שלוש פצצות מרגמה מסוריה פגעו באזור אלוני הבשן

רקטה נחתה בין בתים ולא התפוצצה. זהו המקרה ה-3 השבוע שבו הלחימה בסוריה גולשת לאזור, לאחר שקליעים הציתו שריפה וג'יפ צה"לי נפגע מירי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלוש פצצות מרגמה שנורו מכיוון סוריה נחתו היום (חמישי) בשטח ישראל באזור מושב אלוני הבשן שבמזרח רמת הגולן. פצצה אחת נחתה בין בתי היישוב ולא התפוצצה. שתי פצצות נוספות התפוצצו סמוך לגדר המערכת, ובמרחק 200 מטרים מהיישוב. בצה"ל מעריכים כי מדובר בהמשך הלחימה המתנהלת בכפר ביר עג'ם בשבוע האחרון, שממנו נכנסו בשבת שלושה טנקים סוריים, וממנו נורתה גם אש לעבר ג'יפ צה"לי שסייר באזור דיר חזקה.‬

"לא שמענו נפילה כי הפצצה לא התפוצצה", סיפר אברהם שר שלום תושב אלוני הבשן. לדבריו, "דיירת בבית הסמוך הרגישה בכך והזעיקה את אנשי הביטחון. בהחלט היה כאן נס גדול. זה יכול היה להיגמר אחרת. אנחנו שומעים את הדי הקרבות מהצד השני של הגבול וחששנו שזה יזלוג גם אלינו. זה דורש טיפול של מי שאמון על כך", אמר.

לדבריו, תושבי האזור שומרים על שגרת חייהם. "אין פה בהלה ולחץ. היינו הישוב הכי שקט בארץ, ממש שוייץ, ועכשיו גם פה הופר השקט. אני מקווה שזו היתה אפיזודה חולפת", אמר שר שלום.

אזור נפילת פצצות המרגמה במושב אלוני הבשן, היוםצילום: ירון קמינסקי

זוהי הפעם השלישית השבוע שהלחימה בסוריה גולשת לתחומי ישראל. שלשום השתלטו כוחות הכיבוי על שריפה שפרצה בגבול בין המדינות, ברכס הבשנית שבמרכז הרמה. האש הגיעה עד למרחק של כמה עשרות מטרים ממוצב צה"ל שנמצא במקום, אך לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. ההערכה היא כי הדליקה פרצה כתוצאה מהתלקחות עשבים שניצתו על ידי כדורים נותבים, שנורו במהלך חילופי אש בין חיילי צבא סוריה והמורדים, בכפרים הסוריים הסמוכים.

במועצה האיזורית גולן אמרו בעקבות הירי היום כי הם "ערים ועדים לשינויים שמתרחשים לאורך הגבול עם סוריה, עקב מלחמת האזרחים, שבחלקה מתרחשת בסמוך לגדר. המועצה האיזורית גולן נמצאת בקשר הדוק עם גורמי הביטחון והצבא ונערכת בהתאם להתפתחויות ביחד עם צוותי החירום הישוביים. לאור המציאות המשתנה אנו מבקשים מתושבי היישובים סמוכי הגדר לשמור על עירנות וקשב להוראות גורמי הביטחון והמועצה", לשון ההודעה. ראש המועצה, אלי מלכה, קרא לממשלה ולצה"ל לפעול להפסקה מוחלטת של הירי על ידי העברת מסר לסוריה או אף שיתוק מקורות הירי.

צעיר סורי בן 17 שחצה בשעות הבוקר את הגבול בדרום רמת הגולן נעצר על ידי כוח צה"ל. הצעיר נפצע במהלך מעצרו באורח קל כתוצאה מנשיכה של כלב מיחידת עוקץ. הוא פונה לבית החולים זיו בצפת. באוגוסט ניסה אזרח סורי לחצות את הגבול באמצעות ונורה בברכיו ונפצע. 

במקרה אחר השבוע נפגע ג'יפ צה"ל מירי בגבול. לא היו נפגעים באירוע אך נזק נגרם לכלי הרכב הצבאי. הג'יפ משרת מפקד גדוד בחטיבת גולני, קצין בדרגת סא"ל, שנסע בו אותה השעה. ככל הנראה, קליע בודד פגע בכלי הרכב. גורם צבאי שהתייחס לאירוע אמר כי היה זה "ירי תועה של המורדים הסורים".

בסוף השבוע נכנסו שלושה טנקים סוריים לשטח המפורז ברמת הגולן, קילומטרים ספורים מגבול ישראל-סוריה, כדי להילחם במורדים. האירוע החריג התרחש בשעות הצהריים, אז זיהו כוחות צה"ל את הטנקים הסוריים, שנכנסו לאזור הסמוך לכפר ביר עג'ם, במרכז רמת הגולן. בעקבות התקרית, העלה צה"ל את הכוננות באזור והעביר תלונה למפקדת כוחות האו"ם.

אחד ממוקדי הלחימה של הכוחות המורדים היא סוללה ארטילרית של הצבא הסורי שפרוסה באזור רמת הגולן, מצפון-מזרח לכפר ג'ובתה אל חשב. בחודש שעבר היו דיווחים כי הצבא הסורי "נדחק" לאזור החיץ בגבול בין שתי המדינות, אך הדבר לא אומת על ידי הצבא.

גם בחודשים יולי וספטמבר נחתו פצצות מרגמה מסוריה בצפון רמת הגולן. בעקבות כך  צה"ל הגיש תלונה לכוח הבין-לאומי הפועל ברמה, בטענה כי לא יקבלו "זליגת ירי סורי לשטח ישראל". ככלל, בחודשים האחרונים החל הצבא לחזק את גדר המערכת באזור הגבול, בעיקר במקומות הנחשבים לרגישים במיוחד. החשש בצבא הוא מהתפתחות של קני טרור באזור הספר המתפתח בגבול, בו המשילות הסורית נמצאת בירידה. קצין באזור העריך בעבר כי המצב המדרדר בסוריה יביא ליותר פעולות טרור, וכי כבר כיום ישנן יותר ויותר חדירות בגבול. ההיערכות הצבאית במקום, כללה גם חפירה של תעלה למניעת הגעתם של כלי רכב מסוריה לאזור ישראל, וכן על ידי פריסת אמצעי מכשול כמו גדר "תלתלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ