למרות פסיקת בג"ץ, המינהל ניסה להרוס בתים בגדה

הריסת הבתים נמנעה ברגע האחרון כשעורכי דין שהזעיקו התושבים התריעו שההריסה מהווה הפרת החלטה של שופט עליון

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

המינהל האזרחי עמד להרוס ביום שני השבוע בית ספר, מבנה שירותים, חמישה אוהלי מגורים, שלושה מבני בטון למגורים ומערכת סולארית בשני כפרים בדרום הר חברון, תוך הפרת צו שופט בית המשפט העליון שאוסר על ההריסה. דחפורים מלווים בחיילים ושוטרים הופיעו בכפר פחית לפני השעה שש בבוקר, והתושבים הזעיקו מיד את עורכי הדין שלמה לקר וקמר משרקי אסעד (מאגודת רבנים לזכויות האדם). כמעט ברגע האחרון הצליחו עורכי הדין לאתר גורם במינהל האזרחי ולהתריע שהריסה משמעה הפרת החלטת שופט בית המשפט העליון.

הכפרים שבהם עמדה להתבצע ההריסה הם פחית וג'ינבה, והם שניים משמונת הכפרים בשטח האש 918 ששר הביטחון, אהוד ברק, הורה ביוני השנה להרוס כדי לחדש את אימוני צה"ל באזור. לקר והאגודה לזכויות האזרח מייצגים את הכפרים במאבקם נגד ההריסה. בעשור האחרון הם כבר הצליחו להחזיר לאזור את התושבים, שצה"ל גירש בסוף שנות התשעים. במהלך הגירוש נהרסו רבים מהמבנים ובורות המים. על אף שבשנת 2000 הורה צו ביניים של בג"ץ על החזרת התושבים, הרשויות מגדירות כ"בלתי חוקי" כל מבנה שהם בונים, המינהל האזרחי מוציא צווי הריסה ועורכי הדין מבקשים צווי ביניים למניעת ההריסה.

ב-16 בדצמבר צפויים לקר והאגודה להגיש עתירות מעודכנות נגד הריסת הכפרים וגירוש כ-1,500 תושביהם. לקר כותב בבקשה שהגיש בשבוע שעבר לצו ביניים נגד הריסת המבנים: "מה יועיל צו הביניים המתיר את חזרת התושבים, בעוד רשויות התכנון במנהל האזרחי מנסות למנוע מתושבי המקום קיום מינימלי, על ידי הוצאת צווי הריסה (למבנים) המשמשים לצרכים ההומניטריים הבסיסיים ביותר של התושבים?". לדעת לקר, כפי שהיא מבוטאת בבקשה "מדובר בניסיון פסול להקשות את החיים בפחית ובג'ינבה, כדי ‘לעודד' את התושבים ‘לעזוב מרצון' את מקום מגוריהם", לפני הדיון בעתירות. השופט אורי שוהם הוציא ב-1 בנובמבר צו ארעי שאוסר על ביצוע צווי ההריסה עד להכרעה בבקשה לצו ביניים. לטענת לקר, ועדת הפיקוח במינהל האזרחי ניסתה לבצע "מחטף" למרות הוראת השופט.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צו השופט לא הועבר לגורמי האכיפה עד ליום 05.11.12, ומיד כשנודע דבר קיומו, נעצרה הפעילות המתוכננת באופן מיידי ולא נהרס דבר. הלקחים בנושא הופקו".

לשני בתים בכפר דיראת-רפעיה, גם הוא בדרום הר חברון אך לא בשטח האש, לא היה אותו מזל ודחפורי המינהל האזרחי הרסו אותם ביום שלישי שעבר. זאת, פחות משבועיים לפני שבג"ץ אמור לדון בעתירה של הכפר - יחד עם קואליציה של ארגוני זכויות אדם, להשיב לפלסטינים את זכויות התכנון בשטח סי, שבוטלו בצו צבאי בשנת 1971 והועברו לוועדות ישראליות. לדברי העותרים, זוהי חלק מהאפליה הברורה שקיימת בין תכנון ליהודים ותכנון לפלסטינים. העדר תכנון ההולם את צרכי התושבים הפלסטינים הוא שגורם בנייה ללא היתרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ