שר הביטחון: דבריו של עמוס גלעד אינם מייצגים את ישראל

מוקדם יותר היום אמר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון כי במצרים צמחה דיקטטורה מזעזעת וכי הנתק המדיני בין שתי המדינות ימשך

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בעקבות דבריו של האלוף במיל' עמוס גלעד, לפיהם במצרים צמחה דיקטטורה מזעזעת, פרסם הערב (שישי) יועץ התקשורת של שר הביטחון אהוד ברק הודעת הבהרה. על פי ההודעה, "הדברים שפורסמו היום מהרצאתו של האלוף במיל' אינם משקפים את עמדת מערכת הביטחון ואינם משקפים את דעתו של גלעד". ממשרד הביטחון נמסר גם כי "במרכז דבריו של האלוף הודגשה החשיבות האסטרטגית של הסכם השלום עם מצרים והיחסים התקינים עם מצרים. יחד עם זאת הביע האלוף במיל' גלעד דאגה מפני תהפוכות אפשריות במזרח התיכון. מערכת הביטחון והאלוף במיל גלעד אינם מתכוונים להתערב בעניינים הפנימיים של מצרים", כך על פי משרד הביטחון.

מוקדם יותר היום, ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, תקף בנאום שנשא במסגרת המפגש "שישי אסטרטגי" של הקתדרה בהרצליה את המשטר החדש במצרים, וצייר תמונה קודרת לגבי העתיד. לדברי גלעד, "מתוך הרצון לדמוקרטיה, צמחה שם דיקטטורה מזעזעת".

על אף ההתבטאות החריגה, הדגיש גלעד כי על ישראל "לשמור בכל מחיר על הסכם השלום עם מצרים, שכן הוא יקר אלף מונים מהאפשרות שישראל תגייס כוח צבאי". גלעד הוסיף כי כיום קיים נתק בין הדרג המדיני בישראל ומצרים. ״אין דיבור בין הדרג המדיני שלנו ושל המצרים וגם לא יהיה לדעתי. הוא לא ידבר איתנו", העריך.

בהתייחסו לזירה הפלסטינית אמר גלעד שיש לקיים דיאלוג אף שלהערכתו, לא ניתן יהיה להגיע להסכם שלום. "בלי הרשות הפלסטינית יעלה החמאס, אנחנו חייבים ליצור קשר וחייבים תהליך איתם כדי לשמר את התאום הביטחוני".

בשבועיים האחרונים ספג מורסי ביקורת חריפה בעקבות שיגור כתב אמנת השגריר לנשיא שמעון פרס. מורסי פתח את האיגרת במלים "יקירי וידידי הגדול" וסיים בחתימה "ידידך הנאמן מוחמד מורסי". הביטויים הללו חוללו סערה שאילצה את דוברו של מורסי לתרץ בכך שמדובר ב"נוסח שגור ורגיל שנשלח לכל ראשי המדינות כחלק מהבקשה להעניק לשגריר את אמנתו".

שבוע קודם לכן בדרשה השבועית שמפרסם מנהיג האחים המוסלמים במצרים מוחמד בדיע, הוא כתב כי "החזרת מסגד אל אקצא למוסלמים לא תתבצע במסדרונות האו"ם וכי ישראל לא תיסוג אלא לאחר שתקבל מכות".

לדבריו, "הציונים מבינים רק כוח...זה יהיה רק באמצעות הג'יהאד הקדוש והקרב מצד כוחות ההתנגדות. ביום בו ישראל תדע שאנו נוקטים במדיניות הזו ומניפים את דגל הג'יהאד ויוצאים לשדה הקרב, אז ישראל תירתע ותבלום את עריצותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ