עמירה הס
עמירה הס

היקף התוצרת שמייבאת אירופה מההתנחלויות גדול פי 15 לפחות מהיקף התוצרת הפלסטינית - כך מדגיש דו"ח של 22 ארגונים אירופיים לא ממשלתיים שמתפרסם היום. את המבוא לדו"ח, שכותרתו "סוחרים בשלום, איך אירופה מסייעת בקיום ההתנחלויות הבלתי חוקיות", כתב הנס ון דן ברוק, שר החוץ של האיחוד האירופי בין 1999-1993. לפי הדו"ח, יחס זה מייצג את הסתירה שבין הצהרות האיחוד על אי-חוקיות ההתנחלויות לבין התמיכה המעשית בהן. לפי הדו"ח, הסחר עמן שם לאל את מיליארדי היורו שאירופה משקיעה בבניית מוסדות המדינה הפלסטינית.

היקף הייבוא של תוצרת ההתנחלויות לאירופה קטן ביחס לייבוא הישראלי כולו: כ-300 מיליון דולר לשנה (לפי הבנק העולמי) מתוך 15.35 מיליארד דולר. אולם הייבוא מההתנחלויות גבוה פי 15 מהייבוא של תוצרת פלסטינית - שהוא בהיקף שנתי של כ-20 מיליון דולר.

כ-66% מהייצוא הישראלי של פירות וירקות מגיע לאירופה. בהיעדר נתונים מפורטים, כותבי הדו"ח משערים שלתוצרת מההתנחלויות יש חלק גדול בייצוא זה. למשל, יותר מ-80% מהתמרים שגדלים בבקעת הירדן מיועדים לייצוא. ב-2011 יוצאו 25 אלף טונות תמרים מישראל, ומתוכם 12 אלף מהבקעה. לעומתם, הפלסטינים מגדלים מדי שנה רק כ-2,500 טונות תמרים, ומתוכן רק כ-300 טונות מיוצאות. פער זה, לדברי הדו"ח, אינו מקרי. הדו"ח מזכיר שמצד אחד, ישראל מספקת להתנחלויות הטבות כספיות משמעויות וגישה לשטחי אדמה ומים בשפע, ומצד שני, היא מצמצמת את הפעילות הכלכלית הפלסטינית בהגבלת הגישה לאדמות בשטח סי ובחלוקה לא שוויונית של מים.

מפעל לאריזת תמרים בכפר בבקעת הירדןצילום: מיכל פתאל

לפי מחקר של משרד הכלכלה הפלסטיני, הכלכלה הפלסטינית מפסידה מדי שנה כ-7 מיליארד דולר בשל שליטת ישראל והמגבלות שהיא מטילה. לפי קרן המטבע הבינלאומית, חלקו היום של הייצוא הפלסטיני הוא פחות מ- 15% מהתמ"ג הפלסטיני - לעומת יותר מ-50% מהתמ"ג בשנות ה-80. המגבלות הישראליות, לפיכך, מאיינות את התרומה הכספית האירופית לרשות הפלסטינית.

בדברי המבוא, כותב ון דן ברוק כי "מדיניות ההתנחלות הבלתי פוסקת" של ישראל היא הגורם המכריע לקיפאון בתהליך השלום. "אנו האירופים נכשלנו בתרגום המלים למעשים". הוא קורא לדרגים הבכירים ביותר לאמץ את 12 הצעדים שמציע הדו"ח, לביטול התמיכה למעשה בהתנחלויות. הוא כותב שצעדים אלו "המכוונים רק כלפי ההתנחלויות הבלתי חוקיות לא מהווים אג'נדה אנטי-ישראלית. להיפך, יש לראות בשמירה על פתרון שתי המדינות תרומה לביטחון ישראל וללגיטימיות שלה".

ממשלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל נמסר: "הדו"ח תורם תרומה חשובה לדיון בנושא. משרד החוץ של האיחוד האירופי אינו מסכים עם כל המסקנות שהדו"ח מגיע אליהן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ