נציב קבילות החיילים: מפקד שלא יודע על התעללות בגדוד שלו צריך ללכת הביתה

בתחילת החודש פורקה פלוגה שלמה בשל מקרה זובור. בראיון לרגל 40 שנה לייסוד הנציבות במשרד הביטחון, אומר האלוף (במיל) יצחק בריק: "עדיין יש תפוחים רקובים"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, האלוף (במיל') יצחק בריק, מבקר בריאיון ל"הארץ" את תגובות הדרג הפיקודי למעשי הזובור בשנים האחרונות. "כשאני מקבל קבילה קשה על התעללות או אלימות, והתשובה של מפקד פלוגה או מפקד גדוד היא 'לא ידעתי' – זה מפקד שלא ראוי להיות מפקד", אומר בריק, "זה או שאתה משקר, או שאתה מנותק. אז אתה לא ראוי להיות מפקד בצה"ל".

בשנים האחרונות התפרסמו כמה פרשיות שחשפו את מעשי הזובור בפלוגות לוחמות: בחטיבת גבעתי בחודש מארס האחרון, אז מפקדים התעללו בחיילים צעירים והכו אותם; בחודש אוגוסט פורסמה התעללות נוספת בחטיבת כפיר, במסגרתה הכו חיילים ותיקים חייל צעיר, שאף נזקק לטיפול רפואי בעקבות כך; ובחודש אוקטובר פורקה פלוגה שלמה בחיל האיסוף הקרבי ומפקדיה נשפטו ונשלחו למחבוש, לאחר שהתברר כי הכו את חייליהם במוטות עץ כדי "לחשלם". בחלק ניכר מהמקרים, טענו המפקדים הבכירים כי לא היו מודעים לתופעה, אך גם דרגי הביניים של מפקדי הפלוגות והגדודים טענו כי לא ידעו על המתחולל ביחידותיהם.

"לא צריך לספר לך. אם אתה שם, אז אתה יודע. מפקד ש'לא יודע' – שיילך הביתה. זה שאני צריך לספר לך על בעיה כזו או אחרת, אומרת שיש לך בעיה עם הפיקוד שלך", אומר נציב קבילות החיילים. לאחר ההתעללות בחטיבת גבעתי, פרסם האלוף (במיל') בריק אגרת מיוחדת למפקדים, וביקש מהם להילחם ב"קשר השתיקה" של חיילים ומפקדים זוטרים סביב ה"זובור" ביחידות. "נושא ה'וותיקים-צעירים' עוד לא נעלם. יש לנו יותר מדי תופעות כאלה, והיינו צריכים להיות במקום אחר. לכן, צריכה להיות פה מעורבות מפקדים גדולה יותר, שתציב קווים אדומים", הוא מסביר. "לחשל זה משמעותי, אבל לא להרביץ. גם כשאתה עושה אימון פיזי קשה – גם זה חישול".

הארכת מעצר לחיילים החשודים בהתעללות בגבעתיצילום: אילן אסייג

לצד זאת, קובע בריק כי בשנים האחרונות יש ירידה דרסטית במקרי הזובור, וכי "מה שיוצא לתקשורת לא מלמד על הכלל. אלה אירועים בודדים לעומת מה שמצאנו בעבר. לא חיסלנו את זה לחלוטין, ואני לא עלה התאנה של הצבא בנושא הזה", הוא אומר. לכן, הוא מציין כי בשנה האחרונה, הודחו מתפקידם מספר בעלי תפקידים משמעותיים לאור המלצת נציב קבילות החיילים. בין היתר, הודח סגן מפקד גדוד בחיל ההנדסה הקרבית, שהיה משפיל את פקודיו בדיוני מטה וקורא להם בשמות גנאי. עוד נקבע כי לא יוכל לפקד במשך שלוש שנים. מפקד פלוגה שהתנהג בצורה לא ראויה כלפי נשים ששירתו עמו הודח גם הוא, ואילו סגן מפקד פלוגה בצנחנים שהכה את פקודיו הודח מתפקידו. עם זאת, אותו קצין יצא בהמשך לקורס מפקדי פלוגות, מה שלמעשה היווה קידום בעבורו. בתגובה לביקורת שדבר זה עורר אמר בריק כי המליץ "להדיח אותו מתפקידו, אך לא לחסום את תפקידיו בעתיד. הכתם של ההדחה נשאר אצלו".

היום (רביעי) מציינת נציבות קבילות החיילים במשרד הביטחון 40 שנה להקמתה. בריק אומר כי למרות שמרבית הקבילות נמצאות כמוצדקות, לא מדובר בתחליף למפקדים. "יש מפקדים שרואים את תפיסת עולמם בלתת פקודות ומשימות, ולא מוצאים את הזמן לטפח את הרוח. אז שיהיו לך את הטנקים הכי טובים ואת המטוסים הכי טובים, אבל בשעת מבחן, כשתתן פקודה – אם לא יאמינו בך, לא ילכו אחריך", הוא מסביר. "יש 'תפוחים רקובים', ובאותם תפוחים רקובים, אנחנו מטפלים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ