4 טילי פטריוט שוגרו בתרגיל המשותף עם ארה"ב; צפויים שיגורים נוספים

12 שיגורים נוספים צפויים בימים הקרובים מפלמחים באימון היירוט שבלב תרגיל "אוסטר צ'לנג' 12"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ארבעה טילי "פטריוט" שוגרו הבוקר (שני) מבסיס פלמחים לכיוון הים, כחלק מהתרגיל המשותף עם הצבא האמריקאי. במסגרת האימון המשותף צפויים להתבצע בימים הקרובים עוד כ-12 שיגורים המדמים יירוטים של מטוסים או טילים שחודרים אל השטח האווירי של מדינת ישראל ומאיימים עליה.

התרגיל המשותף לשני הצבאות נחשב לאימון הנרחב ביותר שקיימו צה"ל והצבא האמריקאי. הוא מדמה לחימה רבת-היקף באזור המזרח התיכון, הדורשת את התערבותה של ארצות הברית במסגרת הניסיון לספק הגנה רחבה יותר לישראל ביירוט רקטות. במסגרת האימון שנמשך זה שלושה שבועות, נפרסו בישראל סוללות "פטריוט" אמריקאיות מדגם "פאק 3", המתקדם ביותר, וכן עגנה בישראל ספינת ה"אייג'יס" האמריקאית המיועדת ליירוט טילים.

אימון היירוט נחשב לפרק המשמעותי ביותר במהלך התרגיל, בו מתאמנים הכוחות בזיהוי המטרה המגיעה אל עבר ישראל - בהחלטה איזה אמצעי יירט אותה - ובהפעלתו תוך זמן קצר, עוד לפני שנחת בישראל. גם במהלך האימון הקודם לשני הצבאות, שהתקיים לפני כשנתיים, שוגרו בישראל טילי הפטריוט - ויירטו מזל"ט קטן.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום במהלך שיגור הטילים כי "זהו ביטוי לשיתוף הפעולה העמוק עם האמריקאים והתאמת המערכת לקראת מבחנים אפשריים בעתיד. כמו כן, זו הוכחה שהמערכות הוותיקות והישנות עדיין עובדות כמו שצריך ומספקות את התוצאות, זה לצד הפעילות במקביל, לא רחוק מכאן, של המערכות הכי מודרניות שלנו - כיפת ברזל". שר הביטחון הוסיף כי "אלו ימים חשובים מאוד, גם להתקדמות של שיתוף הפעולה שלנו בהגנה מטילים מול מבחנים עתידיים וגם פעולה רצופה כנגד החמאס ואירגוני הטרור בעזה, שעשויה גם להחריף ולהתרחב".

חיילים ישראלים ואמריקאים ומשגר פטריוט בצפון ת"א, בתרגיל החודשצילום: דובר צה"ל

האימון המשותף לשני הצבאות מדמה את האפשרות של ירי רקטות נרחב אל עבר ישראל - באיומים הרחוקים והקרובים, ובאפשרות של מלחמה עם איראן ועם חיזבאללה.

לפי הערכות מערכת הביטחון, בלבנון יש כיום 60 אלף טילים. 5,000 רקטות נמצאות בידי חיזבאללה ויכולות לפגוע באזור שבין גדרה לחדרה, ואילו עוד מאות בודדות, כך לדברי ברק, יכולות אף להגיע לדרום הארץ. כמו כן התייחס שר הביטחון למטח הרקטות הנורה בימים האחרונים אל עבר דרום ישראל. ברק אמר אתמול במהלך ערב עיון לזכרו של משה דיין שנערך באוניברסיטת תל אביב כי "ברצועת עזה מתהווה אתגר משמעותי שבמרכזו יכולות האש, כולל איום רקטות עד לגוש דן".

לאחר אימון היירוט, יבצעו במערכת הביטחון סבב בדיקות נוספות, המדמה את האפשרות שמערכות ההגנה המתקדמות דוגמת ה"חץ 3" ו"שרביט קסמים", שעוד לא הופעלו באופן מבצעי, ייקחו חלק בהתמודדות מול מטחי רקטות. כמו כן, כחלק מהאימון יבחנו במנהלת "חומה" של משרד הביטחון את האפשרות לפעול ללא קישוריות בין המערכות השונות, כפי שיתרחש במקרה של התקפת סייבר על מערכות ההגנה, שתביא לשיבוש מערכי היירוט.

מפקד היוקו"ם (הפיקוד האירופי של צבא ארצות הברית), הגנרל ג'יימס סטוורידיס, כתב בשבוע שעבר במסגרת סיכום התרגיל כי "עבדנו קשה כדי ליצור מודיעין אמיתי במהלך האימון, כדי לדמות את לוחות הזמנים הקצרים שנתמודד עימם בעת התמודדות עם טילים. ברור שנצטרך להמשיך להשקיע משאבים כדי להבטיח את זמן ההרתעה המקסימלי, לצד גודל האיום".

שר הביטחון ברק (משמאל) במהלך תרגיל השיגור בפלמחים, היוםצילום: תקשורת שר הביטחון

תרגיל ה-Austere Challenge 12, הוא אחד מסדרת תרגילים משותפים שמתקיימת בעשור האחרון. השנה כלל התרגיל את מפקדת המטה הכללי של צה"ל וכן את מפקדת הכוחות האמריקאים באירופה (יוקו"ם). התרגיל עצמו התמקד בהגנה מפני מתקפת טילים ורקטות ו"עם איומים קרובים ורחוקים", כפי שהסביר בחודש שעבר קצין בכיר בצה"ל הלוקח חלק באימון המשותף.

בתרגיל לקחו חלק כ-2,000 חיילים ישראלים, לצד כ-2,500 חיילים אמריקאים שהשתתפו בסימולציות של התרגיל וישהו באירופה ובארצות הברית. "תכלית התרגיל היא לחזק את מערכת היחסים ולהדק את שיתוף הפעולה בין הצבאות, מרמת המטכ"ל ועד הלוחמים בשטח", הוסיף הקצין הבכיר.

בנובמבר אשתקד, קיימה מערכת הביטחון ניסוי של מערכת רקטית באזור בסיס חיל האוויר בפלמחים, כחלק מבדיקה של טיל בליסטי חדש המסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני ונמצא בפיתוח התעשייה הביטחונית. שובל האש שהשאיר אחריו הטיל נראה היטב בכל האזור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ