אחראי ביטחון במאחז בגדה השתמש ברכב צבאי לבנייה בלתי חוקית

הרבש"ץ של מאחז אביגיל תועד נוהג ברכב שהועמס במוטות ברזל בכביש בדרום הר חברון; לצה"ל אמר שלא ידע שישמש לבנייה ביישובו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

רכז הביטחון השוטף הצבאי (רבש"ץ) במאחז בגדה המערבית העביר חומרים לבנייה בלתי חוקית ברכב המשמש לפעילות ביטחונית, בניגוד להוראות המקובלות. הרבש"ץ במאחז אביגיל, שבאזור דרום הר חברון, תועד בשבוע שעבר כשהוא מסיע ברכב הביטחון מוטות ברזל כבדים המשמשים לבנייה. רכב הביטחון שניתן לרבש"ץ נסע בכביש 317 שבאזור דרום הר חברון, המוביל להתנחלויות סוסיה ומעון, הסמוכות למאחז. לצה"ל, שנזף בו, אמר שלא ידע שהחומרים ישמשו לבנייה במאחז.

בתקופה האחרונה מזהים פעילי זכויות אדם בנייה בלתי חוקית מחודשת במאחז אביגיל, שבעקבותיה הוגשו תלונות למשטרה ולמינהל האזרחי. דרור אטקס, איש שמאל העוקב אחר ההתנחלויות והמאחזים בשטחים, מציין כי בשלוש השנים האחרונות חל גידול ניכר במספר המבנים במאחז. ביוני 2009, מנה אטקס 19 מבנים. שנה לאחר מכן כבר היו קיימים 22 מבנים, ואילו ביוני 2011 היו באביגיל 30 מבנים. בבדיקה האחרונה שערך נספרו במאחז אביגיל 32 מבנים, כאשר לפני מספר חודשים הוצבו במאחז הלא חוקי עוד שלושה קרוואנים.

העברת ציוד הבנייה על ידי הרבש"ץ, בין אם שימש בפועל להרחבת הבנייה באופן לא חוקי במאחז ובין אם לא, מנוגדת לפקודות הצבא ולהתחייבות של כל רכז ביטחון צבאי שוטף למשימותיו. לפי הוראות הצבא, על הרבש"צים להשתמש בכלי הרכב הניתנים להם על ידי משרד הביטחון לשם מילוי תפקידם בלבד. כמו כן, בתיעוד נוסף של הבנייה במאחז אביגיל מחודש אוגוסט, רכבו של הרבש"ץ נראה במקום.

כלי הרכב של הרבש"ץ, בשבוע שעבר. (צילום : תעאיוש)

, מניעת בנייה לא חוקית בשטחים מוטלת גם על שוטרים וחיילים הנשלחים לאבטח את המשימה. זיכויו של מוחמד עמירה בחודש שעבר לאחר שמנע מטרקטור לסלול דרך גישה ללא היתרי בנייה ביוני 2011, הביאה עמה גם פסיקה תקדימית של בית המשפט הצבאי. במעמד זיכויו של עמירה נימק השופט הצבאי רס"ן אמיר דהאן, כי "אם בעל התפקיד אינו אוכף את החוק אלא מסייע לפעולות המפרות את החוק – לא תינתן לו הגנה מיוחדת לבעל תפקיד אלא ההגנה הרגילה מפני מעשים אלימים שמעמיד החוק לכל אדם".

בעקבות פניית "הארץ" בנושא, נקרא הרבש"ץ לבירור וננזף. בתחקיר שנערך לו לאחר מכן הוא טען כי ביצע את העברת הציוד כדי לעזור לאחד משכניו, ולא ידע כי ישמש לבנייה במקום.

מדובר צה"ל נמסר כי "הנושא הובא לידיעת המפקדים, נבדק וטופל בהתאם. הובהר לרבש"ץ ביישוב אביגיל כי מטרת פעילות רכב הביטחון היא עיסוק בתחומי ביטחון בלבד. הרבש"ץ ננזף והתחייב כי הנושא לא יישנה. המקרה הובא לידיעת כלל הרבש"צים בפיקוד המרכז, במטרה למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ