בישראל משוכנעים שירי המרגמות מסוריה בוצע בשוגג

המורדים מנסים לבסס מובלעת בשני כפרים מדרום לקונייטרה ובעיירה מצפון לה. בין היתר, פועלת באזור קבוצה המקורבת לאל-קאעדה

עמוס הראל
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
עמוס הראל
רויטרס

במערכת הביטחון משוכנעים כי כל מקרי הירי מסוריה לשטח ישראל ברמת הגולן בשבועיים האחרונים אירעו בשוגג, ולא נבעו מתוכנית מכוונת של משטר אסד להבעיר את הגבול עם ישראל. הקרבות בין נאמני אסד לכוחות האופוזיציה בגולן הסורי החריפו באחרונה, על רקע מאבק השתלטות מורדים על הכפרים הקרובים לשטח ישראל.

מקורות ביטחוניים ישראלים אמרו ל"הארץ" כי פצצות המרגמה שנחתו בשטח ישראל פגעו בצדו המערבי של הגבול, בשל הרמה המקצועית הלא גבוהה של כוחות צבא סוריה הפרושים באזור. לדבריהם, בכפרים הקרובים לגבול מתנהלת מלחמה בין כוחות קטנים ולא מיומנים במיוחד.

כיוון שפצצות מרגמה הן "נשק סטטיסטי" שאינו מדויק, בכמה מקרים החמיץ הירי של כוחות אסד את מעוזי המורדים ופגע מעט מערבה משם, בשטח הישראלי. כך אירע כנראה, בטווח קרוב יותר, גם בתקרית שבה פגעו קליעי תחמושת קלה ברכבו של מפקד גדוד בצה"ל. המקורות העריכו כי רמת הפיקוח של הנהגת הצבא הסורי על המתרחש בגולן נמוכה, וכי לא עמדה מאחורי התקריות כוונה נסתרת לסבך את ישראל בקרבות.

העימות בגולן הסורי מתמקד כעת בשני כפרים, ביר עאג'ם ובריקה, הנמצאים בשטח המפורז, כשני קילומטרים ממזרח לאלוני הבשן וכשמונה קילומטרים דרומית לעיר המחוז הסורית, קונייטרה. מאות בודדות של מורדים חמושים מתבצרים בשני הכפרים. ייתכן שהם עושים זאת מתוך מחשבה שהקרבה לגבול הישראלי תגביל את חופש הפעולה של צבא סוריה נגדם, בשל מגבלות הסכמי הפסקת האש שאחרי מלחמת יום הכיפורים וגם מחשש לעימות עם ישראל. צבא סוריה מנסה לסלק את המורדים מהכפרים בעיקר באמצעות אש ארטילרית מרחוק.

למורדים יש אחיזה גם בכפרים הנמצאים בקרבת הגבול מצפון לקונייטרה, כמו ג'ובאטה אל-קשאב. אם ינסו מהלך שאפתני יותר, ייתכן שביכולתם יהיה לנתק את קונייטרה ואף להשתלט על חלקו הדרומי של הכביש המוביל לבירה דמשק. על-פי דיווחים בתקשורת הערבית ובאתרי אינטרנט של המורדים, באזור פועלות שלוש קבוצות אופוזיציה ובהן ארגון סלפי קיצוני המקורב לאל-קאעדה. עד כה, לא הופנה נשקן כלפי ישראל, אף שבצה"ל חוששים שתרחיש כזה אפשרי בעתיד.

ערוץ 1 דיווח אמש כי סוריה העבירה אתמול לישראל, דרך האו"ם, מסר שלפיו בכוונתה להגביר את הפיקוח על פעולת צבאה בקרבת הגבול ברמת הגולן, וכי תימנע מירי נוסף לשטח ישראל. צה"ל הגיב בתחילת השבוע פעמיים על הירי לשטח ישראל בירי לסוריה. בפעם הראשונה נורה טיל "תמוז" לשטח פתוח ובפעם השנייה נורתה אש טנקים מדויקת אל סוללת מרגמות סורית, ירי שממנו נפגעו גם שני חיילים סוריים.

עצם ההחלטה להגיב, שהתקבלה באישור הדרג המדיני, שנויה במחלוקת בתוך מערכת הביטחון. ישנם גורמים הסבורים שמדובר בהחרפה מיותרת של המתח בגבול המסיטה את תשומת הלב העולמית מהסיבה העיקרית לדאגתה של ישראל – ירי הרקטות המתמשך מרצועת עזה ליישובי הנגב.

ובתוך כך, מסרו אמש (שלישי) גורמים דיפלומטיים באו"ם כי בחודש מאי נתפס משלוח של רכיבים המשמשים להרכבת טילים שעשה דרכו לסוריה ככל הנראה מצפון קוריאה. המשלוח, העומד בניגוד לאמברגו הנשק שהוטל על המשטר הסורי, נתפס בבטנה של ספינה סינית על ידי דרום קוריאה. בין היתר, כלל המשלוח צילינדרים מיוחדים מפחמן שיועדו לחברה סורית שנקראת "חלקים חשמליים".

גורמים בסיאול דיווחו בחודש שעבר על לכידת המשלוח לוועדה שעוקבת מטעם מועצת הביטחון אחר יישום הסנקציות על צפון קוריאה. לדברי הגורמים, סין הציעה לסייע בחקירה  בעניין.

עשן מיתמר מעל הכפר בריקהצילום: אי-פי

תגיות:

תגובות