בין עזה לחרטום | פרשנות |

חמאס לא מתבייש לעמוד בקדמת הבמה

בניגוד לרוב הסבבים הקודמים, הירי בשבועיים האחרונים נעשה ביוזמה מובהקת של חמאס. ומה הקשר בין הנעשה ברצועה להפצצת המפעל בסודאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אף שמרבית ההכרזות הביטחוניות, בשבועות הראשונים של מערכת הבחירות לכנסת, מתמקדות באיום האיראני, ההסלמה ההדרגתית בגבול עזה מסתמנת כעת כסיבה מרכזית לדאגה. בהמשך היא אף עשויה להיות סיכון פוליטי לראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו אינו מחפש עימות צבאי רחב עם חמאס ברצועה. גם קשה להאמין שהנהגת החמאס מעוניינת בעימות כזה ובכל זאת, אירועי השבועות האחרונים מקרבים את ישראל וחמאס לנקודת התנגשות, העשויה להטיל את צלה על מערכת הבחירות.

בלהט המחודש שלו להפגין התנגדות צבאית לישראל, חמאס גם כבש היום גול עצמי, כשהפיץ סרטים המתעדים ירי רקטות מהרצועה. הטעות ההסברתית: בסרטים נראה בבירור שהחוליות משגרות את הרקטות מלב אזור מאוכלס, כלומר – מסתתרות מאחורי אזרחים פלסטינים בניסיון לפגוע באזרחים ישראלים, בדיוק כפי שטוענת ישראל כל השנים. חמאס אמנם טוען שהוא ממקד את האש במטרות צבאיות, אבל בפועל חלק ניכר ממנה פוגע במטרות אזרחיות.

בניגוד לרוב סבבי המהלומות הקודמים, מה שמתרחש בשבועיים האחרונים נעשה ביוזמה מובהקת של חמאס. זו כבר לא העלמת עין מירי רקטות של ארגוני "הג'יהאד העולמי", או מימון עקיף לפעילותם. כעת, חמאס נוטל חלק פעיל באלימות ואינו חושש להצהיר על כך. ברמה הטקטית, הארגון מנסה לקבוע כללי משחק חדשים במה שצה"ל מכנה "הפרמטר", רצועה של כמה מאות מטרים ממערב לגדר, בצד הפלסטיני של הגבול. חמאס מנסה לבסס מאזן אימה, שלפיו לכל פעילות צה"ל מעבר לגדר, ולעתים גם בצמוד לה בצד הישראלי, יוצמד "תג מחיר".

הריסות בעזה לאחר תקיפת חיל האווירצילום: רויטרס

בכל פעם שכוח צה"ל עובר את הגדר, כדי לאתר ולפרק זירות מטענים שהניחו הפלסטינים, נפתחת עליו אש מרגמות. חוליות הירי שייכות למערך ההגנתי של חמאס. בתקרית כזו, בסוף השבוע, נורו פצצות מרגמה על כוח צה"ל וכלי טיס של חיל האוויר פגע בחוליית חמאס והרג את אחד מאנשיה. הארגון השולט ברצועה גם קיבל עליו אחריות להנחת מטען בצמוד לגדר, שממנו נפצע קשה לפני שבוע מפקד הפלוגה מגבעתי, סרן זיו שילון.

 עם זאת, נראה שחמאס אינו יכול להיות מרוצה במיוחד מסבב האלימות של הימים האחרונים. עד כה, איבד לפחות ארבעה מאנשיו, בלי שגרם לפגיעות בנפש בישראל. אבל המשך המאבק האלים, חרף ההודעות התכופות על הצלחה מצרית בהשגת הפסקת אש, יעמיד את חמאס במצב מסוכן.

 עד כה הייתה התגובה הישראלית מאופקת למדי – פגיעה בחוליות שיגור של חמאס והפלגים הקיצוניים יותר. הדברים עשויים להשתנות אם יימשך הירי. הממשלה, בלחץ הבחירות והתמונות מיישובי עוטף עזה, אישרה שלשום, באיחור, הרחבת המיגון עד ליישובים שבמרחק שבעה קילומטרים מהרצועה. היא לא תוכל להסתפק בכך אם מהדורות החדשות ימשיכו להיפתח בתמונות של תושבי הנגב הרצים לחפש מחסה.

כל זה קשור ישירות כנראה להפצצת מפעל הנשק בסודאן בשבוע שעבר, פעולה שישראל מסרבת להתייחס אליה, למרות ההאשמות הישירות שהטיחה בה ממשלת חרטום. ניתוח צילומי האוויר מהאתר, לאחר ההפצצה, מגלה שהמכולות שהוצבו בו נפגעו פגיעות מדויקות, בעוד מבני הקבע עומדים על תלם. הצילומים מחזקים את החשד שהיעד לתקיפה היה ציוד שהוברח לסודאן באחרונה, ולא אמצעי לחימה שיוצרו במפעל עצמו.

לפי התקשורת הזרה, המפעל שייך למשמרות המהפכה האיראניים, שהובילו שיירות נשק נוספות שהופצצו בארבע השנים האחרונות. סודאן היא תחנת מעבר הכרחית בנתיב ההברחות מאיראן לעזה. אבל עשוי להיות כאן שיקול נוסף: אם האיראנים מעבירים את הציוד לסודאן בחלקים, בנתיבים שונים, ומרכיבים אותו שם, פוחת הסיכוי שניתן יהיה לתפוס אותם בהפרת האיסורים הבינלאומיים על הברחות הנשק.

כדי שישראל תסתכן ותתקוף במרחק 1,900 קילומטרים, צריך להניח שהשיירה שהופצצה כללה נשק "שובר שוויון". באלו אמצעי לחימה מדובר? אף צד אינו מנדב מידע. יש שתי הערכות היפותטיות הנשמעות סבירות על רקע אירועי השנים האחרונות: האחת היא שמדובר בטילי חוף-ים. לפני כשנה וחצי תפס חיל הים על הספינה "ויקטוריה", בים התיכון, משלוח ובו טילי חוף-ים מאיראן, מדגם סי-704. אלה טילים מדויקים שביכולתם לפגוע בנמלים, בספינות חיל הים וגם בקידוחי הגז. השערה הגיונית שנייה עשויה להיות שאלה מטוסים ללא טייס, כמו המל"ט האיראני ששיגר חיזבאללה לפני כמה שבועות.

אתמול, מכל מקום, עגנו ספינות חיל הים האיראני בנמל סודאני. צריך להניח שזה מסע ימי שתוכנן זמן רב מראש – ובכל זאת אפשר לראות בו מסר מסוים לישראל: ההברחות יימשכו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ