80 מטר מתחת לפני האדמה |

איראן אישרה כי היא משלימה את התקנת הצנטריפוגות באתר התת-קרקעי פורדו

ראש סוכנות הגרעין האיראנית אמר שארצו "משלימה את פעילויותיה הגרעיניות בלי קשר לספקולציות ולדיווחים השליליים של התקשורת המערבית"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

איראן הודתה לראשונה שהיא מסיימת להתקין את הצנטריפוגות להעשרת אורניום במתקן הגרעיני התת-קרקעי פורדו, ליד העיר קום. ראש סוכנות הגרעין האיראנית, פאריידון עבאסי, אמר אתמול (רביעי) לסוכנות הידיעות האיראנית כי "איראן משלימה את פעילויותיה הגרעיניות בלי קשר לספקולציות ולדיווחים השליליים של התקשורת המערבית".

עבאסי נשאל בתום ישיבת ממשלה בטהראן על דיווח שהופיע בתחילת השבוע בסוכנות הידיעות רויטרס ויוחס לדיפלומטים מערביים, שטענו כי איראן נמצאת בשלבים הסופיים של התקנת הצנטריפוגות. הוא אישר במשתמע את הדברים. "אנחנו עושים את עבודתנו לפי לוח הזמנים המתוכנן ומממשים אותו. תגובתנו לדיווחים כאלה היא לעבוד קשה יותר", טען. על פי הידיעה של רויטרס, אף שהצנטריפוגות כולן הותקנו, החדשות שביניהן טרם החלו לפעול.

לאתר בפורדו חשיבות ניכרת, משום שהצנטריפוגות מותקנות בו בעומק משוער של כשמונים מטרים מתחת לאדמה – עובדה שמקשה מאוד על השמדתן מהאוויר. לפני כשנה הציג שר הביטחון, אהוד ברק, את המונח "מרחב החסינות". ברק טען אז כי נראה שעד שלהי 2012 תשלים איראן את כניסתה ל"מרחב החסינות" מפני תקיפה ישראלית – וביסס זאת בעיקר על העברת די צנטריפוגות לאתר התת-קרקעי בפורדו.

אולם, באחרונה משמיע ברק הערכות שונות במקצת. בראיון שפורסם אתמול בעיתון הבריטי "דיילי טלגרף", אמר ברק – השוהה כעת בלונדון בביקור רשמי – כי החלטתה של איראן להסב 38% ממאגרי האורניום המועשר שבידיה לדלק עבור כור המחקר המדעי שלה "מאפשרת את דחיית רגע האמת בשמונה עד עשרה חודשים".

מדברי ברק עולה כי כיוון שאיראן אינה אוגרת את כל האורניום המועשר ברמה גבוהה של 20% לצורך המשך תהליך הייצור של פצצת גרעין, נדחה לוח הזמנים לתקיפה ישראלית אפשרית. ברק אישר בדבריו לעיתונאים הבריטים, לראשונה בפומבי, את הפרסום ב"הארץ" לפני שלושה שבועות, שלפיו המידע החדש על הפניית חלק מהאורניום המועשר לצרכים מדעיים (המופיע בדו"חות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מהקיץ האחרון) היה שיקול מרכזי בניסוח נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעצרת האו"ם בספטמבר השנה.

בנאום, שחלקים ממנו היו תקיפים יחסית, נקט נתניהו קו פחות מחייב באשר ללוח הזמנים לתקיפה, כשאמר שתידרש החלטה בעניין זה עד חודשי האביב או הקיץ של שנת 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ