הידרדרות ערב הבחירות | פרשנות

הסלמה בדרום: מהלך מתוכנן של חמאס או היגררות אחר הפלגים הקיצוניים

ישראל רואה ברצף התקריות האחרון ניסיון של חמאס להביא להסלמה. רה"מ עלול למצוא עצמו נגרר למבצע נרחב לפני הבחירות - כמו אולמרט ב-08'

עמוס הראל
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים67
עמוס הראל
אבי יששכרוף

, שניים מהם קשה, מירי טיל נגד טנקים על רכב סיור צבאי ליד גדר הגבול ליד העיר עזה. מירי תגובה של צה"ל נהרגו ארבעה פלסטינים ונפצעו לפחות 35. מיד לאחר מכן . מערכת כיפת ברזל יירטה רקטת גראד ששוגרה לאזור אשדוד, ושתי רקטות נוספות נחתו בשטחים פתוחים ליד אשדוד ואשקלון.

התחדשות ירי רקטות מסיבי לשטח ישראל עלולה לגרום לעימות צבאי נרחב יותר בין צה"ל לחמאס, אם לא תיעצר ההידרדרות. התקרית אתמול אירעה סמוך לשעה ארבע וחצי אחר הצהרים, ליד מעבר קרני. טיל הנ"ט נורה מאזור שכונת שג'עייה במזרח עזה, אל ג'יפ "דיפנדר" ממוגן ירי של צה"ל, ובו חיילים מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי שנסע מצדה הישראלי של הגדר, במרחק של כמאה מטרים ממזרח לה. מפגיעת הטיל בג'יפ, שאינו עמיד בפני ירי נ"ט, נפצעו ארבעה חיילים. שניים מהם, שאחד נפצע בראשו וחברו בראשו ובגפיו, פונו במצב קשה במסוק חיל האוויר לבית החולים סורוקה בבאר-שבע. שני חיילים נוספים, שנפצעו קל, פונו לבית החולים ברזילי באשקלון.

כמה ארגונים מיהרו לקבל על עצמם אחריות לירי הטיל, ובהם גדודי אבו עלי מוסטפה, הזרוע הצבאית של החזית העממית וחמאס עצמו. בארגון הכריזו כי הפגיעה בג'יפ נעשתה בתגובה להרג ילד פלסטיני בן 13 בחמישי בערב.

החיילים מובהלים לבית החולים סורוקה, אמש. סובלים מפגיעות ראש וגפיים צילום: אילן אסייג

בכלי תקשורת המזוהים עם חמאס הדגישו את הפגיעה המדויקת בג'יפ וטענו שזהו נשק חדש שקיבל הארגון. כוחות של אוגדת רצועת עזה בצה"ל שהיו באזור הגיבו בפגיעה על פי תוכנית שהוכנה מראש, בכמה מטרות של חמאס. עיקר הירי נעשה באמצעות טנקים.

בפעם השנייה תוך ארבע שנים, נראה שמערכת הבחירות לכנסת תעמוד בצלה של הסלמה ביטחונית קשה ברצועת עזה. בנובמבר 2008, שלושה חודשים לפני הבחירות האחרונות, קרסה ברצועה הפסקת האש בין ישראל לחמאס. חודש וחצי מאוחר יותר נגררה ממשלת אולמרט למבצע "עופרת יצוקה", שכלל כניסה קרקעית גדולה של צה"ל לצפון הרצועה, בניגוד לתוכניות המוקדמות של השותפים העיקריים בקואליציה.

ממשלת נתניהו עלולה לעמוד בפני מצב דומה. ראש הממשלה אמנם מרבה לדבר על הצורך בהסרת איום הגרעין האיראני, אבל אחד הקלפים העיקריים שלו בבחירות הנוכחיות נוגע לשקט הביטחוני היחסי שממנו נהנו אזרחי ישראל בשנות כהונתו. ההישג הזה מתערער לנוכח מה שנראה כעת כהידרדרות ללא שליטה בעזה. כל אירוע שצה"ל סופג בו נפגעים בגבול עזה - ובעיקר כל התקפת רקטות על תושבי הנגב - מקדמים מבצע צבאי ישראלי, גם אם נתניהו אינו חפץ בכך ואף שהוא יודע שכניסה קרקעית עלולה להסתבך.

הצד הקשה לפענוח באירועי השבועות האחרונים נוגע בעיקר להתנהגות חמאס. מאז "עופרת יצוקה", העריכו בישראל כי הארגון מבקש להימנע מעימות ישיר עם צה"ל וכי בכל מקום שבו יהיה עליו לבחור בין הצורך בהפגנת התנגדות חמושה ("מוקאוומה") לישראל לבין שימור שליטתו ברצועה, יעדיף את הברירה השנייה. בחודשים האחרונים . תחילה, נרשמה מעורבות שלו במימון פעילותם של פלגים קיצוניים יותר, שהשתתפו בירי בישראל. מאוחר יותר נטל חמאס חלק, במוצהר, בהתקפות על כוחות צה"ל.

המאבק הטקטי של החמאס מרוכז ב"פרמטר" - אותה רצועה ברוחב כמה מאות מטרים ממערב לגדר, בתוך השטח הפלסטיני. צה"ל נוהג לפעול בה מדי פעם, בעיקר כדי לפרק זירות של מטעני חבלה, וחמאס מנסה להרתיע אותו מלחצות את הגדר. אבל כמה מהתקריות בשבועות האחרונים, שעל חלקן נטל חמאס אחריות מפורשת, אירעו דווקא בצד הישראלי של הגבול. כך, , סרן זיו שילון, בפיצוץ מטען חבלה, ונפגעו חיילים נוספים מהחטיבה ממטען.

תקרית משמעותית, שלא זכתה לתשומת לב מספקת אירעה ביום חמישי בערב, כשחייל צה"ל נפצע קל בפיצוץ מנהרת נפץ סמוך לגדר מדרום לכיסופים. הפיצוץ אירע כמה שעות אחרי שכוח צה"ל חצה את הגדר לתוך השטח הפלסטיני כדי לפרק זירת מטענים. בשלב זה לא הובהר אם בצד הפלסטיני העריכו שהמנהרה נחשפה ולכן בחרו לפוצץ אותה. בצה"ל מייחסים את חפירת המנהרה לחמאס. נראה שהפיצוץ היה ניסיון כושל לבצע פיגוע עוצמתי, שעלול היה להביא להרג רב בישראל.

רצף התקריות האחרון משקף את מה שנראה מן הצד הישראלי כניסיון מכוון של החמאס להביא להסלמה. עד לאחרונה, בחרה הנהגתו לרסן את הפלגים הקיצוניים יותר ולרוב כמעט והתעלמה מתקיפות חיל האוויר שבהן נהרגו חברי הפלגים הללו בעת שניסו לשגר רקטות לישראל.

האם חמאס מוביל באמת מהלך מתוכנן, משתלב בפעילות של הפלגים הקטנים יותר או פשוט ממאן לרסנם? התמונה אינה ברורה לגמרי - ולא בטוח שהניואנסים שלה מעסיקים את ההנהגה הישראלית. כל עוד נפגעים חיילי צה"ל בפעילות הגנתית מצדו הישראלי של הגדר - ישראל רואה בחמאס, כשליט הרצועה, אחראי להסלמה. ברקע עומדות כנראה גם הבחירות להנהגת חמאס, בעקבות , הצפויות להתקיים בקרוב. בזמן מאבק ירושה פנימי, הנטייה הטבעית של המעורבים היא להקשיח את הקו כלפי ישראל.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר אמש כי "צה"ל הגיב בחומרה על האירוע ונבחן תגובות נוספות בימים הקרובים". כעת ייעשו מאמצים, הן מצד ממשלת מצרים והן מצד ארצות הברית, להרגיע את הרוחות. אולם, אם המאמצים הללו לא יועילו - השינוי של התקופה האחרונה עלול להוביל בהמשך להתנגשות רחבה יותר, שסופה במבצע קרקעי של צה"ל ברצועה, ערב הבחירות לכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ