דיווח: אלתא חוזרת לספק מערכות למטוסי ביון טורקיים

על פי הדיווח בעיתון הטורקי הורייט, החברה הישראלית התחייבה לחדש את האספקה, אחרי שנתיים בהן משרד הביטחון מנע זאת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

העיתון הטורקי "הורייט" דיווח אתמול (שישי) כי אלתא, חברת בת של התעשייה האווירית, תשוב ותספק מערכות התראה ובקרה למטוסי ביון של טורקיה. את מערכות אלה היתה אמורה החברה לספק לפני שנים. אם הידיעה נכונה, היא עשויה לבשר על הפשרה מסוימת ביחסי ירושלים-אנקרה, שכן אחרי המשט לעזה ב-2010 אסר משרד הביטחון על תעשיות צבאיות בישראל לייצא מוצרים לטורקיה.

כבר ב-2002 טורקיה הזמינה מחברת בואינג ארבעה מטוסי ביון מסוג 737-700 (אייווקס) ואלתא התחייבה לספק להם מערכות התראה מוקדמת. שווי העסקה המשולבת הוערך בכ-100 מיליון דולרים. בואינג התחייבה לספק את ארבעת המטוסים עד שנת 2006, אך עד כה סיפקה שניים בלבד, בין השאר, בגלל הקפאת העסקה מצד אלתא, היצרנית היחידה של המערכות במטוסים הללו.

על רקע ההרעה ביחסים המדיניים והביטחוניים בין ישראל לטורקיה בשנתיים האחרונות אסר משרד הביטחון ב-2011 על חברות ישראליות לייצא ציוד בטחוני לטורקיה ואף עצר חוזים קיימים. בניגוד לעסקות של אלביט ותעשייה אווירית בטורקיה, שבוטלו על ידי משרד הביטחון, עסקה זו, המשותפת לבואינג, הוקפאה. העיתון "דיפנס ניוז" ציטט במארס האחרון מקורות באלתא לפיהם הסיבה לעיכוב היא פוליטית, וקשורה ליחסים שבין טורקיה לישראל. דובר אלתא הבהיר אז כי בואינג ואלתא עושות מאמצים לשחרר את המשלוח כדי שבואינג תוכל להעביר את מטוסי האייווקס לטורקיה עד סוף השנה. על רקע זאת, דווח כי הנהלת בואינג הפעילה לחצים על אלתא לעמוד בתנאי העסקה.

על פי הדיווחים בחו"ל, מערכות ההתראה המוקדמת נועדו לאתר מטוסים, ספינות וכלי תחבורה נוספים מטווח ממרחק רב. המערכות מסייעות להבדיל בין כלי טיס ידידותיים ואויבים במרחק אלפי קילומטרים וכמו כן מסייעות בעת קרב אווירי ויבשתי.

מטוס איווקס של חיל האוויר הטורקיצילום: אתר חברת בואינג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ