אבי יששכרוף

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), שב ואמר היום כי בכוונת אש"ף לפנות לעצרת הכללית של האו"ם עוד החודש כדי לבקש מעמד של מדינה משקיפה במוסדות הארגון. עבאס, שנשא דברים בטכס יום השנה למותו של יאסר ערפאת ברמאללה, אמר כי הוא נחוש לעשות זאת על אף שלל הלחצים המופעלים עליו והאיומים מצד ארה"ב וישראל.

"נפנה כבר החודש, ותוך יומיים תודיע הליגה הערבית מה התאריך המדויק בחודש זה" (לפנייה לעצרת הכללית-א.י). לדבריו בכוונת אש"ף לעשות זאת, "למרות שהם אינם רוצים שנפנה. לא נשלול את הלגיטימציה של ישראל ואיננו רוצים לשלול אותה, אך אנו מבקשים לפגוע בלגיטימציה של ההתנחלויות", אמר.

אבו מאזן התייחס גם לנסיבות מותו של ערפאת לפני שמונה שנים ואמר כי מומחים רוסיים פנו לרשות בבקשה להצטרף לצוות הצרפתי והשוויצרי שיבדוק את נסיבות המוות "המוזר", כהגדרתו. הוא הזהיר כי אם ישראל וארה"ב יוציאו לפועל את האיומים שלהם נגד הרשות מצבה יהיה קשה אולם על אף איומים אלה אין בכוונת אש"ף לסגת מהחלטתו.

עבאס ביום השנה לזכר יאסר ערפאת, היום

בסוף השבוע שעבר הפיצו נציגי אש"ף באו"ם את הצעת ההחלטה שתתבקש העצרת הכללית לקבל בנושא מעמדה של פלסטין.

מוקדם יותר בשבוע שעבר קיימו שרי התשיעייה דיון באפשרויות לתגובה ישראלית לצעד הפלסטיני. בישיבה שהתקיימה ביום שלישי האחרון נדונו כמה סנקציות אפשריות נגד הרשות הפלסטינית, אם זו תפנה לעצרת הכללית של האו"ם בסוף החודש, בבקשה להעניק לה מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה בארגון. בין היתר נשקלה האפשרות להאיץ את הבנייה בהתנחלויות.

גם ארה"ב פעלה נגד הצעד הפלסטיני המתוכנן. בסוף ספטמבר הזהירה ארה"ב את ממשלות אירופה מפני תמיכה בכוונת הפלסטינים לבקש מעמד של "מדינה לא חברה" באו"ם. בהודעה שהועברה לנציגי הממשלות האירופיות בעצרת הכללית של האו"ם בשבוע שעבר, כתבה ארה"ב כי צעד כזה "יהיה מאוד לא מועיל", ואיימה מפני "השלכות שליליות משמעותיות" לרשות הפלסטינית בעקבותיו, כולל סנקציות כלכליות.

קראו את מכתב אבו מאזן:


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ