אחרי 5 חודשים |

המדינה: ספק אם אפשר להרכיב מחדש את בתי האולפנה

המדינה הודיעה היום לבג"ץ כי בניגוד להתחייבותה, לא תסיים עד לשבוע הבא את פירוק הבתים בשכונה בבית אל. מיליוני שקלים ירדו לטימיון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המדינה הודיעה היום (חמישי) לבג"ץ כי בניגוד להתחייבותה, לא תסיים עד לשבוע הבא את פירוק הבתים בשכונת האולפנה בבית אל. כמו כן נמסר, כי כלל לא בטוח שניתן להרכיב מחדש את המבנים. לפרויקט הוקצבו 14 מיליון שקל כאשר חלק ניכר מהתקציב כבר בוזבז בעבודות ההכנה לניסור.

במסגרת המשא ומתן שנוהל עם רבה של בית אל, זלמן ברוך מלמד, לפינוי מרצון של השכונה, סוכם כי מלבד חבילת הטבות נדיבה למוסדות אותו מנהל, ינוסרו בתי האולפנה ויועתקו לשכונה אחרת. כבר לפני הניסור פורסם ב"הארץ" כי מהנדסי משרד הביטחון אמרו כי אי אפשר לנסר ולפרק מחדש את הבתים, אך בכל זאת הוחלט ללכת על הפרויקט.

בסוף יוני, ביקשה המדינה מבג"ץ לדחוק את ההריסה ל-15.11 כדי לאפשר את ניסור הבתים. עם זאת, לבקשה צורף חוות דעת של מהנדס, שביקש זמן נוסף. השופטים אישרו את דחיית ההריסה.

כצפוי, כעת מבקשת המדינה זמן נוסף. מהבקשה שהגישה המדינה לבית המשפט עולה כי חלו עיכובים, הקשורים בבטיחות, בתכנון ובכך שפועל פלסטיני שעבד באתר, האמור לקלוט אל הבתים המנוסרים, נהרג בתאונת עבודה.

עו"ד חני אופק ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה כתבה בבקשה כי "תהליך תחילת העבודה לווה בחבלי לידה משמעותיים וזאת בשל חדשנותו של הפרויקט, מורכבותו ההנדסית וחוסר הניסיון בביצוע פרויקטים דומים. במסגרת זו נעשה ניסיון לבחון חלופה נוספת להעתקת המבנים שלא באמצעות ניסורם. בדיקה שנערכה העלתה כי חלופה זו אינה ישימה מסיבות כלכליות והתנאים הטופוגרפיים".

עוד עולה מהתשובה, שכלל לא ברור אם ניתן להרכיב את הבתים מחדש. אופק כתבה כי "התגלה במהלך העבודות כי המבנה לא נבנה בהתאם לתוכניות המקוריות אלא נבנה מבטון בלבד, ללא תוספת ברזל. עובדה שיש לה משמעויות הנדסיות לעניין סבירות השימוש החוזר בחלקים המנוסרים" (ההדגשה במקור). על כן מבקשים במדינה לדחות את סיום הפינוי עד ה-15.1.2013.

יש לציין כי חברים במועצה המקומית בית אל אמרו בישיבת המועצה האחרונה, שעתה ברור שאין תועלת בניסור, ולכן אפשר להפסיק להעמיד פנים ולשים סוף לבזבוז כספי הציבור. ראש המועצה משה רוזנבוים דחה את הבקשה.

בעקבות הגשת הבקשה, אמר היום עו"ד מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של ארגון זכויות האדם "יש דין" המסייע לבעלי הקרקע הפלסטינים, כי "הבקשה מוכיחה שוב שטירוף אחז בממשלת ישראל. רעיון הניסור וההדבקה מחדש מתייחס לאבני הבתים כאילו הן אבני הכותל. זה לא מאוחר מדי – אפשר לחסוך מיליוני שקלים ולהשקיע אותם בדיור, בריאות וחינוך במקום בפנטזיה המוזרה הזו, ופעם אחת לעמוד בהתחייבות שניתנה לבית המשפט על מועד החזרת האדמות לבעליהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ