באלוני הבשן לא מתרגשים מהירי הסורי לעבר המושב

התושבים, שהונחו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים, ידעו שהרגע הזה יבוא: "אחרי שמפגינים סורים חדרו לישראל לפני שנה, היה ברור שזה עניין של זמן"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

סערת החורף שפקדה בימים האחרונים את ישראל שטפה גם את רכס הבשנית (תל חזקה) ואת מושב אלוני הבשן שבשיפוליו המערביים. קור כבד וגשם האופייניים לאזור לא הרתיעו את ילדי היישוב, שקיפצו היום (ראשון) בשלולית שנקוותה ליד תחנת האוטובוס בכניסה למושב. דבר לא העיד על האירוע יוצא הדופן שהתרחש מאות מטרים משם; בשעות הצהריים שיגר כוח תותחנים של צה"ל טיל לעבר סוריה. ירי ראשון לעבר סוריה, עליו מצהירה ישראל בגלוי, זה 39 שנים.

מושב אלוני הבשן, שבו מתגוררות 57 משפחות דתיות, הוקם תשע שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים ומעולם לא חווה מתח ביטחוני, מלבד כמה חדירות של סורים, לרוב תמהונים, דרך גדר הגבול הסמוכה.

"עד לפני שבוע זה היה המקום כמעט הכי שקט בישראל", אמר ליאור חזי, בן 25, שנולד במקום. אולם חזי מספר כי "כבר לפני שנה, אחרי שמפגינים סורים חדרו לישראל, ידעתי שגם זה יבוא; שיהיה ירי לעבר ישראל. היה ברור שזה עניין של זמן". לחזי ברור "שהירי לעבר ישראל הוא לא ירי תועה. במקרה פגעו בג'יפ של מג"ד, במקרה פגעו בתוך אלוני הבשן. זו לא סתם סטייה".

זירת נפילת הפצמ"ר באלוני הבשן, היוםצילום: ירון קמינסקי

ביום חמישי, אחרי נפילת שלוש פצצות מרגמה באזור אלוני הבשן, בדקה המועצה האזורית את היערכות המקלטים בישוב והנחתה את היישוב להשאיר את המקלטים פתוחים.

אבל ניכר שהמציאות החדשה אליה נקלע מושב אלוני הבשן לא הטרידה היום יותר מדי את התושבים. על אף הקור, ילדים שיחקו ברחבה שליד בית הכנסת והמתפללים שהתקבצו לתפילת מנחה היו מוטרדים בעיקר בשל הקושי לאסוף מניין. אורן הופמן עטף את בנו התינוק בשמיכות ומיהר לבית החם. "לפני שבאתי הנה גרתי בעלומים", אמר, "שם זה באמת מפחיד. מה שקורה כאן זה ממש לא אותו דבר".

נראה שמי שלא חווה את השקט שעוטף את המושב מודאג יותר. לדברי אלעד קרני בן ה-17, שלומד בישיבה התיכונית ביישוב, "ישיבת אלוני הבשן", "ההורים קצת מודאגים ומתקשרים מדי פעם לשמוע שהכל בסדר. התרגלנו כאן לבומים של הטנקים שנשמעים באימונים של צה"ל, אבל עכשיו צריך להתחיל לזהות גם את ירי הפצמ"רים מהצד השני".
חברו, דן עטר, גם הוא תלמיד הישיבה שבא מקצרין, משוכנע ש"המצב כאן יתלקח", אבל לדבריו "אני לא מפחד. גרתי באשדוד בעבר וראיתי ירי של גראדים וקסאמים. אני אוכל את מה שקורה כאן. זה צ'יפס בשבילי".

חבר המושב, אברהם שר-שלום, מספר כי "ביישוב התקבלה הודעה על נפילת פצצת מרגמה, אבל האווירה רגועה". לדבריו, "כשאנחנו רואים ושומעים מה קורה ביישובי הדרום, הרי שאנחנו במצב שאיננו דומה בכלל. שם יש פגיעות ישירות, יש כוונה לפגוע ויש נפגעים". לגבי התגובה הישראלית לירי מסוריה אמר שר-שלום, "יש הרבה סוגי תגובות למקרה כזה, אני משאיר את ההחלטה בידי מי שאמון על כך. אני מאמין שישראל תקבל את ההחלטות הנכונות".

במועצה האזורית גולן הביעו קורת רוח מתגובת צה"ל; אלי מלכה, ראש המועצה, אמר כי הוא "מחזק את צה"ל על מדיניות התגובה לשיתוק מקורות הירי המסכנים את חיי תושבי ואזרחי ישראל. אני מקווים שהמסר הנכון נקלט בצד הסורי וימנעו מקרים נוספים של אש לכיוון ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ