אולמרט: עבאס אמר לי דברים דומים; נתניהו פוגע באינטרסים חיוניים של ישראל

אחרי שיו"ר הרשות הותקף מבית ומחוץ כי אמר שוויתר על שיבה לצפת, רה"מ לשעבר מתבטא לטובתו: "נתניהו מנסה להוכיח לציבור שאין פרטנר"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט תקף היום (ראשון) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע הראיון שהעניק יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), לערוץ 2. אולמרט הטיל על נתניהו את האחריות לקיפאון המדיני וטען כי האחרון "מנסה להוכיח לציבור כי אין פרטנר בצד הפלסטיני". לדברי אולמרט, מדיניות נתניהו היא "חסרת אחריות ופוגעת באינטרסים החיוניים ביותר של ישראל".

בראיון לערוץ 2 ששודר בסוף השבוע אמר עבאס כי הוא לא יאפשר אינתיפאדה שלישית כל עוד הוא מכהן בתפקיד. הוא הוסיף כי כפליט פלסטיני מצפת, הוא רוצה לשוב לשם, אך רק כתייר, כיוון שצפת היא חלק מישראל. "מבחינתי פלסטין היא בגבולות 67 ומזרח ירושלים בירתה. זה עכשיו ולעד. אני מאמין שהגדה המערבית ועזה הן פלסטין ואני מאמין שהחלקים האחרים הם ישראל", אמר בראיון.

הבוקר אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: "צפיתי בראיון של הנשיא עבאס ושמעתי שמאז הוא כבר הספיק לחזור בו". נתניהו הוסיף כי "זה רק מוכיח עד כמה חשוב מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים". עוד אמר: "אם אבו-מאזן רציני, אפשר לשבת יחד למשא ומתן מיד. רמאללה מרוחקת 7 דקות מכאן ואני מוכן להתחיל את המו"מ היום".

בימים אלה שוקל אולמרט את האפשרות לחזור ולהתמודד על ראשות הממשלה במפלגה חדשה שתכלול גם את שרת החוץ לשעבר, ציפי לבני, וגורמים נוספים מהמערכת הפוליטית. אולמרט צפוי לקבל החלטה בעניין עד סוף השבוע. בסביבתו של אולמרט אמרו כי בעקבות הראיון שהעניק עבאס לערוץ 2 הוא קיבל פניות רבות מאמצעי התקשורת כדי לקבל את תגובתו ולכן הוחלט לבסוף לפרסם הודעה רשמית.

אולמרט ועבאס בפגישתם ביריחו, 2007צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

"לצערי, מאז חילופי השלטון בישראל הוקפא המשא ומתן עם הפלסטינים, ונעשה ניסיון להוכיח לציבור בישראל כי אין פרטנר בצד הפלסטיני", הדגיש אולמרט בהודעה. "במקום לקדם את המשא ומתן, נעשו על ידי הממשלה בישראל שורת צעדים שיש בהם לחזק את חמאס ולהחליש את הרשות הפלסטינית בראשות מחמוד עבאס - רשות שדוגלת באי אלימות ובמשא ומתן לשלום". אולמרט הוסיף שבראיונות שהעניק עבאס בימים האחרונים "יש כדי להוכיח לציבור בישראל שיש עם מי לדבר ויש על מה לדבר במטרה לפתור את סכסוך הדמים בין העמים הנמשך זמן רב מדי".

אולמרט התייחס בהודעתו גם לדבריו של עבאס בנושא הפליטים ואישר כי שמע ממנו דברים דומים במהלך המשא ומתן שניהלו במהלך 2008, לאחר ועידת אנפוליס. אולמרט הדגיש כי גם ראש הממשלה נתניהו יודע היטב כי זו עמדתו של עבאס בנושא הפליטים, כיוון שהוא ויועציו העבירו לנתניהו את כל המידע באופן אישי.

"במהלך המשא ומתן הוסכם כי שאלת הפליטים תיפתר במסגרת יוזמת השלום הערבית וכי אין בכוונת הפלסטינים לפעול לשינוי אופייה של מדינת ישראל על ידי חזרה של פליטים לישראל תוך מימוש זכות השיבה", הבהיר אולמרט. "למען הסר ספק, דובר אך לא סוכם, על בדיקה שתיערך על בסיס הומניטארי לגבי אלפים בודדים של פליטים – אם יבקשו לשוב לתחומי ישראל – וגם זאת במשך תקופת זמן מוגבלת. פרטים אלה היו ידועים גם לממשל האמריקאי בראשות הנשיא בוש והשרה קונדוליסה רייס, ששותפו באופן שוטף במהלכים המדיניים".

במהלך השיחות בין אולמרט לעבאס העביר ראש הממשלה לשעבר הצעה ליו"ר הרשות הפלסטינית לפיה ישראל תיסוג מ-93.5% מהגדה המערבית ותפצה את הפלסטינים בשטח בגודל של 5.5% במסגרת חילופי שטחים. אולמרט הציע לעבאס לקלוט בישראל מספר סמלי של כ-5,000 פליטים פלסטינים על בסיס הומניטארי של איחוד משפחות וזאת על פני פרק זמן של חמש שנים. עוד הציע אולמרט להעביר את השליטה על השכונות הערביות בירושלים לידי הפלסטינים ולנהל את האגן הקדוש בירושלים, קרי העיר העתיקה, על ידי ועדה בינלאומית בה יהיו גם ארצות הברית, סעודיה וירדן.

תומכי חמאס שורפים את דיוקנו של מחמוד עבאס במהלך הפגנה ברצועת עזה, אתמולצילום: אי-אף-פי

עבאס לא הגיב להצעת אולמרט בחיוב והעביר לו רשימה ארוכה של שאלות. למעשה, הסוגיה מעולם לא סוכמה. ביוני 2009, לאחר הבחירות בישראל, אמר עבאס בראיון לוושינגטון פוסט כי לא חתם על הסכם שלום עם אולמרט כיוון שהפערים ביניהם היו גדולים מדי. לפני כמה שבועות שינה עבאס את גרסתו ובפגישה עם משלחת של יוזמת ז'נווה טען כי הגיע להבנות עם אולמרט. לדבריו, תוך חודשיים יכלו השניים להגיע להסכם, אולם אולמרט עזב את תפקידו בעקבות כתבי האישום שהוגשו נגדו.

בראיון לערוץ הטלוויזיה המצרי אל-חיאת, אמר אתמול עבאס כי כמה מכלי התקשורת באזור, ובעיקר רשת אל-ג'זירה, השתמשו בקטעי הדברים כדי לנגח אותו. עם זאת הוא הדגיש כי היה אומר דברים דומים גם לקהל הפלסטיני, הישראלי או האמריקאי.

"מאז 1988 הסכים אש"ף לקבל את החלטות האו"ם 242 ו-338 שבהן יש הסכמה לרעיון שתי המדינות בגבולות 4 ביוני 1967 ובירת פלסטין היא מזרח ירושלים", אמר עבאס. "דבריי על צפת, הם עמדתי האישית ואין משמעותם ויתור על זכות השיבה. לא ייתכן שמישהו יוותר על זכות השיבה. אך כל הנוסחאות הבינלאומיות, ובכלל זה החלטה 194, מדברות על פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים". לדבריו, כמו כל הסוגיות במשא ומתן עם ישראל, גם סוגיית הפליטים תיפתר בהסכם הקבע. הוא הדגיש כי תמיד התנגד לאינתיפאדה חמושה ונבחר גם על פי מצע זה. לדבריו האינתיפאדה החמושה הייתה טעות.

דבריו של עבאס חוללו סערה פוליטית אדירה בגדה ובעזה. ברצועה נערכו נגדו כמה עצרות מחאה ובמהלכן בצעד נדיר במיוחד אף הועלו תמונותיו באש. בגדה לא התקיימו הפגנות, אך נשמעה ביקורת חריפה בעיקר ברשתות החברתיות. עבאס, כהרגלו, לא נמנע מלומר דברים שאינם קלים לאוזן הפלסטינית, שמתפרשים בקרב אנשי חמאס והפתח כאחד ככניעה וויתור חסר תקדים על "זכות השיבה". זאת על אף שהעמדות הללו של עבאס כבר נאמרו בעבר ועוררו ביקורת גם אז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ