הצלחה בניסויים |

שופרו יכולות היירוט של כיפת ברזל

הסוללות המשודרגות יוכלו ליירט יותר טילים בו זמנית ועל פני שטח נרחב יותר. שר הביטחון: השלמת המערכת מצריכה המשך הקצאת משאבים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

במערכת הביטחון השלימו בימים האחרונים סדרת ניסויים שמרחיבה את יכולות יירוט הטילים של מערכת ההגנה האקטיבית כיפת ברזל. עיקר השיפור נוגע ליכולת המכ"ם של סוללת כיפת ברזל, שמגלה ומתריעה מפני טילים. שיפור נוסף נעשה בתוכנת הסוללה, שתוכל להגן טוב יותר בעת מטח רקטות כבד, ולספק הגנה לשטח רחב יותר. המכ"ם החדש עתיד להחליף את מכשירי המכ"ם שבהם משתמשות הסוללות הסדירות כיום.

בעקבות הניסוי, ימסור משרד הביטחון את הסוללה החמישית של מערכת ההגנה, שלה יכולת יירוט טובה יותר, לידי חיל האוויר. כיום מפעיל מערך ההגנה האווירית ארבע סוללות, כאשר הסוללה השישית נמצאת גם היא בשלבי פיתוח וייצור וצפויה להימסר בחודשי הקיץ.
שתי סוללות אלו, החמישית והשישית במספר, יופעלו על ידי לוחמי כיפת ברזל במילואים. במערך ההגנה האווירית החלו להכשיר בחודשים האחרונים את מי שיהיו מפעילי הסוללות, שיהיו מבצעיות בשנה הבאה.

שר הביטחון, אהוד ברק אמר היום כי "מערכת הביטחון משקיעה תקציבי עתק במערך ההגנה הרב-שכבתי מפני טילים, שאמור להגן תוך כמה שנים על כל שטח ישראל". ברק אמר כי השלמת מערכת ההגנה תדרוש המשך הקצאת משאבים לעניין זה.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אישר בחודש יולי האחרון את הרחבת שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לארצות הברית, שכולל גם העברת סיוע כספי של 70 מיליון דולר למימון ייצור מערכת כיפת ברזל. מדובר בחלק מהסכום שהתחייב ממשל אובמה להעביר לפיתוח המערכת – 680 מיליון דולר, בפריסה לכמה שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ