שטייניץ דרש 60 אלף |

ישי דורש הוצאות עו"ד פי 16 מהסכום המרבי על דו"ח אסון הכרמל

שר הפנים דורש החזר הוצאות בסך 326 אלף שקלים לנוכח "מורכבות ההליך". השר אהרונוביץ' ביקש "כל תמורה שתיקבע ע"י הוועדה"

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר כהן
תמיר כהן

שר הפנים, אלי ישי, ביקש החזר הוצאות משפטיות ששילם לצורך התגוננות מדו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, בסכום כולל של 326 אלף שקל. הסכום גבוה פי 16 מהסכום המרבי שקבע החשב הכללי באוצר, להשתתפות בהוצאות משפטיות שהוציא נושא משרה לצורך העברת תגובה לדו"ח של המבקר.

בספטמבר, שלושה חודשים אחרי פרסום דו"ח המבקר הסופי, פנה משרד הפנים בשמו של ישי למנכ"ל משרד המשפטים, הד"ר גיא רוטקופף, העומד בראש הוועדה שדנה בהשתתפות בהוצאות משפטיות של נושאי משרה ועובדי מדינה. בפנייה נטען כי ישי נדרש לשכור את שירותיהם של שני משרדי עורכי דין בעקבות שתי טיוטות הדו"ח שחיבר מבקר המדינה על האסון. בבקשה נטען כי "לנוכח מורכבות ההליך וריבוי הטענות שהועלו בדו"ח בנוגע לתפקודו של שר הפנים, ולנוכח היקף העבודה הרב שנדרש בשל כך, ואשר לא ניתן היה לצפותו מראש ועלה תוך כדי ניהול ההליך, נאלץ המבקש להרחיב את היקף הגורמים שייצגו אותו".

בדו"ח מבקר המדינה הסופי הוטלה על השר ישי אחריות מיוחדת לאירועים, לצד שר האוצר יובל שטייניץ, שביקש אף הוא החזר הוצאות קטן משמעותית - 60 אלף שקל. גם השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', הגיש בקשה להחזר הוצאות משפטיות, אך ללא ציון הסכום המבוקש ("משרד עורכי הדין אינו דורש תמורה מעבר לתמורה שתיקבע על ידי הוועדה"). לשר יוחסה בטיוטה הראשונה אחריות מיוחדת ובטיוטה השנייה ובדו"ח המלא יוחסה לו אחריות כוללת.

מבקשתו של השר ישי עולה, כי בעקבות טיוטת דו"ח המבקר הראשונה נשכרו שירותי משרד עורכי הדין אשבול בורובסקי, שהשקיע בייצוגו של ישי 240 שעות שתומחרו ב-98,100 שקל. לאחר פרסום טיוטת הדו"ח המתוקנת, צורף לייצוגו של שר הפנים גם משרד עורכי הדין גדעון פישר ושות' (צוות שבראשו עמד השותף הד"ר אליהו וינוגרד).

שכר הטרחה המבוקש על ידם עמד על 228 אלף שקל. סך ההוצאות המשפטיות של שר הפנים בסוגיית דו"ח המבקר נאמד ב-326 אלף שקל.

לגבי האחריות של ישי לאירועים בכרמל, נכתב בדו"ח כי "שר הפנים ניסה, אמנם, להעלות את מצבו העגום של מערך הכבאות על סדר היום של הממשלה ולהשיג עבורו תוספת תקציב, אולם לא די בפעולות אלה של מיקוד הבעיה בצורך בתוספת תקציב והעברת האחריות למתן הפתרון לאחרים".

מבקר המדינה הוסיף כי "כאשר נוכח שר כי אינו מסוגל לממש את אחריותו על גוף מציל חיים הכפוף אליו, עליו להיות מעורב באופן ממשי בנעשה באותו מערך, לעמוד על מסוגלותו למלא את תפקידו בעת אירועי חירום ולעשות כל שלאיל ידו כדי לתת מענה לבעיותיו".

ההשתתפות בהוצאות משפטיות שהוציא נושא משרה לצורך העברת תגובה לטיוטת דו"ח מטעם מבקר המדינה הוכרה בהחלטת ממשלה מנובמבר 2011, שהרחיבה החלטת ממשלה קודמת מלפני עשור.

באחרונה, בעקבות החלטת הממשלה, עודכן התעריף להשתתפות במימון ההוצאה במקרה זה. על פי התעריף המעודכן, ההשתתפות תהיה עד סכום של 400 שקלים לשעה, ולא יותר מעשרת אלפים שקל.

כמו כן, נקבע כי במקרים מיוחדים, לנוכח רמת המעורבות של העובד המיוצג, רמת הסיכון שנחשף לה ואופי התיק, תפעיל הוועדה שיקול דעת להגדלת התקרה. בכל מקרה, לא יעמוד הסכום על יותר מ-20 אלף שקלים.

ממשרד המשפטים נמסר שההחלטה בעניין תפורסם ברגע שתתקבל.

תגובת משרד הפנים לא התקבלה. מהמשרד לביטחון פנים לא התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ