ברק: נתניהו לא יכול להגיד שאין פרטנר פלסטיני

שר הביטחון אומר בראיון ל"הארץ" כי המשא ומתן עם הפלסטינים צריך לעמוד במרכז הבחירות הקרובות: "אנחנו על זמן שאול, תהיה טרגדיה"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שר הביטחון, אהוד ברק, מותח ביקורת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החוץ, אביגדור ליברמן, בכל הנוגע להתנהלותם מול הרשות הפלסטינית בארבע השנים האחרונות. על רקע דבריו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לערוץ 2, אמר ברק בריאיון ל"הארץ" כי "הממשלה האחרונה היתה צריכה לעשות הרבה יותר כדי לקדם את תהליך השלום מולו".

בראיון לערוץ 2 ששודר בסוף השבוע אמר אבו-מאזן כי לא יאפשר אינתיפאדה שלישית כל עוד הוא מכהן בתפקיד. הוא הוסיף כי כפליט פלסטיני מצפת, הוא רוצה לשוב לשם, אך רק כתייר, כיוון שצפת היא חלק מישראל. "הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים הם פלסטין, כל השאר זה ישראל - עכשיו ולעד", אמר בריאיון.

ראש הממשלה נתניהו תקף אמש בחריפות את אבו-מאזן ורמז כי דבריו הם הונאה של הציבור הישראלי. "אין קשר בין דבריו לבין מעשיו בפועל", נמסר בהודעה שפרסמה לשכת נתניהו במוצאי שבת, "אבו-מאזן מסרב כבר 4 שנים לחדש את המו"מ עם ישראל". לעומתו, אמר נשיא המדינה, שמעון פרס, כי "יש להתייחס לדברי אבו-מאזן במלוא הרצינות, כיוון שהם עולים בקנה אחד עם עמדת רוב הציבור בישראל, שתומך בפתרון של שתי מדינות לאום לשני עמים".

שריפת תמונתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), בהפגנת מחאה על הראיון לערוץ 2, אתמול ברצועת עזה צילום: אי-פי

לדברים הגיבה גם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שבניסיונה לקרוץ לבוחרי הימין ולהתנער מהתדמית השמאלנית של מפלגתה סיפקה תגובה צוננת. "נסיגה לגבולות 1967, כפי שהם היום, אינה באה בחשבון", אמרה וציינה, עם זאת, כי "דבריו נגד אינתיפאדה הם משביעי רצון". יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד, שגם הוא מחזר אחרי בוחרי הימין, סירב להשיב לשאלת "הארץ" לגבי תגובתו לדברים.

שר הביטחון הדגיש אמש בראיון ל"הארץ" כי דברי אבו-מאזן היו אמיצים ביותר בהתחשב במצבו הפוליטי הפנימי מול החמאס. "זה ראיון מאוד חשוב בגלל הבהירות והאמירה של הדברים בערוץ שמגיע ליותר בתים במדינה מכל ערוץ אחר", אמר ברק. "אבו-מאזן הוא מנהיג פלסטיני שדואג לאינטרסים שלהם, אבל זה מצביע שיש עם מי לדבר. אי אפשר להגיד עכשיו ברצינות שאין פרטנר".

עם זאת, הוא ציין כי אבו-מאזן נושא בחלק גדול מהאחריות לקיפאון המדיני, וכי הוא אינו חף מטעויות. "הדרישה שהציב - אף אבן בהתנחלויות - היתה שגיאה", ציין ברק. "אמרתי לו כמה פעמים שכאשר דנתי עם ערפאת בנינו פי 4 בהתנחלויות מהיום, וכשאולמרט דיבר אתו באנאפוליס בנו פי 2 מהיום".

ברק לא מסיר את האחריות גם מממשלת נתניהו, כשלדבריו, רה"מ אמר שהוא בעד מו"מ ללא תנאים, אך לא פעל לקידומו. הוא הדגיש כי למרות שיתוף הפעולה ביניהם בסוגיה האיראנית, הוא הסתייג ממדיניות נתניהו בנושא הפלסטיני והביע זאת בדיוני השמינייה והקבינט. הוא חזר רבות על כך שאם הקהילה הבינלאומית תראה שישראל מנסה להתקדם מול הפלסטינים, הדבר יסייע בגיבוש קונצנזוס נגד איראן. "רבים בליכוד לא מתכוונים למה שאני מתכוון כשהם אומרים מו"מ ללא תנאים. אמרתי לנתניהו כל הזמן שצריך לקחת את עצמנו בידיים ולהציג יוזמה מדינית, בלי המשחקים הקטנים, ולומר בצורה ברורה למה אנחנו מוכנים".

כשהוא נשאל מדוע לא פעל יותר בעניין במסגרת תפקידו כשר ביטחון, הצביע על יחסי הכוחות הפוליטיים בתוך ממשלת נתניהו. "כשליברמן הוא גורם מרכזי וסיעת הליכוד נראית כמו שהיא נראית, זה המצב", הסביר ברק. "בניגוד לליברמן וש"ס, לא יכולנו להפיל את הממשלה מתי שרצינו".

העניין הפלסטיני, סבור ברק, צריך להיות מרכזי בהרבה בבחירות. "השקט ביהודה ושומרון הוא כמו בריאות - לא מרגישים כמה הוא חיוני עד שהוא לא בחוסר. לומר שאנחנו יכולים להחזיק את שיווי המשקל הזה לשנים רבות, זו שגיאה קשה בקריאת המציאות. אנחנו על זמן שאול". לדבריו, "באופק יש סכנה שאם לא יהיו שתי מדינות, תהיה מדינה אחת לא-יהודית או לא-דמוקרטית וזו טרגדיה. אולי ליברמן ונתניהו יתפכחו (אחרי הבחירות, ב"ר) או שהמציאות תכריח אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ