בניגוד להוראות המחייבות: יחידות קרביות מסרבות לקלוט חולי צליאק

חייל שנמצא כשיר לשירות קרבי נדחה בשל "קושי לוגיסטי" לאספקת מזון מותאם – בניגוד להנחיות צה"ל. חולה שמשרת בשטח מוחה: "מנות הקרב מספיקות"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

יחידות קרביות מסרבות לקלוט חולי צליאק שהתנדבו לצה"ל ונמצאו כשירים לשירות קרבי בשל "סיבות לוגיסטיות" של קושי באספקת מזון מתאים – זאת בניגוד להוראות הצבא, שאוסרות למנוע שיבוץ חייל בשל סיבה זו. בצבא הודו כי קיימת בעיה בנושא, והסבירו כי בתנאי שטח לא ניתן להבטיח כי החולים יקבלו את המזון המתאים להם, ואולם חולה צליאק המשרת בתנאי שדה אומר: "אין בעיה להסתדר עם מנות הקרב".

כיום מתגייסים לשורות הצבא רק חולי צליאק שהחליטו להתנדב לצה"ל, ולהם נקבע פרופיל רפואי מתאים. בעבר היו פטורים החולים משירות צבאי, וב-2008 נעשה אף ניסיון להפוך את הגיוס לחובה, כשלחולי צליאק נקבע פרופיל 45. מאות חולים גויסו במכונת זו, ואולם כעבור שנתיים, הוחלט לבטלה לאחר שחיילים רבים הלינו על הסדרי המזון ותנאי השירות שניתנו להם.

חולי צליאק המעוניינים להתגייס כיום מגישים בקשה להתנדב, וזו נבחנת בידי קציני אגף כוח האדם ואנשי חיל הרפואה, שקובעים את הפרופיל הרפואי של המועמד, ונותנים לו את האפשרות לבחור היכן ברצונו לשרת. מועמדים שנמצאים כשירים ומעוניינים בכך, יכולים אף לקבל פרופיל רפואי המתאים לשירות ביחידות קרביות, המכונה "חריג חי"ר", ולשרת באופן רגיל ככל החיילים ביחידות השדה.

אימון של גבעתיצילום: ירון קמינסקי

בצבא מתנים את שיבוצם ביחידות הקרביות בהתחייבות של היחידה לספק לחייל מזון מותאם, ללא גלוטן, ובעבר אף הפיצו בצבא אגרת מחייבת לכלל היחידות בנושא, הקובעת כי קשיים לוגיסטיים בהעברת המזון לא יכולים לאפשר את מניעת שיבוצו של חייל ביחידה.

עתה מתברר כי בניגוד להנחיות, יחידות שונות בצה"ל מסרבות להתחייב לספק מזון מותאם לחיילים, ולמעשה מונעות בכך את העברתם ליחידות השדה. כך למשל, חייל חולה צליאק המשרת כיום בצה"ל, סיפר כי לאחר שהתעקש לשרת ביחידה קרבית, נענה על ידי גורמים רשמיים בצבא כי חטיבת גבעתי "לא יכולה" לקבל אותו לשורותיה, בשל בעיות לוגיסטיות.

הפגנה של חולי צליאק ב-2009צילום: טס שפלן

במהלך השיחה הובהר לו כי בחטיבה לא יכולים להתחייב לספק את המזון המותאם בעבורו. ואולם בבירור נוסף שערך החייל, הוא נענה כי "המחלה לא יכולה להיות סיבה לאי-שיבוץ ביחידה מסוימת. במידה והטיעון שלהם זה שאתה חולה צליאק, אז זה לא תקין". בעבר אף פורסם מקרהו של צעיר שביקש לשרת בקורס טיס אך נפסל מסיבה זו. הצעיר החליט לערער על הדחיה, ולבסוף אפשרו לו בצבא להתמיין לקורס.

בצבא הודו כי קיימת בעיה בנושא, והסבירו כי בתנאי שטח לא ניתן להבטיח כי חולי הצליאק יקבלו את המזון המתאים להם, ולכן סורב החייל. ואולם חייל חולה צליאק המשרת בתפקיד שחלקו מתבצע בתנאי שדה סיפר כי אינו מוצא חוסר במזון ללא גלוטן כשהוא שוהה מחוץ לבסיס. "אין כל כך בעיה להסתדר בשטח, אני אוכל יותר טונה או עלי גפן שנמצאים במנות הקרב, או מקסימום יותר ירקות", סיפר. "להיפך, אני מוצא שיותר קשה לצרוך מזון מותאם בבסיס עצמו".

בפני חייל חולה צליאק עומדת כיום האפשרות לבחור בין קבלת דמי כלכלה בסך כ-500 שקלים בחודש לרכישת מזון, ובין קבלת חמש ארוחות מוכנות מראש ו-2 כיכרות לחם ללא גלוטן מדי שבוע.

גורם צבאי ציין כי בימים אלו מתבצעת עבודת מטה בראשות קצין הלוגיסטיקה הראשי, שנועדה לפתור את בעיית הובלת המזון לחולי הצליאק לכלל היחידות – העורפיות והקרביות. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הנושא נבדק ועלה כי קיים פער בהובלת המזון לחולי הצליאק מרמת הפיקוד ועד דרגי השטח. בימים אלה מתקיימת עבודת מטה בנושא. לאור הפרטים החלקיים שנמסרו על ידי הכתבת לא ניתן לבדוק את המקרה המדובר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ