יום העצמאות הפלסטיני: עימותים בין מפגינים לצה"ל ברחבי הגדה

פלסטינים חסמו כביש ליד מחנה עופר, מפגינים השליכו אבנים ליד רמאללה. הצבא ירה גז מדמיע לעבר אלפי פלסטינים הצועדים מצפון ליריחו

אבי יששכרוף (יריחו), חיים לוינסון, גילי כהן ועמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף (יריחו), חיים לוינסון, גילי כהן ועמירה הס

אלפי פלסטינים מפגינים הבוקר ברחבי הגדה, במסגרת פעילויות לציון יום הכרזת העצמאות הפלסטינית מ-1988, שחל מחר. כ-2,000 פלסטינים צועדים אל היציאה הצפונית מיריחו לכיוון כביש הבקעה (90). עם הגעת המפגינים לקרבת כביש הבקעה, החלו כוחות צה"ל לירות גז מדמיע לעברם. לפי דיווחי הרדיו הפלסטיני, עשרות בני אדם נפגעו מירי הגז.

את ההפגנה מוביל ג'יבריל רג'וב, יו"ר הוועד האולימפי הפלסטיני. רג'וב יזם את האירוע כדי למחות על מדיניות ההתנחלויות של ישראל. הפעילויות מתוזמנות עם יום השנה למותו של יאסר ערפאת, יום העצמאות הפלסטיני (15 בנובמבר) וההיערכות לקראת ההצבעה בסוף נובמבר על קבלתה של "מדינת פלסטין" כמשקיפה לא-חברה באו"ם.

מפגינים הגיעו גם לכביש חווארה, שמוביל להתנחלויות כמו איתמר, אלון מורה, ברכה ויצהר. בצומת היציאה משכם המתינו להם כלי רכב צבאיים. הפגנות מתקיימות גם בחברון. קבוצות מפגינים התקהלו בסמוך להתנחלות תקוע וליד הכפר סינג'יל שבשומרון. ד"ר מוסטפא ברגותי, ממנהיגי האופוזיציה ברשות שנכח בהפגנה בכביש 60, אמר: "באנו להראות שהעם הפלסטיני לא מוותר על אדמותיו ולהראות לעולם את היחס של הצבא הישראלי לפלסטינים". ברגותי ציין כי כל הפלגים של החברה הפלסטינית שותפים בדרישה לעצמאות.

עימות בין חיילים למפגינים בכביש 60 באזור בית לחםצילום: אי-אף-פי

מוקדם יותר הבוקר פלסטינים חסמו כביש גם ליד מחנה עופר, והתקיימו הפרות סדר בכביש ביר זית, באזור רמאללה. מפגינים השליכו אבנים וכוח צה"ל השיב בגז. שני אוטובוסים חסמו הבוקר את התנועה גם בכביש 446 בכניסה לכפר נעלין, וכ-80 פלסטינים יצאו מהכפר בילעין אל כביש 443 הסמוך, בניסיון לחסום את הכבישים בשרשראות ומנעולים. לדברי פעיל בסילוואן, הפגנה מתוכננת היום גם במזרח ירושלים. פעילויות אחרות כוללות נטיעת עצים באזורים שונים.

לדברי המשתתפים בהפגנות, כפי שמושמעים הבוקר ברדיו, הן נועדו לבטא אחדות לאומית, להביע את התנגדות הפלסטינים להתנחלויות ולהרחבתן הבלתי פוסקת ולהצהיר ש"אדמה זו שלנו". הדוברים מדגישים שאלו הפגנות עממיות לא-אלימות. פיקוד המרכז נערך לאירועים בכוננות גבוהה מאז אתמול בערב. קצין בצה"ל ציין כי לאוגדת יהודה ושומרון הגיעו כוחות תגבור ונערכו תדרוכים לאפשרות של הפרות סדר בשטחי הגדה. לצד זאת, במערכת הביטחון מגדירים את המצב הביטחוני בגדה המערבית כטוב ביותר זה שנים, ולא מעוניינים ליצור הסלמה או עימותים נוספים.

בישראל נמשכים המאמצים לסכל את הפנייה הפלסטינית לאו"ם לשדרוג מעמדה של פלסטין לזה של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון. שר החוץ אביגדור ליברמן שוקל להציע לרשות הכרה ישראלית מיידית במדינה פלסטינית בגבולות זמניים. מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי ישראל תדרוש שבתמורה יוותרו הפלסטינים על הפנייה לאו"ם. במקביל הנחה משרד החוץ את שגרירי ישראל בעולם להעביר מסר לשרי חוץ, ראשי ממשלה ונשיאים במדינות שירותם, שלפיו ישראל תשקול לבטל חלקית או לחלוטין את הסכמי אוסלו אם העצרת הכללית של האו"ם תאמץ את הצעת ההחלטה לשדרג את מעמדה של פלסטין לזה של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה בארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ