גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, אישר את מבצע "שיח אטד" לחיסול סדאם חוסיין, והורה לצבא להתקדם בהכנות לקראת המבצע, כך עולה מפרוטוקולים סודיים של המבצע שנחשפים כעת.

תחקיר "עובדה" של הכתב עמרי אסנהיים, שיפורסם מחר (שני) בתוכנית בערוץ 2, חושף את הדיונים הפנימיים שהתקיימו בין המערכת הצבאית לממשלה בנושא. מזכירו הצבאי של רבין, תא"ל עזריאל נבו, כתב בדיון שהתקיים בחודש אוקטובר 1992, אצל ראש הממשלה ושר הביטחון, כי רבין סיכם כי הוא "מאשר את היעד".

"זהו מבצע שצריך ללכת עליו כאשר הסבירות להצלחה היא גבוהה מאוד, ועל כן יש לבנות יכולת בצורה הטובה ביותר ולהמשיך בהכנות", כתב המזכיר הצבאי. רבין מצוטט בהמשך כמי שאומר כי סדאם חוסיין הוא "יעד בר משמעות, שנוגע לביטחון הפנימי של ישראל. אני לא רואה בעולם הערבי דומה לו".

הכתבה שתפורסם מחר מגוללת גם את המחלוקת בצמרת צה"ל סביב המבצע – בין הרמטכ"ל דאז, אהוד ברק, לראש אגף המודיעין, האלוף אורי שגיא, ולקצינים נוספים שהסתייגו מהתוכנית המקורית. באחד הפרוטוקולים אף נרשם כי "ישנה סתירה בין דרישת הרמטכ"ל להיות מוכנים ל-1 באוקטובר לבין עמדה ראש אמ"ן לגבי המבצע". 

בכתבה יפורסם גם ריאיון ראשון עם רס"ן דורון קמפל, מפקד הכוח, שעזב את הארץ בעקבות התאונה. "אני רואה אותו פוגע", אומר קמפל, ומוסיף כי הבין מיד את המתרחש. "מה עובר לך בראש?", נשאל על ידי אסנהיים. "אלוהים אדירים", השיב קמפל. 

התוכניות המבצעיות של צה"ל לחסל את חוסיין נקטעו לפני 20 שנה, בבוקר ה-5 בנובמבר 1992. התרגיל המסכם של סיירת מטכ"ל, בפני בכירי הצבא וביניהם הרמטכ"ל ברק, מסתיים באסון חמור: שני טילי "תמוז", טיל מונחה-טלוויזיה מתקדם משוגרים בשוגג אל עבר קבוצת חיילי סיירת מטכ"ל, שדימתה את פמלייתו של סדאם חוסיין. חמישה חיילים נהרגים מפגיעת הטיל – אריה כהן, שמרי שפרן, אלעד שילה, שרון תמיר, וערן ויכסלבאום. שישה חיילים נוספים נפצעים באורח קשה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ