בפעם השנייה בתוך יומיים: ישראל ירתה לעבר סוריה בתגובה לירי על הגולן

טנקים של צה"ל ירו לעבר שתי עמדות ארטילריה של הצבא הסורי. על פי המדיניות החדשה של הצבא, כל ירי לעבר ישראל ילווה בתגובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פגז סורי התפוצץ היום בצהריים (שני) סמוך למוצב צה"ל שבאזור תל חזקה (הר חוזק), בצד הישראלי של רמת הגולן. מהירי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. טנקים של צה"ל ירו בתגובה לעבר שתי עמדות ארטילריה סוריות, ופגעו בשני תותחים מדגם D-30. על פי דיווחי הצבא, זוהו פגיעות מדויקות במטרות. לאחר הירי העביר הצבא דיווח לאו"ם על האירוע. גורם צבאי אמר כי ירי התגובה הוא "ביטוי למדיניות לפיה צה"ל לא מבליג במקרה של טיל הנוחת בשטחי ישראל". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לירי מסוריה במהלך תדרוך לשגרירים הזרים בישראל ואמר כי צריך עדיין לבדוק האם מדובר בשיגור שנעשה בשגגה או בירי מכוון. נתניהו הוסיף כי "אנו עוקבים מקרוב אחר המתרחש ונגיב בהתאם. לא נאפשר לפרוץ את גבולותינו או לירות על אזרחינו".

על אף חילופי האש האחרונים, במערכת הביטחון סבורים כי התקריות האחרונות לא יובילו לעימות משמעותי בגבול הצפוני. אתמול אמר שר הביטחון, אהוד ברק, כי "המצב של המשטר הסורי הולך ונחלש מעת לעת, ואנחנו רואים את השוליים של זה ברמת הגולן". לדברי ברק, "בימים האחרונים היו כמה פעמים זליגות של כדורים ופגזים בודדים לכיווננו. אני לא חושב שזה איום קרידנאלי, לא הולכת לפרוץ שם התכתשות, אבל זה מצביע על אזור ספר כמו שאנחנו מכירים בסיני, ויש סכנה כזו גם ברמת הגולן".

אתמול, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, ירו כוחות צה"ל טיל לעבר שטח סוריה, בתגובה לירי פצצות מרגמה שנורו גם הן לכיוון תל חזקה. כוח של חיל התותחנים ירה אתמול בתגובה טיל מסוג "תמוז" לכיוון סוללת מרגמות של הצבא הסורי, הנמצאת כארבעה קילומטרים מהגבול. מדובר באותה סוללה שממנה בוצע הירי לעבר שטח ישראל. בצבא אמרו כי מדובר באזהרה ואיתות לסורים שישראל לא תבליג על ירי לעברה – גם בשוגג.

הירי בוצע בהתאם למדיניות הפתיחה באש החדשה של צה"ל, לפיה כל ירי לעבר שטח ישראל ילווה בירי תגובה ישראלי, שמוגדר כ"ירי אזהרה". בנוסף, בצבא העבירו הודעה לכוחות האו"ם האמונים על שמירת הפסקת האש באזור, כי יש להזהיר את הכוחות הסורים שהמשך הירי לכיוון ישראל יגרור תגובה של צה"ל.

זו הפעם השישית בשבועיים האחרונים שהלחימה בסוריה גולשת לתחומי ישראל. ביום חמישי האחרון התפוצצו בשטח ישראל, באזור מושב אלוני הבשן, שלוש פצצות מרגמה שנורו מכיוון סוריה. פצצה אחת נחתה בין בתי המושב ולא התפוצצה. שתי פצצות נוספות התפוצצו סמוך לגדר המערכת, ובמרחק 200 מטרים מהיישוב. יומיים קודם לכן, פרצה שריפה באזור רכס הבשנית שבמרכז רמת הגולן הישראלית, ככל הנראה בעקבות התלקחות של עשבים אליהם נורו כדורים תועים. ביום שני באותו שבוע, אף נרשמה תקרית ירי נוספת, בה נפגע ג'יפ סיור צה"לי. הג'יפ המשרת מפקד גדוד בחטיבת גולני, קצין בדרגת סא"ל, סייר לאורך גדר הגבול כשקליע בודד פגע בו. באירוע לא היו כלל נפגעים ורק נזק נגרם לרכב הצבאי.

שבוע קודם לכן, ביום שבת, נכנסו טנקים סוריים לתוך הכפר ביר עג'ם שבצד הסורי של רמת הגולן ובכך הפרו, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, את הסכמות הפסקת האש בין ישראל וסוריה, אשר הושגו ב-1974 ואשר אוסרות כניסת טנקים לתוך האזור, שהוגדר כשטח חיץ. עוד באותו סוף שבוע, פרצה גם כן שריפה בסמוך לגבול כתוצאה מפגיעת כדורים תועים.

הבוקר הפציץ מטוס קרב סורי אזור שבשליטת המורדים סמוך לגבול הטורקי. על פי הדיווחים בתקרית נהרגו כ-16 אנשים ועשרות נוספים נפצעו. בין הפצועים גם חייל טורקי ושני אזרחים טורקים. העיירה שהופגזה, ראס אל איין, ממוקמת כעשרה מטרים מהגבול הטורקי, באזור המאוכלס בעיקר בכורדים. על פי גורמים מקומיים הפצועים הועברו לבית החולים בעיירה הטורקית הסמוכה.

האם הירי הסורי יחבר מחדש את ישראל וטורקיה? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ