נתניהו וברק הורו להתכונן לתקיפת איראן ב-2010; דגן ואשכנזי התנגדו

לפי תחקיר "עובדה", שיתפרסם מחר, הרמטכ"ל חשש שהדריכות "תקבע עובדות בשטח" וראש המוסד הביע חשש מהחלטה לא חוקית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לפני כשנתיים הורו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, "לדרוך את הצבא" להפצצת הכור באיראן. הרמטכ"ל וראש המוסד סברו כי השניים מנסים "לגנוב מלחמה" – והפקודה לא מומשה לבסוף.

בתום ישיבה של פורום "השביעייה" ב-2010, בה נכחו גם ראש המוסד דאז, מאיר דגן, והרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הורה נתניהו להעביר את מערכת הביטחון לרמת הכוננות "פ' פלוס" – קוד שמשמעותו העלאת המערכת הצבאית לכוננות לאפשרות תקיפה. תחקיר התוכנית "עובדה" שיפורסם מחר בפתיחת העונה של התוכנית, מגלה כי אשכנזי ודגן, שסברו כי מדובר במחטף, התנגדו למהלך. מקורבי אשכנזי הסבירו כי הרמטכ"ל לשעבר חשש שעצם הגברת הדריכות בדרג הצבאי "תקבע עובדות בשטח", ועלולה להביא למלחמה.

לפי תחקיר "עובדה" המביא את עדויותיהם של כמה מהנוכחים באירוע, ראש המוסד לשעבר דגן התבטא באופן חריף ביותר, ואמר לברק ולנתניהו: "אתם עלולים לקבל החלטה לא חוקית על יציאה למלחמה. רק הקבינט מוסמך להחליט על כך".

דגן ואשכנזיצילום: אלון רון

שר הביטחון, אהוד ברק, אומר בריאיון לתוכנית כי הרמטכ"ל אשכנזי השיב לראש הממשלה שהצבא אינו מוכן, ואין ברשותו יכולת מבצעית לבצע דבר זה. ברק טוען בראיון לאילנה דיין כי בניגוד לעמדת שני בכירי המערכת הביטחונית, משמעות הפקודה "פ' פלוס" אינה דווקא יציאה למלחמה. "הדברים שאת מתארת הם באחריות הממשלה. ההשערה שאם הרמטכ"ל לא ממליץ על דבר שיש יכולת לבצע אותו, אז לא יכולים להחליט לבצע אותו – אין לזה שום שחר. רמטכ"ל צריך לבנות את היכולת המבצעית, הוא צריך לומר לנו מבחינה מקצועית אם אפשר לבצע, או אי אפשר לבצע, והוא יכול גם וצריך אפילו לצרף את המלצתו, (אך) אפשר לבצע את זה בניגוד להמלצתו". אשכנזי מנגד טוען בשיחות סגורות כי הוא הכין את האופציה הצבאית וכי צה"ל היה מוכן לתקיפה, אך סבר כי דבר זה "יהיה טעות אסטרטגית".

בשנים האחרונות התבטא דגן כמה פעמים נגד תקיפה צבאית ישראלית במתקני הגרעין באיראן. במאי 2011 אמר ראש המוסד לשעבר, בהופעתו הפומבית הראשונה מאז סיים את תפקידו, כי "זה הדבר הכי מטופש ששמעתי". שר הביטחון, אהוד ברק, שהגיב לדברים, אמר כי "אם לומר בזהירות המתחייבת, אני לא בטוח שקביעתו או לפחות מה שנראה כקביעתו – היא נכונה". "כל הנושאים האלה הם נושאים שבסופו של דבר דרגי הביצוע של המדינה: המוסד, השב"כ צה"ל, יצטרכו לגבש את המלצותיהם ולוודא שהדרג המדיני שצריך לקבל את ההחלטות מבין אותם. בסופו של דבר מדובר בנושאים והכרעות שעצם טיבם ומקומם בדרג המדיני", אמר ברק.

גם אשכנזי התייחס לא פעם לתקיפה באיראן מאז פשט את מדיו. אשכנזי טען כי ישראל לא צריכה לתקוף באיראן, ועליה להמשיך בפעילותה בצורה חשאית. "אני חושב גם היום שצריך לערוך מערכה חשאית, כל מה שהוא מתחת לסף המלחמה, לסף המכה", טען בכינוס של המועצה לשלום ולביטחון באוגוסט האחרון.

ראש זרוע ביטחונית נוספת באותה תקופה, יובל דיסקין שעמד בראשות שירות הביטחון הכללי, אמר אף הוא דברים חריפים כנגד ראש הממשלה נתניהו, ושר הביטחון ברק בנוגע לתקיפה. "הבעיה שלי היא שאין לי אמון בהנהגה הנוכחית שצריכה להוביל אותנו לאירוע בסדר גודל של מלחמה עם איראן או מלחמה אזורית", אמר דיסקין בשיחה עם "פורום מג'די", פרלמנט המכונס בכפר סבא. דיסקין כינה את ברק ונתניהו כ"שני משיחים", והוסיף כי אינו מאמין "במנהיגות שמקבלת החלטות מתחושות משיחיות".

דבריהם של שלושת בכירי המערכת הביטחונית בישראל מגיעה ככל הנראה לאחר אותה ישיבת "שביעייה" לפני כשנתיים, אז נמנעה הוראת נתניהו וברק להעביר את הצבא לכוננות גבוהה יותר לקראת תקיפה בגלל התנגדותם של דגן ואשכנזי. הוויכוחים בין הבכירים לשעבר ובין ברק ונתניהו נמשכו ובאו לידי ביטוי בראיונות בכלי התקשורת גם בעת האחרונה. ראש הממשלה נתניהו שב והדגיש כי מי שיקבע בנושא יהיה הדרג המדיני בלבד. "מי שקובע בדמוקרטיה הישראלית זה הדרג המדיני, ומי שמבצע זה הדרג הצבאי. כך זה היה וכך זה גם יהיה", אמר נתניהו בראיון לחדשות 10 באוגוסט שעבר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ