התשיעייה תבחן "צעדי תגמול" נגד הרשות הפלסטינית

עבאס מתכוון לבקש מהאו"ם לשדרג את מעמדה של הרשות למדינה משקיפה שאינה חברה מלאה. ליברמן דוחף לתגובה ישראלית חריפה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פורום שרי התשיעייה ידון מחר (שלישי) בכוונתה של הרשות הפלסטינית לפנות במהלך נובמבר לעצרת הכללית של האו"ם ולבקש לשדרג את מעמדה למדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון. 

לדברי פקיד בכיר בירושלים, במהלך הדיון צפוי משרד החוץ להציג רשימה של צעדי התגמול האפשריים. אם יפנו הפלסטינים לאו"ם הם צפויים להשיג תמיכה של לפחות 130 מדינות מתוך 193 המדינות החברות.

שר החוץ אביגדור ליברמן, שמוביל זה כמה חודשים קמפיין נגד יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן), סבור שעל ישראל להגיב בצורה חריפה ביותר למהלך הפלסטיני. בפגישתו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לפני כשבוע וחצי אמר ליברמן כי ישראל תגיב בחריפות גם במחיר התמוטטות הרשות הפלסטינית.

משרד החוץ יציג בדיון התשיעייה "ארגז כלים" לצעדי תגובה ישראלים; החל מצעדים קלים יחסית כמו החרמת תעודות VIP לבכירים פלסטינים או ביטול אישורי עבודה בישראל לפועלים פלסטינים, עבור בהקפאת כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית וכלה בביטול ההסכמים הכלכליים עם הרשות או הכרזה על אבו-מאזן כלא רלוונטי. הפקיד הבכיר ציין כי עדיין לא ברור האם בדיון יתקבלו החלטות או שהדבר יידחה עד להתבהרות המועד המדויק שבו יפנו הפלסטינים לאו"ם. 

במהלך סוף השבוע צפוי ליברמן לכנס את שגרירי ישראל באיחוד האירופי לישיבה מיוחדת בווינה שתעסוק בניסיונות לבלימת המהלך הפלסטיני באו"ם. בישראל מעוניינים לגרום לכמה שיותר מדינות מתוך 27 החברות באיחוד להתנגד בהצבעה על שדרוג מעמדה של פלסטין או לפחות להימנע.

אבו מאזן בעצרת האו"ם בספטמבר האחרוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ