ישראל מאיימת לבטל את הסכמי אוסלו אם הרשות הפלסטינית תפנה לאו"ם

השגרירים הונחו ללחוץ על מנהיגים לפעול נגד שדרוג מעמד הרשות, ולא - יבוטל ההסכם. נתניהו דן באפשרות שהפלסטינים יתבעו את ישראל בהאג

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ הנחה את שגרירי ישראל בעולם להעביר מסר לשרי חוץ, ראשי ממשלה ונשיאים במדינות שירותם, שלפיו ישראל תשקול לבטל חלקית או לחלוטין את הסכמי אוסלו אם העצרת הכללית של האו"ם תאמץ את הצעת ההחלטה לשדרג את מעמדה של פלסטין לזה של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון.

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, הודיע בפגישה עם שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר שלשום, כי ההצבעה על הצעת ההחלטה הפלסטינית תתקיים בכ"ט בנובמבר. בתאריך זה ב-1947 הצביעה העצרת הכללית בעד תוכנית החלוקה, שקבעה כי המנדט הבריטי על פלשתינה יסתיים ובמקומו יוקמו שתי מדינות – יהודית וערבית. ב-1977 קבע האו"ם את התאריך הזה כיום זיכרון בינלאומי להפגנת סולידריות עם העם הפלסטיני.

אם הפלסטינים יביאו את ההחלטה להצבעה, הם יזכו ברוב גדול של כ-150 מדינות מתוך 193 חברות באו"ם. בניגוד להחלטות מועצת הביטחון, על ההחלטות של העצרת הכללית לא ניתן להטיל וטו. הגורם היחיד שיכול לדחות את ההצבעה או לעצור אותה הוא עבאס עצמו.

מקור בכיר במשרד החוץ בירושלים, שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, אמר כי המאמץ הישראלי מתמקד בגיוס מדינות ומנהיגים רבים ככל הניתן, כדי שילחצו על עבאס וירתיעו אותו מהצעד. במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה מעריכים שהסיכוי לכך נמוך, במיוחד לאור העובדה שגם שיחת טלפון שקיבל עבאס מנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לא הצליחה לשנות את כוונותיו. "למרות הכל, אנחנו ממשיכים לפעול ולנסות", אמר המקור.

נתניהו וליברמןצילום: טס שפלן

ביום ראשון שיגר משרד החוץ בירושלים מברק בהול לכל נציגויות ישראל ברחבי העולם שבו התבקשו השגרירים להעביר בהקדם האפשרי שורה של מסרים לבכירים בארצות שירותם. "אתם מתבקשים מיד בתחילת שבוע העבודה ליצור קשר עם משרד החוץ, לשכת ראש הממשלה, היועץ לביטחון לאומי או לשכת הנשיא ולבקש לעשות כל שניתן על מנת לבלום את המהלך הפלסטיני בשל השלכותיו מרחיקות הלכת", נכתב במברק.

המברק נשלח בסיום מפגש שנמשך שלושה ימים בווינה, של שר החוץ אביגדור ליברמן עם שגרירי ישראל באיחוד האירופי. ליברמן, שנועד עם השגרירים יותר מ-12 שעות בסוף השבוע, טען בדיונים כי יש להגיב בחריפות על המהלך באו"ם, עד כדי מיטוט הרשות הפלסטינית. ואולם, הוא הדגיש כי "בשום אופן אסור לפגוע באוכלוסייה האזרחית הפלסטינית".

בדיונים הוצגו לליברמן צעדי ענישה אפשריים נגד הפלסטינים, כגון עצירת כספי המסים שישראל גובה בעבורם, ביטול הסכמי אוסלו או ביטול אישורי עבודה בישראל לאלפי פועלים פלסטינים. מקור במשרד החוץ ציין כי היה ברור לכל המשתתפים שישראל נמצאת בתסבוכת. "כמעט כל צעד שנעשה בתגובה למהלך באו"ם יפגע גם באוכלוסייה הפלסטינית וגם באינטרסים של ישראל", אמר המקור.

מי שחתום על המברק הוא ראש האגף לארגונים בינלאומיים, השגריר רוני לשנו-יער, המוביל את הקו התקיף במשרד החוץ באשר לניסיונותיה של ישראל למנוע את צעדי הפלסטינים באו"ם. עם זאת, המברק זכה לאישורם המוקדם של מנכ"ל משרד החוץ רפי ברק ושל שר החוץ אביגדור ליברמן.

"נוסח ההחלטה הפלסטינית הוא הפרה ברורה של עקרון יסוד של משא ומתן", נכתב במברק. "אימוץ ההחלטה יהיה בראייתנו הפרה של ההסכמים בין ישראל לאש"ף. אימוץ ההחלטה ייתן לישראל את הזכות לעיין מחדש ולשקול ביטול מלא או חלקי של ההסכמים עם אש"ף. לאימוץ ההחלטה יהיו השלכות חמורות ותגובה ישראלית בדמות צעדים חד-צדדיים. אימוץ ההחלטה יקשה על קידום התהליך המדיני בעתיד".

מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי המאמצים מתמקדים בעיקר במדינות האיחוד האירופי, שלהן השפעה רבה יחסית על עבאס, לאור הסיוע הרב שהן מעניקות לפלסטינים. השגרירים הישראלים התבקשו לתאם את פעילותם עם השגרירים האמריקאים בכל מדינה, ולהתחיל לערוך תדרוכי רקע עם עיתונאים ומעצבי דעת קהל. כמו כן, התבקשו השגרירים לפעול בשיתוף חברי פרלמנט ו"משפיענים יהודים", כדי לגייס אותם להפעלת לחץ על הפלסטינים נגד המהלך.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רואה בהצבעה באו"ם צעד שהשלכותיו המדיניות על ישראל עלולות להיות חמורות ביותר. בימים האחרונים דן נתניהו בעניין כמעט מדי יום, לא פחות מאשר בירי מרצועת עזה ולפעמים אף יותר. נתניהו סבור כי בעוד את סבב הלחימה בעזה ניתן להכיל, את כדור השלג שהמהלך הפלסטיני באו"ם עלול ליצור יהיה הרבה יותר קשה לבלום.

ביום שני בערב כינס נתניהו דיון בהשתתפות כמה שרים בכירים, שעסק בנושא שישראל חוששת ממנו במיוחד – שדרוג מעמדה של פלסטין למדינה משקיפה יאפשר לה להתקבל כחברה בבית הדין הפלילי הבינלאומי של האו"ם בהאג (ICC) ולתבוע את ישראל ומנהיגיה על פשעי מלחמה.

ישראל אינה חברה בבית הדין הפלילי הבינלאומי, ולכן החלטותיו אינן מחייבות אותה. עם זאת, תביעה נגד ישראל או בכירים ישראלים בבית הדין הבינלאומי עלולה לגרור גל תביעות משפטיות נגד ישראל בכל רחבי העולם ולעודד עיצומים כלכליים שונים נגד ישראל, כגון איסור לייבא מוצרים מההתנחלויות.

בדיון עם נתניהו ציינו ליברמן ושר האוצר יובל שטייניץ כי פנייה פלסטינית לבית הדין הבינלאומי תהיה "בבחינת הכרזת מלחמה", שישראל תצטרך להגיב עליה בחריפות, עוד יותר מאשר על פנייה פלסטינית לעצרת הכללית של האו"ם.

שר החינוך גדעון סער אמר הבוקר (רביעי) כי "ישראל צריכה לנקוט גם היא מהלכים חד צדדיים משלה". בשיחה עם כתבים לאחר טקס חתימה על מגילת היסוד של הפקולטה לרפואה בגליל, אמר סער כי הוא מציע לשקול "להחיל את הריבונות הישראלית על היישובים היהודיים ביו"ש כמענה או מהלך נגדי למהלך שמובילה הרשות הפלסטינית באו"ם". השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, שנכח גם הוא באירוע אמר: "אנו רואים בחומרה רבה את העובדה שהרשות הפלסטינית מסירה באופן חד צדדי את ההסכמים שנחתמו בינינו לבינם. הפנייה שלהם לאו"ם גורמת לשינוי כללי המשחק גם בארץ וגם בעולם". שלום הוסיף כי "יש הרבה דרכים שיכולות לבוא לידי ביטוי, הקיצונית שבהן היא ביטול ההסכמים, אבל אנחנו לא שם".

השתתף בהכנת הכתבה: אלי אשכנזי

כיצד לדעתכן ישראל צריכה להגיב למהלך הפלסטיני? הגיבו באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ