הפרקליטות מבקשת לדחות עתירה על תכנון שטח סי: הדרג המדיני צריך להכריע

ארגוני זכויות אדם עתרו לבג"ץ בטענה כי מערך התכנון בשטחים משמש את ישראל כמכשיר לסיפוח; דורשים לעצור את הריסת המבנים בשטח סי

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

ארגוני זכויות אדם טוענים כי המדינה הפכה את מנגנון התכנון ביהודה ושומרון למכשיר מרכזי לסיפוח בפועל של רוב שטחי C בגדה. על פי תוכניות של המינהל האזרחי, השטח שאושר עבור כפרים פלסטינים בשטח C הוא כ-18,000 דונם (כ-0.5% מהשטח), בעוד שהשטח שאושר למתן תוקף עבור ההתנחלויות משתרע על פני 167,457 דונמים (כ-5%). אוכלוסיית המתנחלים מונה יותר מפי שניים ממספר הפלסטינים המגוררים באזור C, אך היא עומדת על כ-13% מסך כלל האוכלוסייה בגדה המערבית. ממצאים אלה עולים ממחקר של עמותת "במקום" והחוקר דרור אטקס.

השבוע ביקשה הפרקליטות מבג"ץ לדחות דיון בעתירה בעניין שנקבע ל-19 בחודש, בנימוק שהעותרים מבקשים לחייב את המדינה לבצע שינוי מהותי בהסדר חקיקתי הקיים באזור יותר מ-40 שנים, לטענת הפרקליטות, לשינוי יש השלכות מדיניות ועל כן נדרשת מעורבותם של הדרגים המדיניים הבכירים. בפניה נאמר כי בחודשים האחרונים נדרשו הדרגים המקצועיים במינהל האזרחי לסוגיה והעניין אף הובא בפני ראש המינהל האזרחי, אך טרם עלה בידי גורמי הביטחון להביאה בפני הדרג המדיני. הפרקליטות מבקשת לדחות את הדיון בעתירה לפחות עד אוגוסט 2013. בעקבות בקשת הפרקליטות, הדיון בעתירה צפוי להידחות. 

העתירה הוגשה באוגוסט אשתקד על ידי מועצת הכפר דיראת-רפעיה שבגדה המערבית, יחד עם קואליציה של ארגונים, נגד שר הביטחון, ראש המינהל האזרחי ואלוף פקמ"ז, בבקשה להשיב על כנן את ועדות התכנון המקומיות בכפרים הפלסטינים וועדות התכנון המחוזיות בשטח C בגדה המערבית על פי הפריסה המוניציפלית הקיימת. הוועדות, שהיו קיימות בשטח לפני תחילת הכיבוש ב-1967, בוטלו בצו שהוצא ב-1971. בעתירה נטען שהמינהל האזרחי מנצל באופן בוטה כלי תכנון לצורך דחיקתם של הפלסטינים לשטחי A+B הצפופים והקטועים, המהווים פחות מ-40% משטח הגדה. במובלעות אלה מתגוררים יותר משני מיליון פלסטינים, בעוד שלרשות כ-350 אלף מתנחלים עומדות רוב עתודות הקרקע של אזור C, המשתרע על פני כ-60% מהגדה.

שטחים חקלאיים ליד העיירה חלחול בגדהצילום: טס שפלן

העותרים ביקשו גם להוציא צו ביניים דחוף לעיכוב הריסות מבנים בשטח C, או לכל הפחות השהייה של הרס מבנים הכרחיים הדרושים לקיום חיים ביישובים (בריכות אגירת מי גשמים וכו'). העתירה נסמכת על חוות דעת של מומחים משפטיים בתחום המשפט הבינלאומי ההומניטרי וזכויות האדם, בהם פרופ' מרקו ססולי, מנהל מחלקת המשפט הבינלאומי הפומבי וארגונים בינלאומיים באוניברסיטת ז'נבה, וד"ר תיאו בוטרוש, יועץ בתחום המשפט הבינלאומי ההומניטרי וזכויות האדם. 

מהתחקיר של דרור אטקס עולה כי שטחי השיפוט שהוגדרו עבור ההתנחלויות חורגים במידה ניכרת משטחן הבנוי או המגודר, ואף משטחיהן החקלאיים. מכיוון שהפלסטינים הודרו ממנגנוני התכנון בשטח C, ברוב המקרים הם כלל אינם מודעים לכך שהאזור שלהם נהפך לשטח שיפוט של התנחלות. במקרים רבים סומנו אותם שטחי שיפוט סביב מקבצי בנייה פלסטינית קיימים, ולעתים הם חוצצים בין שני מתחמי בינוי פלסטינים, באופן שמונע את התפתחותם וחיבורם הטבעי. דוגמא לכך ניתן לראות בקרית ארבע, ששטחה המוניציפאלי מורכב מלא פחות מאשר 32 מובלעות שונות. ברחבי אותם שטחים, שחוצים מתחמים פלסטיניים בנויים, הוציא המנהל האזרחי 139 צווי הריסה כנגד איתורי בניה לא חוקית (בב"חים). לדעת אטקס, התופעה מוכיחה שתחומי השיפוט של ההתנחלויות הוגדרו במקומות רבים במכוון, באופן שימנע התפתחות אורגנית וטבעית של הבנייה הפלסטינית שנועדה לשרת את גידולה הטבעי.

לפי תחקיר שנעשה ב-2008 על ידי צוות מעקב התנחלויות של שלום עכשיו, רק 9% מכלל תחום השיפוט של ההתנחלויות הוא שטח בנוי (כלומר ההתנחלויות עצמן), ואילו 79% מתחומי השיפוט כלל אינו מנוצל על ידן. עתה התברר כי בתחומי השיפוט העצומים של ההתנחלויות ישנם 3,401 איתורי בנייה בלתי חוקית, מתוכם 37.5% (1,275) של פלסטינים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ