שלוש רקטות נורו לעבר שטח ישראל לאחר חיסול אחמד ג'עברי

מוקדם יותר נורו ארבע רקטות לעבר מושב בשטח המועצה האזורית אשכול, ככל הנראה מכיוון סיני; איש לא נפגע ולא נגרם נזק

יניר יגנה
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
גילי כהן

שלוש רקטות נורו לעבר שטח ישראל בשעות אחר הצהרים לאחר חיסול אחמד אל ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של ארגון החאמס. הרקטות פגעו בשטחים פתוחים במועצה האזורית חוף אשקלון ובמועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

מוקדם יותר נורו ארבע רקטות, כפי הנראה מכיוון סיני, לעבר מושב בשטח המועצה האזורית אשכול. אין נפגעים. אחת מהרקטות נפלה בשטח היישוב, ויתר הרקטות במטעים הסמוכים לו. בצה"ל אישרו כי נמצא נפל של רקטה באחד מיישובי אשכול. בצבא בודקים את מקור הירי, ולא ברור אם נורו מאזור סיני או מדרום רצועת עזה.

התושבים ביישוב סיפרו ל"הארץ" כי זו הפעם הראשונה שנופלת רקטה ביישוב שלהם, שבתיו אינם ממוגנים. "הגזרה החמה שלנו זו לא גזרת עזה, היא גזרת מצרים. ירי מעזה כמעט שלא מגיע ליישוב שלנו, אבל לירי ממצרים אנחנו מתכוננים והכנו תסריטים כאלה. היה חשש והיה פחד מהרקטה, אבל אנחנו בטוחים שהצבא יעשה את מה שהוא צריך כדי שזה לא יחזור שוב".

נפילה במועצה אזורית אשכול, בחודש יוניצילום: אליהו הרשקוביץ

ראש המועצה האזורית חיים יניב, שהגיע למקום נפילת הרקטה אמר "כולם חושבים שיש הפסקת אש, אבל אין הפסקת אש בעוטף עזה ובגבול מצרים, ולמזלנו, כמו תמיד, אפשר לרשום עוד נס בספר הנסים ולהמשיך את שגרת החירום. אנחנו נמצאים ביישובים שיושבו לפני שנתיים, והתושבים פה חווים עליהם את הירי שוב. אני מקווה שהממשלה תדע להחזיר את הביטחון לתושבים".

בשנה האחרונה נחתו כמה פעמים רקטות שנורו מכיוון סיני בעיר אילת ובסביבתה. רקטה אחת שנורתה בחודש יוני אף פגעה באזור מצפה רמון. בכל המקרים לא היו נפגעים.

לפני כחודשיים נהרג רב"ט נתנאל יהלומי ונפצע חייל נוסף בתקרית ירי על הגבול. חודש קודם לכן ניסתה קבוצת מחבלים בסיני לבצע פיגוע רחב היקף שכלל השתלטות על נגמ"ש מצרי וחדירה לשטח ישראל. בזכות היערכות מוקדמת ותגובה נכונה של כוחות צה"ל האירוע נגמר ללא נפגעים. ביוני נהרג עובד של משרד הביטחון בחדירת מחבלים ממצרים.

מאז נפילת מובארק הפך סיני לאזור של אי-יציבות מדאיגה. הפיגועים מהגבול המצרי מסכנים היחסים הרעועים ממילא בין ירושלים לקהיר. אחרי הפיגוע באזור כרם-שלום, שבו הרגו קיצונים מוסלמיים 17 שוטרים מצרים, הכריזה קהיר על מבצע נרחב לחיסול תשתיות הטרור בסיני. בישראל מתרשמים שלמהלך הזה היתה לפי שעה רק תועלת מועטה.

בימים האחרונים נורו יותר מ-100 רקטות מרצועת עזה לעבר יישובים בנגב ואף צפונית לאשדוד. בתגובה, צה"ל תקף ביצע שורה של תקיפות. בשבת נפצעו ארבעה חיילים כתוצאה מירי טיל נ"ט לעבר ג'יפ של צה"ל שסייר סמוך לנחל עוז, מצפון לרצועה. בתגובה ירו טנקים של צה"ל לעבר מקורות הירי, והופגזו ארבע מטרות ברצועה. כלי תקשורת בעזה דיווחו כי מהירי נהרגו ארבעה פלסטינים ונפצעו 35.

עם בניית גדר הגבול, הותקנו אמצעים לגילוי של שיגורי רקטות באזור. בעתיד יוכלו גם תושבי אילת ומצפה רמון, למשל, לקבל התרעה במקרה של ירי רקטות המגיע מדרום, מה שלא ניתן היה לעשות בעבר. עיריית אילת התנגדה לחיבור המערכת לאזעקות "צבע אדום", בשל הנימוק כי הדבר יפגע בתיירות המקומית. לאחר ירי הרקטות האחרון הלינו אזרחים על כך שבעיר אין אזעקה. בחודשים הקרובים בעת השלמת בניית הגדר במקום המתוכננת להסתיים בחודש אפריל, תופעל גם מערכת הגילוי רקטות באזור זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ