בישראל דנים בחידוש חיסול ראשי חמאס

ארגוני הטרור החלו לירות קטיושות מדויקות יחסית אל שדרות ויישובי עוטף עזה. תושבים ושרים לוחצים על ראש הממשלה להחריף את התגובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יום נוסף של ספיגה עבר אתמול (ראשון) על תושבי הנגב: עשרות רבות של רקטות ופצצות מרגמה נורו מרצועת עזה ושלושה אזרחים נפצעו קל מרסיסים. מאות אלפי אזרחים ישראלים נאלצו לשהות במרחבים מוגנים, בשל ההפגזות. בצד הפלסטיני נהרגו שני פעילים בארגון הג'יהאד האיסלאמי בתקיפת חיל האוויר.

המשך ההסלמה בדרום מגביר את הלחץ על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחריף את התגובה הצבאית. בישראל שוקלים כעת גם את חידוש מדיניות החיסולים נגד בכירי ארגוני הטרור הפלסטינים, בהם החמאס.

אמש החריפה גם המתיחות בגבול הסורי: צה"ל ירה אתמול לראשונה טיל לשטח סוריה בגולן, כאיתות אזהרה בשל ריבוי המקרים שבהם גלשו בשוגג חילופי האש בין הצדדים במלחמת האזרחים הסורית לתוך שטח ישראל.

מסוק אפאצ'י של חיל האוויר מעל עזה, אתמולצילום: רויטרס

עזה נותרה הבעיה העיקרית על סדר יומו של נתניהו. ככל שיתרבו זעקות המחאה של תושבי עוטף עזה על הפקרת ביטחונם בידי המדינה, כך יצטרך ראש הממשלה לשקול ביתר רצינות צעדים תקיפים יותר. נראה שהאפשרות העיקרית שעל הפרק היא חידוש מדיניות ההתנקשויות. נתניהו, הנערך לבחירות, כבר מותקף בזירה הפוליטית על העדר תגובה נחרצת בעזה. יו"ר קדימה, שאול מופז, שביקר אתמול בקיבוצי הגבול, קרא לחדש את הפגיעה בראשי ארגוני הטרור. הח"כים והשרים של הליכוד, המתמודדים כעת על מקום ברשימת המפלגה לכנסת, דרשו גם הם להפגין יד חזקה.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר אמש כי "ברצועה מתהווה איום רקטות עד גוש דן". לדבריו, "ישראל לא תירתע משום צעד צבאי כדי להחזיר את השקט והביטחון".

אלא שנתניהו יודע שסל האמצעים שברשותו נגד החמאס מוגבל. בשלב זה, ישראל מבקשת להימנע ממבצע קרקעי נוסף בנוסח "עופרת יצוקה". אחת הסיבות לכך היא המציאות המדינית השונה השוררת כיום: בירושלים חוששים מעימות מדיני עם השלטון החדש במצרים ויודעים שלא תהיה הבנה בארצות הברית ובאירופה למבצע צבאי נרחב, כפי שהיתה בסוף 2008.

בגבול הרצועה אי אפשר היה להבחין אתמול בהיערכות מיוחדת של כוחות צה"ל. חיסולים, להבדיל מכניסת כוחות קרקעיים, אינם מחייבים הכנות ממושכות במיוחד. זו בעיקר שאלה של החלטה, הכרוכה גם בהימור: קשה לדעת איך יגיב החמאס על צעד כזה. כרגע, הארגון נראה בטוח למדי בעצמו. ראשיו לא היססו לקחת אחריות על חלק מהפיגועים בשבוע האחרון, באופן שישראל רואה כהתגרות מכוונת.

שוטר בוחן זירת נפילה של רקטה באזור התעשייה בשדרות, אתמול צילום: אי-פי

אמש התפרסמו שוב דיווחים על מאמץ מצרי להגיע להפסקת אש. זה ריטואל קבוע בנסיבות אלה, שלרוב ביכולתו לספק בהדרגה הפוגה זמנית. ועם זאת, לעת עתה לא נראה שהחמאס מתרשם במיוחד מהאיומים הישראלים. עד כה, לא עשה הארגון מאמץ ממשי לרסן את הפלגים האחרים, מה עוד שגם אנשיו נוטלים חלק פעיל בירי, שמובילים כעת הג'יהאד האיסלאמי וועדות ההתנגדות העממיות. לארגון, בראייתו, יש הצדקה לכך: לפי הפלסטינים, חמישה משבעת ההרוגים בפעולות צה"ל ברצועה מאז שבת הם אזרחים, מתוכם שני ילדים.

פרשנים פלסטינים בעזה העריכו אמש כי הסבב יגיע לסיומו בקרוב, אם לא יהיו הרוגים נוספים בעזה או בישראל. ברצועה מעריכים כי הבעיה העיקרית שעמה מתמודד החמאס אינה הג'יהאד האיסלאמי, אלא פעילים סלפיים קיצוניים שנכנסו לרצועה דרך המנהרות מסיני. בנקודה זו, החמאס יכול לבוא בטענות בעיקר לעצמו. מי ששולט במנהרות והשלים עם כניסת הקיצונים מסיני, לא צריך להתפלא אם הוא מתקשה לשלוט בגובה האש נגד ישראל.

עיקר המאמץ של הפלגים הפלסטיניים מכוון כעת נגד צה"ל. פגיעת טיל הנ"ט בג'יפ של גבעתי, שפצעה ארבעה חיילים בשבת שעמד במוקד הסבב הנוכחי, נועדה לקבע כללי משחק חדשים לאורך הגדר. אבל כשצה"ל מגיב בתקיפות משלו, משגרים הפלסטינים רקטות ליישובים אזרחים - שידור חוזר כמעט מדויק למציאות ששררה לפני שנת 2000 בגבול לבנון, בהבדל אחד: בעזה, אין כיום רצועת ביטחון ישראלית והכוחות נמצאים רוב הזמן בשטחנו.

את עוצמת הנזק ליישובי עוטף עזה מחריף השימוש באמצעי חדש יחסית בזירה, קטיושות בקוטר 107 מילימטרים. זה אינו נשק חדיש או מתוחכם, אבל פגיעתו קשה משל רקטות הקסאם או המרגמות. בזמן שאשקלון ובאר שבע מוגנות יחסית בזכות מערכות כיפת ברזל, שדרות והקיבוצים והמושבים סביבה סופגים וסופגים. מאז שבת נמנו יותר מ-110 נפילות בשטח ישראל.

ברמת הגולן נרשם אתמול תקדים, כשצה"ל ירה טיל "תמוז" לשטח פתוח בצד הסורי כאזהרה, בעקבות פגיעת פצמ"ר ליד מוצב ישראלי. הפעולה נועדה להחזיר הרתעה לגבול, לאחר כחמישה מקרים שבהם זלגו חילופי האש בין הכוחות נאמני אסד באזור לבין ארגוני האופוזיציה ופצצות מרגמה וקליעים תועים פגעו בצד הישראלי.

זהו איתות לשלטון בדמשק, כי מוטב לו לפקח על פעילות כוחותיו. ועדיין, הירי הישראלי נראה כקטנה שבבעיות של אסד, הטרוד במאבק לחיים ולמוות עם מתנגדיו. גם לישראל אין עניין להסתבך במלחמת האזרחים הסורית. כל מה שהיא מבקשת הוא להרתיע את הצבא הסורי מלהתקרב לאזור הגבול, במסגרת מאמציו לטבוח במורדים.

הסיכון הפוטנציאלי העיקרי מבחינתה של ישראל הוא תרחיש אחר, שעלול להתממש במקרה שהמשטר יתקרב לסופו: אז, תוך כדי הכאוס, ישראל חוששת שיזלוג נשק מתקדם ובעיקר נשק כימי לארגונים סוניים קיצוניים ממתנגדי המשטר, או יועבר במתכוון לחיזבאללה. זו הדאגה האמיתית - והיא חמורה לאין שיעור ממה שקורה בגולן כעת.

אף שהחמאס השתלט על עזה שלוש שנים וחצי לפני פרוץ האביב הערבי, אפשר לראות באיומים עמם מתמודדת כעת ישראל בגולן ובעזה סימפטומים שונים של אותה תופעה. בסוריה פועלת מדינה כושלת, שמתקשה לפקח על כוחות הצבא שלה ומפקירה אזורים רבים לחסדיהם של מתנגדי המשטר. בשוליים, זהו מצב שמסכן גם את ישראל. החמאס ברצועה הוא מעין מדינה למחצה, אך ברצותו גם הוא מעמיד פנים של מדינה כושלת - ונמנע מלהשליט את מרותו על שלל הפלגים החמושים הפועלים משטחו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ