חיל האוויר נערך להרחבת התקיפות |

בין רגיעה להסלמה אפשרית

נראה שפניו של חמאס כעת להפסקת אש, אך אם ישראל תחליט להגיב בחומרה על אירועי הימים האחרונים, בעזה עלולים לשלוף את רקטות הפאג'ר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל נערכת לסדרה של צעדים התקפיים נגד חמאס והפלגים הפלסטיניים האחרים ברצועת עזה, לנוכח המשך הירי מהרצועה לנגב. צעדים אלה עשויים לכלול לצד התנקשויות בפעילים מרכזיים בארגונים גם פגיעה שיטתית בתשתיות ובסמלים שלטוניים של חמאס ברצועה. בתוך כך, נמשכת המתיחות גם ברמת הגולן, ואתמול ירה צה"ל פגז טנק, שככל הנראה פגע בשני חיילים סורים, בתגובה על נחיתת פצצת מרגמה נוספת בשטח ישראל.

בשעות אחר הצהריים והערב אמש התכנסה סדרת התייעצויות בדרג המדיני והצבאי בישראל, כדי להחליט על אופן הפעולה הנדרש נגד חמאס. מקורות ביטחוניים סירבו לומר אילו החלטות התקבלו, אולם רמזו כי ישראל טרם מיצתה את תגובתה וכי צפויים מהלכים צבאיים משמעותיים בקרוב.

נראה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יעדיף להימנע בשלב זה ממבצע קרקעי משמעותי ברצועה. לכן, כיוון הפעולה ההגיוני מבחינתו יהיה הרחבת הפגיעה מהאוויר, שעד כה היתה מתונה למדי. אתמול תקף חיל האוויר שלושה יעדים ברצועה, ובהם מחסן תחמושת ומנהרה. מתקפה רחבה עשויה לכלול גם פגיעה בבכירים בחמאס וברכושם.

לצד ההתלבטות בישראל בשאלה כיצד לפעול, מתעוררות כעת גם מגבלות מזג אוויר: הגשם והעננים בשמי הרצועה בימים האחרונים הקשו על פעולה אווירית אפקטיבית. ייתכן שגם האיומים הישראליים לפגוע בבכירי החמאס השפיעו עליהם לנקוט צעדי זהירות, לפחות לזמן מה. אמש התכנסו בכירי הפלגים הפלסטיניים ברצועה והסכימו להיענות להצעה המצרית להפסקת אש מיידית עם ישראל.

מכסים חלון שנשבר בנתיבותצילום: אי-אף-פי

נציגי הקבוצה הסלפית הקיצונית, "מג'לס שורא אל-מוג'הידין", לא השתתפו בהתייעצות הלילית. אתמול נורו מהרצועה לישראל יותר מ-20 רקטות ופצצות מרגמה – ירידה משמעותית ביחס ליומיים הקודמים של הלחימה. מהירי נגרם נזק לבית ולמפעל בנתיבות, וכמה תושבים לקו בחרדה. בישראל מעריכים כי הקבוצה הסלפית אחראית למרבית הירי אתמול, וכי החמאס יתקשה לאכוף עליה מרות.

נדמה כי רגע ההחלטה בישראל מתקרב. ראש הממשלה אמר אתמול במפגש עם שגרירים זרים באשקלון כי "העולם חייב להבין שלישראל יש זכות וחובה להגן על אזרחיה". נתניהו הוסיף: "לא נשב בחיבוק ידיים. נפעל כדי להפסיק את המצב הזה".
מטרת הפעולה הישראלית תהיה הבטחת שקט בגבול העזתי לזמן מה והחזרת ההרתעה כלפי חמאס, שנשחקה בהדרגה מאז מבצע "עופרת יצוקה" לפני ארבע שנים. אחת הבעיות העומדת בפני נתניהו היא שבישראל מתקשים להעריך עד כמה נקלט המסר בצד השני. אחרי חודשים ארוכים של רטוריקה ישראלית שלא גובתה במעשים בשטח, בחמאס עשויים לחשוד שנתניהו מאיים לשווא.

מנקודת מבטו של חמאס, התכתשות בקנה מידה מוגבל בימים האחרונים שירתה אותו, בימים האחרונים של מערכת הבחירות הפנימית על ראשות הלשכה המדינית של הארגון. לראש ממשלת חמאס ברצועה, איסמעיל הנייה, לא מזיקה רוח המאבק, בעודו מתמודד על התפקיד נגד מוסא אבו מרזוק, בכיר הארגון היושב בקהיר.

אולם, בהעדר שליטה על הפלגים הקיצוניים, החמאס מתקשה להכתיב לאורך זמן את גובה הלהבות. באחרונה, נזהר חמאס מסיבותיו בכבודם של הסלפים והג'יהאדיסטים למיניהם. הוא מבקש שלא להצטייר כרשות פלסטינית שנייה, ולכן אפשר לסלפים מרחב פעולה מסוים נגד ישראל ונמנע מתגובה כאשר הקימו מחנות אימונים ברצועה. הארגון ממשיך להעלים עין מכניסתם של עשרות אנשי ג'יהאד עולמי לרצועה מכיוון סיני, על אף שהדבר מוביל למתיחות מול מצרים.

הפגזה סורית על הכפר בריקה ליד הגבולצילום: אי-פי

ייתכן שמבחינת חמאס, הגיע כעת הזמן לסיים. ראשית, משום שצבר הישגים מסוימים (הפגיעה בג'יפ הצה"לי בשבת) בלי לשלם מחיר כבד, ושנית, מחשש שישראל בכל זאת רצינית. אולם, אם ישראל תבחר להגיב בחומרה על אירועי הימים האחרונים, גם לחמאס יש "נשק יום הדין משלו". אלה רקטות הפאג'ר האיראניות שהוברחו לרצועה, שהטווח שלהן עומד על כ-75 קילומטרים. בעת שיגור מצפון הרצועה, ביכולתן לפגוע ברוב שטח גוש דן.

ברקע העימות הנוכחי בין ישראל לחמאס עמדה סוגיה טקטית – כללי המשחק בין הצדדים בעימות באשר לפעילות הישראלית בתוך מה שצה"ל נהג להגדיר "שטח ביטחוני מיוחד" (שב"מ) או ה"פרימטר". זו רצועה שאינה מסומנת בשטח, ברוחב של כמה מאות מטרים ממערב לגדר, שישראל מבקשת למנוע כניסת פלסטינים אליה ולעתים להפעיל בה כוחות של צה"ל.

המטרה היא הרחקת חוליות מתקיפת כוחות צה"ל הנעים לאורך גדר המערכת המקיפה את הרצועה ובד בבד גם פירוק זירות מטעני חבלה שמניחים הארגונים הפלסטיניים בצד העזתי של הגבול. חמאס, מצדו, מבקש למנוע כניסות כאלה של צה"ל לשטח הפלסטיני. חלק ניכר מההתקפות הפלסטיניות בשבועות האחרונים כוונו ל"פרימטר", אך באחרונה זלגו גם לצדו הישראלי של הגבול.

ארבעת חיילי גבעתי שנפצעו מירי הנ"ט על הג'יפ בשבת נסעו בכלל בעומק של יותר מ-100 בצד הישראלי. הקרב הטקטי הזה מתנהל לסירוגין עוד מהתקופה שלפני עופרת יצוקה. כעת, נדמה שחמאס חש די ביטחון כדי לקרוא תיגר על המדיניות הישראלית ולנסות לאכוף על צה"ל כללי משחק חדשים.

בשעה שישראל מתחבטת בשאלה אילו מסרים להעביר לחמאס, היא מתקשה באיתותים גם בחזית אחרת, בצפון. שלשום עורר הד תקשורתי רב ירי טיל תמוז לשטח פתוח ברמת הגולן, בתגובה לירי בשוגג של פצצות מרגמה מצד צבא סוריה, שחייליו ממשיכים בהתקפות על ריכוזי המורדים בצדו הסורי של הגבול, אך פוגעים מדי פעם גם בצד הישראלי.

מתברר שהמסר לא נקלט. היום בצהריים פגע פגז סורי בשטח פתוח בצד הישראלי, ליד מוצב צה"ל בתל חזקה. נראה כי הירי כוון שוב אל המורדים, באזור הכפר ביר עג'ם. בתגובה, ירה הפעם טנק ישראלי פגז מדויק אל סוללת הארטילריה הסורית. על פי מידע בלתי רשמי, נפגעו שני חיילים מצבאו של הנשיא בשאר אל-אסד.

רשמית, סוריה מתעלמת מהירי הישראלי והתקשורת שלה לא דיווחה על התקריות האחרונות. גם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, התעלם מכך בנאום שנשא אתמול בערב. ספק אם לאסד יש עניין בדרדור המצב עם ישראל, לנוכח הקשיים שעמם הוא מתמודד מבית. ובכל זאת, לפחות עד כה נראה שלא התרשם במיוחד מהאיתותים מצד צה"ל.

לרשימה המתארכת של התפתחויות אזוריות יש להוסיף כנראה גם את ניסוי השיגור המשותף של צה"ל והכוחות האמריקאים, אתמול בבסיס פלמחים. כחלק מהתרגיל שעורכים שני הצבאות כבר כמה שבועות, יירטו סוללות פטריוט מטוס ללא טייס. בעקיפין, היה כאן גם מסר לאיראן ולחיזבאללה, לאחר תקרית חדירת המל"ט האיראני ששיגר חיזבאללה לשמי הנגב לפני יותר מחודש.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ