ברק אישר בניית יותר מ-500 יחידות דיור חדשות בהתנחלות איתמר

מסמכים שהגיעו ל"הארץ" מגלים כי התוכנית תלבין 137 יחידות דיור קיימות. לשכת ברק: "הטיפול בבנייה לא חוקית נמשך כל הזמן ובכל מקום"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון אהוד ברק אישר בספטמבר לקדם תוכנית בנייה חדשה להרחבת ההתנחלות איתמר שתכפיל את גודלה פי חמישה ותוסיף לה 538 יחידות דיור, כך על פי מסמכים שהגיעו ל"הארץ".

ברק אישר את התוכנית אף על פי שעד היום לא אושרה תוכנית המתאר של ההתנחלות – שהוקמה על אדמות מדינה בשנת 1984 בסמוך לשכם – כך שלמעשה כל הבנייה במקום נעשתה ללא היתרים. רצח בני משפחת פוגל באיתמר במארס 2011, הביא להגברת הלחץ של מועצת יש"ע לקדם סוף סוף את תוכנית הבנייה.

על פי המסמכים שבידי "הארץ", ב-24 בספטמבר התכנסה ישיבה בלשכתו של ברק לדיון בתוכנית החדשה. על פי מה שהוצג, תוכנית זו כוללת הלבנה בדיעבד של 137 יחידות דיור קיימות ובנוסף בניית 538 יחידות דיור חדשות. הסייג לתוכנית הוא שלפני הבנייה בפועל יש לבקש אישור נוסף ממשרד הביטחון.

יחידות הדיור ייבנו בתוך הגדר של איתמר, שמתחמת אלפי דונמים לא מיושבים בתוכה - כך שלא יורחב השטח אותו תופסת ההתנחלות. התוכנית אינה מתייחסת לשרשרת המאחזים שנבנתה בסמוך לאיתמר, המכונה רכס הגדעונים. השבוע תדון מועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי באישורה.

בתים בהתנחלות איתמרצילום: מוטי מילרוד

רק באחרונה אמר ברק בראיון ל"ישראל היום" שעל ישראל להתכנס לגושי התיישבות. "יהיו יישובים מבודדים שלא תהיה ברירה אלא להחזיר אותם הביתה או לאפשר להם לנסות לחיות תחת רשות פלשתינית", כלשונו.

מלשכת ברק נמסר: "קידום הליכי תכנון של התוכנית, תב"ע של איתמר, אושר לצורך הסדרת המצב הקיים, בתאריך ה-30.04.12. באשר לבנייה מעבר לקיים, מתן היתרי בניה טעון אישור נוסף של משרד הביטחון. בשלב זה אין אישור לכל בנייה נוספת. הטיפול בבנייה בלתי חוקית נמשך כל הזמן ובכל מקום".

בתוך כך, חודשיים בלבד לאחר פינוי מאחז מגרון, מתברר כי במקום אליו עברו תושביו – מתחם היקב, במדרון ההר עליו ישבו בעבר - יש פלישות לקרקעות פרטיות. מבדיקה שערך פעיל השמאל דרור אטקס, שהגה את בג"ץ מגרון, פלשו המתנחלים לקרקעות פרטיות בארבעה מקומות, כולם מחוץ לגדר.

אטקס אמר ל"הארץ" כי "מסתבר שוב שגניבת אדמות פרטיות בבעלות פלסטינית, הינו דפוס הטבוע עמוק מאוד במטען הגנטי של מפעל ההתנחלויות כולו ובזה של תושבי מגרון בפרט, המייצגים נאמנה את רוח הזמן והמקום בו הם חיים".

מהמינהל האזרחי, האחראי על אכיפת חוקי הבנייה, וכן ממגרון לא נמסרו תגובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ