ישראל רומזת לאסד להתרחק מהגבול – לא בטוח שהוא יקשיב

הירי היום הוא אמנם הראשון מסוגו מאז 1973, אך כבר היו תקריות אש מאז. בגבול הדרום טרם החליטה הממשלה כיצד להגיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכותרת "לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים", שהצמידו כמה מאתרי החדשות, בעידוד צה"ל, לירי הבוקר ברמת הגולן, מעט מופרזת במידת הדרמטיות שהיא מייחסת לתקרית. אף שמדובר בירי ראשון מסוגו, צה"ל כבר תקף כמה פעמים בסוריה בצורה יותר מסיבית מאז 1973.

היתה, על-פי הממשל האמריקאי ואינספור מקורות זרים, הפצצת הכור הגרעיני בצפון מזרח סוריה בספטמבר 2007, היו אי-אלו פעולות קומנדו מסתוריות המיוחסות לישראל – והיו גם מקרים שבהם חיל האוויר הישראלי תקף מחנות של ארגוני טרור בסוריה. כך, הופצץ מחנה עין-צאחב של הג'יהאד האיסלאמי ב-2003, בתגובה לפיגוע ההתאבדות שביצע הארגון במסעדת "מקסים" בחיפה בשיאה של האינתיפאדה השנייה.

צה"ל אכן ירה היום טיל "תמוז" מתקדם לשטח הסורי. אולם, היה זה ירי אזהרה לשטחים פתוחים בצד הסורי של רמת הגולן. הפעולה נעשתה במטרה להחזיר הרתעה לגבול, לאחר כחמישה מקרים שבהם "זלגו" חילופי האש בין נאמני משטר אסד לבין ארגוני האופוזיציה, ופצצות מרגמה וקליעים תועים פגעו בצד הישראלי.

זהו איתות לשלטון בדמשק כי מוטב לו לפקח על פעילות כוחותיו. ועדיין, הירי הישראלי היום נראה כקטנה שבבעיותיו של אסד. עם ממוצע של עשרות רבות – לעתים קרובות מאות – הרוגים בקרבות מדי יום, יש למשטר דאגות אחרות בראש מעייניו. לישראל אין עניין להסתבך במלחמת האזרחים הסורית. כל מה שהיא מבקשת הוא להרתיע את הצבא הסורי מלהתקרב לאזור הגבול, במסגרת מאמציו לטבוח במורדים.

הסיכון הפוטנציאלי העיקרי מבחינתה של ישראל הוא סיכון אחר, שעלול להתממש במקרה שהמשטר יתקרב לסופו: אז, תוך כדי הכאוס, ישראל חוששת שיזלוג נשק מתקדם ובעיקר נשק כימי לידי ארגונים סוניים קיצוניים ממתנגדי המשטר, או יועבר במתכוון לידי חיזבאללה. זו הדאגה האמיתית – והיא חמורה לאין שיעור ממה שקורה בגולן כעת.

בעיה דחופה יותר צומחת בעקביות לאורך הגבול הדרומי. מאתמול בערב נמנו יותר ממאה רקטות ופצצות מרגמה שנורו מהרצועה ונחתו בשטח ישראל ביישובי הנגב. זו מתיחות, צריך להזכיר, שהתחדשה לאחר שחמאס הוא שפתח באש וירה טיל נ"ט שממנו נפצעו ארבעה חיילי צה"ל בצד הישראלי של הגדר. התירוץ של החמאס ויתר הפלגים ברצועה לפגוע בצה"ל כבר אינו קשור בפעילות בצד הפלסטיני, המערבי, של הגבול. די היה בנסיעת רכב צבאי ממזרח לגדר כדי להביא לירי הטיל.

הובלת טנקים של צה"ל סמוך לאלוני הבשן, היוםצילום: אי-אף-פי

למרות ההכרזות הנחרצות בפתח ישיבת הממשלה, נראה שישראל טרם החליטה כיצד להגיב להסלמה. עד כה, מירי התגובה המוגבל של צה"ל נהרגו שבעה פלסטינים, חלקם אזרחים. אבל ראש הממשלה, הנכנס לתקופת בחירות, בוודאי ערני לתלונות של תושבי עוטף עזה על הפקרתם בידי המדינה. המשך הירי מהרצועה יוביל לתגובה ישראלית חריפה יותר, שעשויה לכלול – לראשונה מאז מבצע "עופרת יצוקה" - גם חזרה למדיניות מוצהרת של התנקשויות בבכירי הארגונים הפלסטיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ