אולמרט נגד נתניהו: התערב לטובת רומני בשליחות אדלסון

ראש הממשלה לשעבר טוען שנתניהו התערב בבחירות בשמו של המיליארדר שלדון אדלסון, שתרם יותר מ-100 מיליון דולר לקמפיין של רומני: "הפרה בוטה של הכללים"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

על רקע נצחונו של ברק אובמה בבחירות לנשיאות ארה"ב, האשים היום (רביעי) ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט את ראש הממשלה בנימין נתניהו בכך שהתערב באופן בוטה בבחירות לטובתו של המועמד הרפובליקאי מיט רומני, וזאת בשמו של המיליארדר היהודי שלדון אדלסון. "זו הפרה משמעותית של הכללים הבסיסיים ביחסים שבין מדינות, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בבעלות ברית כמו ישראל וארה"ב", הדגיש אולמרט.

אולמרט, שבימים אלה שוקל לחזור לפוליטיקה ולהתמודד נגד נתניהו בבחירות, אמר את הדברים במהלך מפגש עם ראשי הקהילה היהודית בניו יורק. באירוע נשאל אולמרט על ידי אחד הנוכחים האם הציבור הישראלי מוטרד מכך שנתניהו התערב במערכת הבחירות האמריקנית. "זכותו של ראש ממשלת ישראל שתהיה לו העדפה למועמד זה או אחר", אמר אולמרט. "אבל עדיף כמובן, שישמור אותה לעצמו. מה שנעשה הפעם היה בבחינת שבירת כל הכללים, כאשר ראש הממשלה שלנו התערב בבחירות בארה״ב בשמו של מיליארדר אמריקאי שהיה לו אינטרס ברור בבחירות בארה״ב".

למרות שלא אמר זאת בצורה ישירה ולא הזכיר שם ספציפי, כיוון אולמרט לאיל הקזינו היהודי, שלדון אדלסון. האחרון הוא אחד מתומכיו הגדולים ביותר של נתניהו והינו הבעלים של העיתון "ישראל היום" שמזוהה עם נתניהו ומקדם את עמדותיו.

אובמה ונתניהו בבית הלבן, לפני כחצי שנה צילום: עמוס בן גרשום (לע"מ)

במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב הזרים אדלסון יותר מ-100 מיליון דולר לקמפיין הבחירות של המועמד הרפובליקאי מיט רומני, והצהיר כי שם לעצמו למטרה להפיל את אובמה מהשלטון. "אותו מיליארדר ממש השתמש בראש ממשלת ישראל כדי לקדם מועמד משלו לנשיאות ארה״ב", הוסיף אולמרט.

אולמרט בירך על ניצחונו של אובמה בבחירות לנשיאות וציין כי הוא "היה ידיד של ישראל לפני שנבחר ויישאר ידיד של ישראל גם כעת״. לדבריו, היחסים בין ישראל וארה"ב מושתתים על ערכים משותפים, אולם יש גם חשיבות רבה למידת האמון שבין נשיא ארה"ב לראש ממשלת ישראל.

"בעקבות מה שעשה נתניהו בחודשים האחרונים עולה שאלה אם לראש הממשלה שלנו יש ידיד בבית הלבן", הוסיף ראש הממשלה לשעבר. "אני לא בטוח בכך. זה עלול להיות מאוד משמעותי לנו בנקודות קריטיות. לצערי הרב נתניהו הפך את ישראל מנושא שהוא מעל לכל ויכוח במערכת האמריקנית לנושא שנמצא בלב הוויכוח".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ