חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי בעופר הורה לפני חודשיים למשטרת מחוז ש"י להעמיד לדין מתנחל מהיישוב סוסיא, שהיה מעורב בתקיפה של פלסטיני בשנת 2011 או לבטל את כתב האישום שהוגש נגד הפלסטיני. ההחלטה התקבלה לאחר שהשופט צפה בסרטון בו נראה המתנחל מיידה אבן באישה.

התקרית אירעה בינואר 2011 באזור סוסיא שבדרום הר חברון, בו ישנם עימותים יומיומיים בין פלסטינים למתנחלים, על אדמות, מים ושטחי מרעה. ביום בו אירע המקרה טענו תושבי סוסיא כי פלסטינים ממשפחת נוואג'עה פלשו לשטחים הנמצאים בין מגורי המשפחה להתנחלות סוסיא. לאחר דין ודברים בין הצדדים, המתנחלים החלו לגרש את הפלסטינים בכוח. האירוע הפך במהרה לקטטה שהופסקה בידי כוח צבאי שהוזעק למקום.

בעקבות התקרית נעצר עמראן נוואג'עה, והואשם כי "יידה אבנים מטווח קרוב ביותר", לעבר שלושה מתושבי סוסיא. התיק נגד המתנחלים, לעומת זאת, נסגר. בא כוחו של נוואג'עה, עורך הדין נרי רמתי ממשרד גבי לסקי, הציג במשפט סרטון שצילמה בת המשפחה הפלסטינית עבור "בצלם", המתעד את האירועים. בסרטון נראה אילן וילנדה, המתלונן בתיק, עומד מול הפלסטינים, ולפתע מטיח בעוצמה אבן באחת הנשים. האירוע התדרדר במהירות לקטטה אלימה. יש לציין כי הסרטון הוצג לבית המשפט עוד בשלב המעצר והועבר למשטרה, אך החוקרים לא טרחו לצפות בו.

צפו בסרטון המתעד את התקרית

השופט, רס"ן מאיר ויגסר, שאל את התובע הצבאי מדוע לא נפתחה חקירה נגד וילנדה. משלא קיבל תשובה ברורה, הוסיף כי "זו בעיה אם יש לך סרטון שמראה שאילן זרק אבנים והוא לא עמד לדין. כבר הרבה זמן יש לכם את הצילום הזה, ואני מבין שאין העמדה לדין. אני מבקש שאם התיקים נסגרו (נגד המתנחלים, ח"ל) תשקלו האם ראוי שכאן תהיה הרשעה ושם לא תהיה". השופט הורה לתביעה להודיע על החלטתה לבית הדין עד לסוף החודש.

עורך הדין רמתי אמר ל"הארץ" כי "מדובר בדוגמה אחת מיני רבות הממחישה את הדואליות ביחס גורמי אכיפת החוק למתנחלים ולפלסטינים הגרים זה לצד זה. קשה להסביר את המהירות וקלות הדעת שבה מוגשים כתבי אישום נגד פלסטינים, ואת הסחבת וההתבטלות המשטרתית כאשר מדובר במעורבים ישראלים". במקרה דנן מדובר בבריונים השכונתיים אשר הגיעו עד לפתח ביתם של משפחת נוואג'עה, תקפו את נשות המשפחה, וכאשר אלו הזעיקו את המשטרה, החליטה זו לעצור ולהעמיד לדין דווקא את אלו שהתגוננו מהתקיפה בתוך ביתם ממש ולא את התוקפים".

וילנדה עצמו שוהה כעת במעצר בית במרחביה, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בגין תקיפת שוטר באירוע אחר, במה שמכונה "תרגיל המסתערבים". במחוז ש"י התקשו להתמודד עם העבריינות היהודית באזור, והחליטו בחודש שעבר לשלוח שני שוטרי יס"מ מחופשים לערבים לעמוד בפאתי סוסיא. בשלב מסוים הגיעו למקום רעולי פנים והיכו אותם במקלות. השוטרים, בתגובה, הזדהו, עצרו אותם והוגש כתב אישום. במשטרה נימקו את דרך הפעולה החריגה בעקבות קשיים לאסוף ראיות במקום. כעת מתברר, כי הקשיים נובעים מהתנהלותה הכושלת של המשטרה.

עיתון "הארץ" פנה בתשעה באוקטובר למחוז ש"י אך עד היום לא התקבלה תגובה. אילן וילנדה המעורב בתקרית מסר בתגובה: "אני אגיד לבית המשפט את האמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ