הסלמה בדרום - עדכונים שוטפים |

למרות ההצהרה על הפסקת הירי: גראד נורה לעבר אשדוד

ראשי הפלגים הפלסטיניים ברצועה הודיעו על הפסקת אש, בתנאי שישראל תנצור את האש לעבר הרצועה באופן מיידי. צה"ל תקף הלילה שלושה יעדי טרור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר סבב לחימה בן שלושה ימים הודיעו אמש (שני) נציגי הפלגים הפלסטיניים בעזה על הפסקת אש. מתחילת ההסלמה נורו לעבר ישראל יותר ממאה רקטות. שלושה בני אדם נפצעו קל ולמעלה מחמישים הוגדרו כנפגעי חרדה. למעלה מעשרה בתים וחמישה כלי רכב נפגעו מרקטות. חיל האוויר תקף ארבע פעמים ברצועה מאז החל הסבב הנוכחי. בתקיפות צה"ל נהרגו לפחות שישה פלסטינים ונפצעו עשרות.

9:10: שר הביטחון, אהוד ברק, סייר באוגדת עזה ואמר כי "האירוע עדיין לא הסתיים. אנחנו נחליט איך ומתי לפעול ברגע שיהיה צורך בכך". ברק גם קיים במקום הערכת מצב יחד עם סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, ומפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו. ברק אמר כי "בישראל לא מתכוונים לקבל את הפגיעה באורח החיים של האזרחים בצד שלנו של הגבול". ולדבריו, בצה"ל מתכוונים להחזיר את ההרתעה ולאפשר לכוחות לפעול גם בפרמטר ממערב לגדר.

6:40: רקטת גראד התפוצצה בשטח פתוח באזור אשדוד. לא היו נפגעים או נזק. 

2:05: כלי טיס של חיל האוויר תקף שני אתרי שיגור בצפון רצועת עזה וכן אתר לאחסון אמצעי לחימה במרכז הרצועה. לפי דובר צה"ל, זוהו פגיעות מדויקות במטרות.

23:25: פורום התשיעיה יתכנס מחר כדי לדון בהסלמה הביטחונית בדרום ובירי פצצות המרגמה מסוריה.

22:04: מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה את ירי הרקטות לעבר ישראל וקרא לארגונים הפלסטיניים ברצועת עזה להפסיק אותו לאלתר.

21:45: שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור שדרות. לא דווח על נפגעים או על נזק.

21:00: נציגי הפלגים הפלסטיניים הודיעו על הפסקת ירי הרקטות, אולם הציבו למהלך תנאים - הפסקת פעולות צה"ל ברצועה וסיום המצור על עזה.

זירת הפגיעה בנתיבות, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

18:29: כיפת ברזל ירטה רקטה אחת מעל שמי אופקים ושניה סמוך לנתיבות.

18:29: כיפת ברזל ירטה רקטה אחת מעל שמי אופקים ושניה סמוך לנתיבות.

17:58: הנשיא שמעון פרס התייחס בראיון לרשת סי-אן-אן למצב בדרום ואמר כי על מנהיגי ואזרחי העולם "לשאול את הטרוריסטים בעזה מדוע הם יורים על חפים מפשע בישראל והאם היו מוכנים לספוג ירי טילים בתחומם? אמיר קטאר ביקר בעזה ותרם כספים. אין ספק שהכסף הזה מממן טילים ומוציא פעולות טרור, אך אם מישהו היה יורה על דוחא, אין לי ספק כי הזרמת הכסף הייתה פוסקת מיד".

17:41: השר להגנת העורף, אבי דיכטר, אמר בתדרוך לשגרירים זרים כי "ישראל לא יכולה להמשיך ולקבל מצב שבו בה לבין מצרים ממשיכה להתפתח ישות טרור שנקראת עזה. לא מדובר בארגון טרור, אלא בצבא לכל דבר. השתיקה של אבו מאזן מוכיחה שוב שאנו נמצאים במציאות של שלוש מדינות. ישראל תהיה חייבת לעצב מחדש את ההרתעה שלה מול עזה במהלך שלא ישאיר ספק".

10 מתוך 10 |
פגיעת טיל גראד בנתיבות
1 מתוך 10 |
תמי שדדי בביתה ההרוס בנתיבות
2 מתוך 10 |
פגיעה ישירה בבית בנתיבות

17:11: חמאס הודיע כי בשעה 18:00 יתכנסו בעזה נציגי כל הפלגים הפלסטינים כדי לדון בהסלמה האחרונה בדרום. מטרת הפגישה היא ככל הנראה כדי להגיע להסכמה על הפסקת אש. יצויין כי מאחורי ירי הרקטות היום עומדות קבוצות ג'יהאדיסטיות הפועלות ללא תיאום עם חמאס.

16:30: שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ מקיימים בשעה זו הערכת מצב בקריה בתל אביב בנוגע להסלמה הביטחונית בדרום. בדיון משתתפים גם אלוף פיקוד הדרום טל רוסו, קציני צבא בכירים וגורמים במערכת הביטחון.

15:00: רקטה ששוגרה מרצועת עזה נחתה בנתיבות וגרמה נזק למפעל באזור התעשייה בעיר. צוותי מד"א שהוזעקו למקום טיפלו בחמישה נפגעי חרדה.

14:54: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתדרוך לשגרירים הזרים שמוצבים בארץ כי ישראל תפעל כדי לעצור את ירי הרקטות מרצועת עזה. "העולם צריך להבין שלישראל יש את הזכות והחובה להגן על אזרחיה", אמר נתניהו. "מיליון אזרחים בישראל חיים במציאות שבה יש להם 15 שניות להגיע למקלט. אני לא יודע אם ממשלותיכם היו מקבלות מציאות כזו. אני לא מוכן לקבל זאת".

נתניהו אמר עוד כי למרות שהארגונים הקטנים יותר בעזה הם אלה שמבצעים את ירי הרקטות "החמאס מעודד את הירי ומנהל ומתאם אותו בין הארגונים השונים". נתניהו נשאל ע"י אחד השגרירים מה ישראל מתכוונת לעשות בתגובה לירי הרקטות והשיב: "יש לנו אופציות שונות, אך אני לא מתכוון לחלוק אותן איתכם".

14:00: לפי צה"ל, היום נחתו 11 רקטות. בסה"כ בסבב הלחימה האחרון נורו לעבר ישראל 148 רקטות. מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות.

13:05: שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, הביעה דאגה מההסלמה במצב ברצועת עזה. "אני מגנה את ירי הרקטות לעבר ישראל וקוראת לכל הצדדים להימנע מהידרדרות נוספת", אמרה אשטון בהודעה שפרסמה. "אני תומכת במאמצי התיווך המצרים ומדגישה שאין מקום לאלימות במזרח התיכון. שאיפותיהם של שני העמים יושגו אך ורק באמצעות מו"מ".

10:30: שר האוצר יובל שטייניץ התייחס למתיחות בדרום ואמר לגל"צ: "לא נוכל למגן את כל המדינה, יש אנשים שמנסים להימלט מהמחשבה הזו. לא נוכל לאורך שנים להסכים לכך שבעזה ייבנה צבא ומערך ארטילרי ורקטי שמתחיל גם לאיים על מרכז הארץ. עדיין לא עשינו חומת מגן אמיתית בעזה, ויכול להיות שיגיע רגע שנצטרך לעשות את זה ולהשתלט, לפחות זמנית, על עזה".

10:05: ראש מועצת אשכול, חיים ילין, התראיין לגל"צ ואמר: "אחרי עופרת יצוקה הייתה פה שנה של שקט. אבל מה הממשלה עשתה עם השקט הזה? מה עם הצד המדיני? במלחמה המדינית אנחנו לא מצליחים. כל הזמן אמרו לנו שאי אפשר לדבר עם החמאס, אז איך גלעד שליט יצא עם מו"מ ומתווכים? זה הכל סיסמאות ונמאס לי.

09:45: שלוש רקטות נורו מרצועת עזה ונחתו בשטחים פתוחים במועצת האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

08:50: שתי רקטות שוגרו לעבר אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה אחת מהן. בנתיבות טופלו עד כה 20 נפגעי חרדה.

07:38: בעקבות ירי הרקטות, ראש העיר נתיבות הורה על ביטול הלימודים בבתי הספר שאינם ממוגנים בעיר.

07:19: אחרי כמה שעות של שקט יחסי ביישובי הדרום, רקטה פגעה בחצר בית בנתיבות. רסיסים גרמו להרס ב-3 בתים. במקום 10 נפגעי חרדה.

07:03: הלימודים יתקיימו הבוקר כסדרם בכל יישובי הדרום.

04:36: על פי הודעה שפרסם דובר צה"ל, חיל האוויר תקף הלילה מנהרת טרור ואתר לאחסון אמצעי לחימה בצפון הרצועה, וכן אתר לשיגור רקטות בדרום הרצועה. "זוהו פגיעות מדויקות במטרות". לא נמסר על נפגעים באירוע.

03:03: אחרי ערב עם נפילות רבות של רקטות, בדרום שקט בשעות האחרונות.

יום ראשון:

בשעות הערב נפלו כמה רקטות באזור נתיבות. בעקבות כך, אמר ראש העיר יחיאל זוהר ל"הארץ": "בתקופה האחרונה פניתי מספר פעמים לגורמי הביטחון בבקשה להחזיר את סוללת כיפת ברזל שהיתה בעיר ונלקחה. אנחנו עיר שאין בה מיגון, והכיפה היא צורך הכרחי למען ביטחון התושבים. אני מאוכזב מאוד שפנייתי לגורמי הביטחון לא נענתה".

בטרם התפוצצות הרקטות באזור נתיבות, רקטה נוספת נפלה במועצה האזורית שער הנגב ופגעה בבית מגורים. הבית היה ריק ולכן לא היו נפגעים.

מקור בלשכת ראש הממשלה מסר שנתניהו בוחן את האפשרות לצאת לפעולה צבאית ברצועת עזה. במהלך יום שני הוא צפוי לקיים תדרוך לשגרירים זרים המוצבים בארץ בנושא המצב ברצועת עזה ובגבול עם סוריה. "ראש הממשלה מעוניין להכין את דעת הקהל הבינלאומית לפעולה ישראלית בעזה", אמר מקור בלשכת נתניהו. "מטה ההסברה הלאומי הציג לו היום את תכניות המגירה בתחום ההסברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ