טנקים סוריים נכנסו לשטח המפורז ברמת הגולן

צה"ל העלה את הכוננות באזור והגיש תלונה למפקדת כוחות האו"ם. בחודשים האחרונים התקרבה הלחימה בתוך סוריה לגבול הישראלי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הלחימה בסוריה ממשיכה להתקרב אל גבול ישראל: שלושה טנקים סוריים נכנסו היום (שבת) לשטח המפורז ברמת הגולן, קילומטרים ספורים מגבול ישראל-סוריה, כדי להילחם במורדים. האירוע החריג התרחש בשעות הצהריים, אז זיהו כוחות צה"ל את הטנקים הסוריים, שנכנסו לאזור הסמוך לכפר ביר עג'ם, במרכז רמת הגולן. בעקבות התקרית, העלה צה"ל את הכוננות באזור והעביר תלונה למפקדת כוחות האו"ם.

אחד ממוקדי הלחימה של הכוחות המורדים היא סוללה ארטילרית של הצבא הסורי שפרוסה באזור רמת הגולן, מצפון-מזרח לכפר ג'ובתה אל חשב. בחודש שעבר היו דיווחים כי הצבא הסורי "נדחק" לאזור החיץ בגבול בין שתי המדינות, אך דיווח זה לא אומת על ידי הצבא. טנקי הצבא הסורי עדיין שוהים בשטח המפורז נכון לשעות הערב, ומשתתפים בלחימה בכפר ביר עג'ם נגד המורדים.

בחודשים יולי וספטמבר בצפון רמת הגולן. גם אז הגישו בצה"ל תלונה על הפרה זו לכוח הבין-לאומי הפועל ברמת הגולן, בטענה כי לא יקבלו "זליגת ירי סורי לשטח ישראל".

טנקים סורים בתוך השטח המפורז בין סוריה לישראל, היוםצילום: גבע

בתחילת אוקטובר כמה מאות מטרים מהגבול הישראלי, מזרחית לחרמון. חלק מהאזרחים היו חמושים בנשק קל ובצה"ל לא ידעו מה כוונתם, ולכן העלו את הכוננות באזור ופינו את המטיילים ששהו במפלס העליון של אתר החרמון. לאחר כמה שעות שבו האזרחים על עקבותיהם.

על רקע הלחימה בסוריה חיזקו בצה"ל לאחרונה את גדר הגבול, כאשר כבר כיום מזהים בפיקוד הצפון יותר חדירות באזור. מדובר בעיקר בפריסת גדר "תלתלית" ובעיבוי המכשול הקיים כעת בגבול באמצעות כלים מכניים כבדים. בנוסף, נחפרה תעלה על מנת למנוע מכלי רכב להגיע לקרבת היישובים. עיקר הפעולות נעשו באזורים רגישים בגבול, שהוגדרו מראש באוגדה 36, החולשת על גזרת רמת הגולן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ