המדינה לא ממגנת, ומשפחות חוששות לעבור לכרם שלום

המדינה מוכנה למגן את הבתים החדשים בקיבוץ שעל גבול עזה רק לאחר האכלוס. אך מכיוון שאין מיגון, איש אינו מוכן לעבור לגור בהם

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

קיבוץ כרם שלום שבנגב המערבי מנסה לגייס חברים חדשים שיבואו להתגורר בו, אך נמצא במלכוד בלתי אפשרי: ביישוב, בו נשמעת כמעט מדי יום אזעקת צבע אדום, הבתים המיועדים לתושבים החדשים אינם ממגונים בשל סירוב המדינה לתקצב זאת לפני שיאוכלסו. בהיעדר חדרי ביטחון, איש אינו מוכן לעבור לגור בבתים החדשים.

לפני כשנתיים החליטו בקיבוץ לנסות ולמשוך תושבים חדשים. נפילות הרקטות והאזעקות שלא פסקו היוו עבורם קושי רב , אך בכל זאת, בתוך שנתיים בלבד הם הצליחו להכפיל את כמות התושבים ביישוב כשגייסו כ-50 חברים ומועמדים חדשים. למרות זאת, הקיבוץ עדיין מוגדר על פי המדינה כיישוב ב"תת- אכלוס", מפני שפחות ממחצית מהקרקעות אינן מאוכלסות.

בשלב מסוים גילו חברי הקיבוץ כי הממשלה מסרבת למגן את הבתים שמיועדים לקליטה של חברים חדשים, כרגע מדובר בכ-20 בתים שעתידים לקלוט כ-80 חברי חדשים. "יש לנו בתים לא ממוגנים. תושבים חדשים לא יגיעו לפה אם אין מיגון", אומר אילן רגב, מנכ"ל הקיבוץ. "תוך שנתיים הצלחנו לגייס הרבה חברים ומועמדים, אבל מי יבוא לגור פה כשביתו חשוף לרקטות?".

בית לא ממוגן בכרם שלום, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר ההתנתקות ב-2005 מיגנה המדינה כ-30 בתים בקיבוץ, והוחלט שלא למגן את יתר הבתים כדי לחסוך בתקציב. "ההגדרה היתה נכונה אז, אבל היום כשאנחנו מנסים למשוך לכאן תושבים חדשים פשוט אין לנו בתים לשכן אותם", אומר רגב. "משרדי הממשלה זורקים אותנו מהאחד לשני".

לדברי רגב, המדינה הציעה לחברי הקיבוץ לממן את מיגון חדרי הביטחון מכיסם, והממשלה תכסה את ההוצאות כשהבתים יאוכלסו. "כל חדר ביטחון עולה בין 80 ל-100 אלף שקלים", מוסיף רגב, "זו הוצאה גדולה עבור הקיבוץ ואנחנו לא יכולים לעמוד בה. פנינו לקבלנים, אך הם מסרבים לבנות בכל פעם חדר ביטחון אחד. לפני שבועיים התקבלה החלטה למגן את היישוביים שבין 4.5 לבין 7 קילומטרים. קודם כל שימגנו את הקיבוץ שנמצא כ-50 מטרים מהגבול", אומר מנכ"ל הקיבוץ. "לפני 10 שנים היו בקיבוץ 10 אנשים, היום יש פה 100. אולי כדאי שהמדינה תפנים את זה".

משרד הבינוי והשיכון, האחראי על מיגון עוטף עזה, מסר בתגובה כי "על אף שאנו שמחים להתבשר על קליטת המשפחות החדשות ביישוב כרם שלום, הרי שלא ניתן לכלול בתים הצפויים לאכלוס עתידי במסגרת פרויקט המיגון. האחריות הכללית לתוכנית מיגון עוטף עזה הוטלה על משרד הבינוי והשיכון. פרויקט הענק הנוכחי נמצא בשלבי סיום (95% מהדירות) כאשר כ-8,700 יחידות דיור טופלו במסגרת הפרויקט במועצות האזוריות ובשדרות".

"כפי שביצענו את הפרויקטים הקודמים, כך נספק ביטחון טוב יותר ורווח כלכלי לתושבים הגרים עד שבעה ק"מ מעזה, בהתאם להחלטת הממשלה בחודש שעבר. המיגון בוצע לשביעות רצון כל המעורבים בפרויקט, תוך הקדמה משמעותית של לוחות הזמנים שנקבעו בהחלטת הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ