דניס רוס: חלה התקרבות בעמדות ישראל וארה"ב בסוגיית הגרעין האיראני

יועצו הבכיר של אובמה לענייני המזרח התיכון סבור שאובמה התקרב לעמדת ישראל ומעריך כי ארה"ב הבטיחה לישראל אמצעי תקיפה חדשים שיגנו עליה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

בשבועות האחרונים חלה התקרבות בעמדות ישראל וארצות הברית בכל הקשור ללוחות הזמנים ולהגדרות הקובעות של סוגיית הגרעין האיראני – כך מעריך הדיפלומט הוותיק דניס רוס, ששימש כיועצו הבכיר של הנשיא אובמה לענייני המזרח התיכון.

רוס אמר ל"הארץ" שאובמה התקרב לעמדת ישראל, התובעת מניעה של "יכולת" איראנית לייצר נשק גרעיני, כשהצהיר בעימות הנשיאותי האחרון שארצות הברית תמנע "יכולת פריצה (breakout)" גרעינית. רוס גם מעריך, למרות שהוא טוען שאין לו מידע קונקרטי, שארצות הברית הבטיחה לספק לישראל אמצעי תקיפה חדשים שיכולים לשמש אותה במקרה של התקפה צבאית על המתקנים הגרעיניים של איראן.

רוס הגדיר את 2013 "שנת ההכרעה" – ונשבע שזו השנה הראשונה שלגביה הוא נזקק לביטוי הזה – שבה ייקבע האם יהיה פתרון מדיני או צבאי. הוא אמר שהכלכלה האיראנית במצוקה קשה, ושישנם סימנים המעידים של שינוי בגישה הנוקשה של השלטונות בטהרן, ובכלל זה הצהרות של המנהיג הרוחני עלי חמינאי על ה"סנקציות הברוטליות" המלוות בציטוטים מהקוראן לגבי הצורך לקבל החלטות קשות ולהגיע להסדרים גם עם אויבים קשים.

דניס רוס בועידת הנשיא, ב-2008צילום: מאיה לוין

רוס אמר שבין אם ברק אובמה ייבחר מחדש או שמיט רומני יזכה בבחירות, שניהם צפויים ליזום מהלך דיפלומטי משמעותי כלפי איראן במהלך השנה הבאה כדי לבדוק את כוונות טהרן ולהציג את סרבנותה כלפי העולם, במידה ותסרב, לפני שיוחלט על מהלך צבאי. אבל הוא הוסיף שלדעתו אובמה יוכל לטפל בסוגיית איראן הרבה יותר מהר מאשר רומני, משום ש"הוא עוסק בכך כבר ארבע שנים: הוא חי את זה, הוא חושב על זה, הוא מנתח את כל האופציות. רומני יצטרך להתחיל הכל מהתחלה".

רוס דיבר עם "הארץ" ערב הכינוס בירושלים של המכון למדיניות העם היהודי, שהוא אחד מראשיו. המכון, אומר נשיאו אבינועם בר יוסף, עוסק בסוגיות הקשורות לעתידה של ישראל והקהילות היהודיות בחו"ל ומכין ניירות עמדה המשמשות את הממשלה וגופים אחרים. רוס מרכז את דיוני המכון סביב נייר עמדה שהוכן על ידי מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אבי גיל, העוסק בתמורות הגיאופוליטיות הצפויות בשנה הקרובה.
רוס הדף הכרזות על מותו של פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואמר "אין דבר כזה פתרון של מדינה אחת הקשורה להשגת שלום. שני הדברים סותרים זה את זה". רוס אמר שמי שמכריז על קץ הפתרון של שתי מדינות "איננו פועל בשירות השלום ואיננו פועל בשירות ישראל".

"הרעיון שאפשר להתעלם מהמציאות הדמוגרפית מתועב בעיני. המחשבה שאפשר איכשהו לגרום לפלסטינים להיעלם היא אשליה. אין אלטרנטיבה לפתרון שתי המדינות", אומר רוס. הוא מתנגד, עם זאת, למהלכים חד צדדיים "משום שאלה מסירים מהפלסטינים כל אחריות" ומאמין שעדיין אפשר להשיג הסדר באמצעות משא ומתן.

הוא מודה שאילו מישהו היה אומר לפני 20 שנה שבעוד שני עשורים עדיין לא יושג הסדר, הוא היה מתקשה להאמין. והוא דוחה ביקורות על תפקידו באי-השגת הסדר, באומרו "אין אדם שהקדיש חלק כה גדול מחייו לניסיון לברר האם פתרון הוא אפשרי".

לגבי ההתפתחויות במצרים, רוס אמר שבטווח הקרוב "צריך לראות אותן כשליליות ומאיימות." הוא אמר שהאחים המוסלמים לא הסתלקו מהאידאולוגיה "העוינת באופן יסודי" שלהם, אך הם מוטרדים מהצורך לספק פתרונות כלכליים לעם המצרי. "זה לא יגדיר אותם מחדש, אבל זה מה שישפיע על מדיניותם בפועל".

רוס נמנע מלהתייחס להשלכות של הברית בין ראש הממשלה נתניהו לשר החוץ ליברמן, ואמר שהכל תלוי "במה שיקרה בבחירות ובעיקר במה שיקרה אחריהן". אבל הוא קרא לממשלת ישראל לנקוט במדיניות אקטיבית יותר נגד הדה-לגיטימציה ולהפגין את נכונותה להגיע לשלום גם באמצעות נקיטת יוזמות מדיניות שבמקרה הגרוע ביותר "יפגינו שהצד השני הוא שאיננו מעוניין להגיע להסדר".

רוס הביע תמיכה מפורשת באובמה, ואמר ש"מה שהוא עשה עבור ביטחון ישראל הוא באמת חסר תקדים". הוא אמר כי ב-30 שנות עבודתו בממשל ראה הרבה עליות ומורדות ביחסים בין נשיאים לראשי ממשלות ישראלים, אך מעולם לא נתקל ביחס כה עוין כפי שמופנה כלפי אובמה. הוא שייך את העוינות ל"דיסאינפורמציה" ול"קיטוב הגובר" באמריקה כולה. הוא אמר שאנשים נטו לפרש את החלטתו לעזוב את הממשל לפני כשנה כנובעת מהסתייגות ממדיניות הנשיא "והם מתקשים לעכל שאני פשוט מקיים את ההבטחה שנתתי לאשתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ