זעם בקולומביה: ישראל עיכבה חברי קונגרס שעות בגבול ירדן

אחד מהמחוקקים הקולומביאנים טען כי "עצרו אותנו למשך 8 שעות ונחקרנו ממושכות". נשיא בית הנבחרים: השגריר הישראלי חייב לספק הסברים

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים47
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

סערה פרצה היום (שני) בעקבות פרסומים כי שמונה חברי קונגרס "נעצרו במשך שעות, נחקרו והוטרדו ללא כל סיבה" על ידי חיילי צה"ל, בעת שביקשו לעבור מירדן לגדה המערבית כדי לבקר ברמאללה. נשיא בית הנבחרים הקולומביאני, אאוגוסו פוסדה, פרסם הודעה לפיה "אם יש לישראל כבוד כלפי קולומביה, השגריר הישראלי חייב לתת לנו הסבר למעשים של חייליו".

פוסדה הוסיף כי "יש באירוע הזה משום פגיעה לא רק בחברי בית המבחרים, אלא גם בקולומביה כמדינה ובכל תושביה".

אחד מחברי הקונגרס, פדרו מובדי, סיפר לעיתונאים כי הוא וחבריו היו בשבת האחרונה בדרכם לאירוע רשמי שהיה אמור להיערך לכבודם ברמאללה. לטענתו, במעבר אלנבי מירדן לישראל הם נעצרו למשך שמונה שעות, הדרכונים נלקחו מהם והם נחקרו ממושכות. הוא אמר שאחת מהם, חברת הקונגרס ארלט קסדו, ניסתה לצלם את המתרחש בטלפון הנייד שלה, אך המכשיר נלקח ממנה. כשהיה במעבר אלנבי צייץ מובדי בטוויטר כי "אנחנו בדרכנו לרמאללה אך ממשלת ישראל שולטת על המעבר. אנחנו קרבנות של התעמרות".

מעבר אלנביצילום: מיכל פתאל

לחברי הקונגרס הצטרף דניאל סלגר, כתב העיתון המוביל בקולומביה "אל אספקטדור". הוא דיווח כי שם משפחתו של אחד מחברי הקונגרס הוא "אמין" – מה שעורר חשד אצל החיילים הישראלים. "הדרכון שלו עוכב למשך זמן רב כיוון שהחיילים ביקשו לבדוק את הרקע שלו".

מצה"ל נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ