אין פתרון, יש פרטנר |

עבאס לא שבר את תקרת הזכוכית בדעת הקהל הישראלית

הפוליטיקאים והציבור מתעלמים מיו"ר הרשות ושוכחים שהחלופות הן מנהיג קיצוני ואינתיפאדה. גם הבקשה לשדרוג המעמד באו"ם אינה הרת אסון לישראל

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

בכיר הרשות הפלסטינית נביל שעת' חשף אתמול (שישי) את נוסח ההחלטה שהעצרת הכללית של האו"ם תתבקש לקבל ביחס לרשות בסוף נובמבר. הנוסח מנסה להשיג את רמת התמיכה המרבית בדעת הקהל הבינלאומית, ונאמר בו כי "החלטנו להעלות את מעמדה של פלסטין למעמד של מדינה משקיפה, וכל מי שלא הכיר בכם – נבקש ממנו להכיר בכם".

אתמול, ביום השנה ל"הצהרת בלפור", שודר בערוץ 2 ראיון שהעניק יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) לאודי סגל. עיתוי שידור הראיון, דווקא ביום בו נוהגים הארגונים הפלסטינים להפגין נגד ההצהרה ונגד ישראל, גרר תגובות נסערות מצד בכירים בחמאס, שהאשימו את אבו מאזן בנטישת זכות השיבה.

בראיון הסביר עבאס כי כפליט אין לו ציפיות לשוב לביתו בצפת וכי פלסטין עבורו תהיה בשטחי 1967, כולל מזרח ירושלים. עבאס אמר דברים דומים בעבר ומוסיף לומר אותם בכל הזדמנות. כך גם מקורביו, המדגישים כי פתרון בעיית הפליטים יהיה מוסכם על ישראל, על פי המתווה שהם מציעים (194, היוזמה הערבית לשלום – א"י). אלה הן הצהרות של שותף לשלום, של מנהיג שאינו מהסס לומר אמירות לא פופולאריות מבחינת הפלסטינים בפני קהל דובר עברית, אך גם בפני קהל ערבי. ועדיין, עבאס אינו מצליח לשבור את "תקרת הזכוכית" של דעת הקהל בישראל.

בדומה לסוגיה הפלסטינית, עבאס הפך לבלתי רלוונטי בעיני רוב הציבור הישראלי, ובעיקר בקרב הפוליטיקאים בישראל. אפילו במפלגות השמאל, כמו העבודה, מעדיפים להתעלם לחלוטין מהצהרותיו של עבאס ומהיותו פרטנר לשלום. יחימוביץ', לפיד, וכן מועמדים אחרים כמו כחלון ומופז מעדיפים לטמון ראשם בחול בעניין, ולאמץ את הפתרון של ראש הממשלה בנימין נתניהו לסכסוך, שאומר בפשטות: אין פתרון. צריך גם להזכיר עוד כמה אמיתות פשוטות: החלופה ל"אין פתרון", אינה ניהול הסכסוך, אלא הסתכנות באינתיפאדה שלישית. החלופה לאבו מאזן כפרטנר אינה מנהיג מתון ממנו אלא מרוואן ברגותי או חמאס.

גם עבאס אינו נקי מטעויות. בכל יום משודרים בכלי התקשורת הפלסטיניים הרשמיים דברי בלע נגד מדינת ישראל, שבמקרה הטוב מתעלמים מקיומה ובמקרה הרע משבחים ומהללים רוצחי ישראלים. מוסדות אש"ף, למרות הקו המתון שמציג אבו מאזן, מטפחים את מיתוס השיבה לתחומי 1948 ולרגע אחד אינם מעלים ספקות באשר לאפשרות שזכות השיבה לא תמומש.

נתניהו וליברמן מציגים את הפנייה הפלסטינית לאו"ם כלא פחות מאיום קיומי על מדינת ישראל. רגע לפני שליברמן ייצא במתקפה נוספת על "האויב מספר אחת", עבאס, בשל כוונתו לבקש מעמד של מדינה משקיפה לפלסטין, יש לציין כי "הנזק" הצפוי לישראל כתוצאה מהכרה שכזו אינו קריטי לשרידות מדינת ישראל. רחוק מזה. הבעיה הגדולה של ישראל (ושל עבאס) בנושא הפלסטיני היתה ונותרה עם אותם ארגונים שבוחרים בטרור ולא בדיפלומטיה: חמאס, ג'יהאד אסלאמי וכו'. דווקא המחנה הזה, הקיצוני, רושם עוד ועוד הצלחות לאחרונה, בעוד שממשלת ישראל ובעיקר שר החוץ מוסיפים להתמקד ב"איום הקיומי" - אבו מאזן.

חמאס מצליח לשפר את המצב הכלכלי בעזה, מקבל תרומות וזוכה לביקורים של מנהיגים ערביים כמו אמיר קטאר. גולת הכותרת הבאה מבחינתו: ביקורו המתוכנן של ראש ממשלת טורקיה ארדואן בעזה. ארדואן אינו מחמיץ הזדמנויות פוליטיות כדי לחזק את מעמדו בעולם המוסלמי, וכבר רץ לספר לתקשורת הטורקית שנעשים סידורים אחרונים כדי לתאם את ביקורו ברצועה.

הקו המסורתי של ארדואן נגד ישראל, בגין המצור על רצועת עזה, זכה למהלומה לא קטנה דווקא מצדו של בן בריתו - ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה שאמר ש"המצור נשבר" במהלך הביקור של אמיר קטאר. אם הנייה אומר זאת, כיצד ילין כעת ארדואן על ישראל? .  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ