המפקדים החדשים של גבעתי והצנחנים: מהמגזר הדתי-לאומי

אליעזר טולדנו יפקד על הצנחנים, עופר וינטר יתמנה למפקד גבעתי. אילן מלכא, שנחקר בפרשת הרג 21 בני משפחת סימוני, יתמנה לראש מטה פיקוד המרכז

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ החליט על שורת מינויים של מפקדי אוגדות וחטיבות בצה"ל: מפקד חטיבת הצנחנים יהיה אל"מ אליעזר טולדנו, ששימש מפקד יחידת "מגלן" במלחמת לבנון השנייה. אל"מ עופר וינטר, מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, ישמש מפקד חטיבת גבעתי. שני הקצינים הם חובשי כיפה, ושניהם צברו מוניטין רב בעת ששימשו מפקדי גדודים.

אל"מ וינטר הוא בוגר המכינה הקדם-צבאית בעלי, ויהיה המח"ט הדתי הראשון בחטיבה מאז אפי איתם שמילא את התפקיד ב-1988. בעבר שימש מפקד גדוד הסיור של חטיבת גבעתי וזכה בציון לשבח מאלוף פיקוד הדרום על פעילות היחידה ברצועת עזה ב-2004. אל"מ טולדנו צמח בחטיבת הצנחנים והיה מפקד גדוד 101.

אל"מ אמיר ברעם, מח"ט הצנחנים המכהן, יועלה בדרגה וימונה למפקד אוגדת מילואים מובחרת. תא"ל רועי אלקבץ, ראש מטה פיקוד הדרום הנוכחי, יעבור לשמש כמפקד אוגמ"ר 80, החולשת על גבול ישראל- מצרים. במקומו ימונה אל"מ אודי בן מוחא, כיום מפקד חטיבת כפיר, שיועלה לדרגת תת-אלוף. לתפקיד מח"ט כפיר יתמנה אל"מ אשר בן לולו. עוד הוחלט על מינויו של אל"מ אבי גיל למפקד בית הספר לקצינים בה"ד 1 ועל מינויו של אל"מ מרדכי כהנא למפקד ביה"ס למ"כים ולמקצועות החי"ר. כהנא חובש כיפה גם הוא ודודו הוא הרב מאיר כהנא ז"ל.

הרמטכ"ל הכריע גם בסוגיית מינוי קצין החינוך הראשי והחליט כי את התפקיד ימלא תא"ל מוטי אלמוז, המשמש כיום כראש המינהל האזרחי. במקור מונה לתפקיד אל"מ ארז וינר, עוזרו של הרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי, אך כניסתו עוכבה ולבסוף בוטלה לאור מעורבותו בפרשת מסמך הרפז.

עוד הוחלט כי אל"מ שמוליק אולנסקי, מפקד חטיבת השריון 188, יועלה לדרגת תת-אלוף וישמש כראש מטה פיקוד הצפון. אל"מ אילן מלכא, קצין האג"ם של פיקוד המרכז, יועלה בדרגה וישמש כראש מטה פיקוד המרכז. במבצע עופרת יצוקה נחקר מלכא בפרשת הרג משפחת סמוני, בחשד שנהג ברשלנות. לאחרונה נסגר התיק נגדו, ובפרקליטות הצבאית הוחלט כי לא יינקטו כל צעדים משפטיים נגד האחראים להריגתם של 21 בני המשפחה. ואולם למלכא נרשמה הערה פיקודית על תקרית אחרת בעופרת יצוקה, שבה בוצע שימוש בירי ארטילרי באזור מאוכלס בשכונת תל אל-הווא בעזה. דרגתו של מלכא עוכבה מאז 2008, והוחלט כי קידומו בדרגה לא יהיה לתפקיד פיקודי.

אילן מלכא, התיק נגדו נסגרצילום: אליהו הרשקוביץ

המינויים טעונים את אישורו של שר הביטחון, אהוד ברק. בשבוע שעבר החל ברק לראיין את המועמדים לתפקיד סגן הרמטכ"ל. המועמדים הפוטנציאליים הם מפקד פיקוד הצפון לשעבר אלוף גדי אייזנקוט, מפקד פיקוד המרכז לשעבר אלוף אבי מזרחי, ומפקד פיקוד הדרום אלוף טל רוסו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ