עימותים בין צה"ל למתנחלים ביצהר בגלל הריסת מבנים

המתנחלים זרקו אבנים על אנשי כוחות הביטחון והבעירו צמיגים בשל הריסת שני מבנים במאחז-לוויין של יצהר. חייל שהוצב במקום ערק בשל הפינוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

עימותים פרצו היום (חמישי) לפנות בוקר בשומרון בין כוחות הביטחון למתנחלים, לאחר שצה"ל הרס שני מבני אבן ליד . המבנים היו במאחז-לוויין חדש מדרום ליצהר, המכונה "הסרוגה". הם הוקמו ללא היתרי בנייה על קרקע שטרם נקבע מעמדה.

סמוך לשעה 3:30 לפנות בוקר באו כוחות הביטחון למאחז לצורך פינוי הבתים והריסתם. דובר היישוב, אברהם בנימין, אמר ש"שוטרים כלאו את השומר בעמדת השמירה, בכניסה ליישוב, ולקחו ממנו את הפלאפון. הרווקים שישנו במבנה האבן נאזקו ומכשירי הטלפון שלהם הוחרמו. צלמים שניסו להגיע ולתעד את ההרס והאלימות הותקפו על ידי שוטרים. ראשו של אחד הצלמים הוטח שוב ושוב בעמוד ברזל ותוכן מצלמתו נמחק".

מצה"ל נמסר כי "20 מתיישבים התקהלו מצדו האחד של היישוב וזרקו אבנים על כוחות הביטחון, בעוד כ-20 מתיישבים אחרים גלגלו צמיגים בוערים לכביש הגישה בצדו השני של היישוב. עוד 15 מתיישבים החלו לרדת לכיוון הכפרים הפלסטיניים באזור".

הכניסה ליצהרצילום: הדר כהן

בצה"ל אמרו שהם רואים "בחומרה רבה מעשים אלו, שמכוונים נגדו ונגד חייליו ומסיטים אותו מעיסוק במשימתו העיקרית – להגן על אזרחי ותושבי מדינת ישראל".

בשל הריסת המבנים גם ערק מצה"ל חייל , פיני שנדורפי. באתר "הקול היהודי" פורסם שהחייל נקרא להחליף בתפקיד שוטרי מג"ב שהשתתפו בפינוי ביצהר. החייל הסיר את נשקו ועזב את המקום.

כמו כן פורסם סרטון בו נראים שוטרי מג"ב תוקפים תושבים. לדברי המרואיין בסרטון, הוא הוכרח להגיד "מתנצל שפגעתי בך" ולאחר מכן נאלץ לכבות את המצלמה.

צפו בסרטון

בתקופה הקרובה צריכה המדינה להרוס מבנה נוסף, במאחז המכונה "מצפה יצהר". לפי הודעת המדינה לבג"ץ, המבנה שנבנה על קרקע פרטית יפונה לפי לוחות הזמנים והשיקולים המבצעיים.

שר ההסברה, יולי אדלשטיין, אמר הבוקר בתגובה לפינוי ש"שר הביטחון ברק איבד את העשתונות נוכח הסקרים והחליט לנהל את קמפיין הבחירות באמצעות התנכלות למתיישבים ביו"ש. אני פונה לראש הממשלה להדק את הפיקוח על סמכויותיו בתקופה רגישה של בחירות, לפני שהדברים יגיעו לפגיעה בנפש".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בצה"ל מגנים סירוב פקודה ופועלים בחומרה כלפי כל חריגה מפקודות הצבא. המקרה המדובר יתוחקר ויטופל משמעתית על פי הצורך. משימת הגנת היישובים אותה קיבל הכוח נקבעה מבעוד מועד וללא קשר לאירוע כזה או אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ