עוז רוזנברג

היום (רביעי) הותר לפרסום כי בלשי מפלג המיעוטים במשטרת ירושלים, בשיתוף עם השב"כ, עצרו בימים האחרונים ארבעה פלסטינים - כולם קטינים בני 13 עד 17 - תושבי שכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים, בחשד כי פעלו כחוליית טרור מאורגנת ועמדו מאחורי פיגוע הדקירה של יהודי, תושב העיר העתיקה, שאירע בתחילת החודש בשכונה.

תחילתה של הפרשה בערב יום שישי לפני כשבועיים, כאשר האיש, בשנות ה-30 לחייו, צעד בלוויית חבר לכיוון מתחם "בית מוסקוביץ'"- השכונה היהודית בלב ראס אל-עמוד אשר משקיפה על העיר העתיקה. סמוך לכיכר המרכזית בשכונה התנפלו עליהם שניים מהחשודים, דקרו את האיש בגב התחתון ונמלטו מן המקום. האיש הגיע בכוחות עצמו עד למתחם היהודי ואז פונה על ידי כוחות מד"א לבית החולים הדסה עין כרם ומצבו הוגדר קל-בינוני.

במשטרה פתחו מיד בסריקות נרחבות לאיתור החשודים. במקביל, בחנו החוקרים את הסכין שננעצה בגבו של הפצוע, אותה השאיר הדוקר מאחור. כמה ימים לאחר מכן, הצליחו כוחות הביטחון לשים את ידיהם על קבוצת חשודים במעשה, רובם בני משפחה אחת ומוכרים למשטרה על רקע מעורבות במקרים רבים של הפרות סדר - בהם יידויי אבנים ובקבוקי תבערה - שאירעו בחודשים האחרונים באזור ראס אל-עמוד.

מחקירת המקרה עולה כי הארבעה חברו לפני כחודש לחוליה שכינו: "אוהבי הארץ", שמטרתה היתה פיגועי דקירה, כמו גם יידוי בקבוקי תבערה ואבנים באופן מאורגן, "כנקמה על הכיבוש", כהגדרתם. זמן קצר קודם לכן, שהו הארבעה יחד בבית המעצר ובהמשך במעצר בית, על רקע חשד למעורבותם בהפרות סדר שונות.

רס"מ מרג'ת מרעי, ראש צוות החקירה במפלג המיעוטים של משטרת ירושלים, סיפר היום (רביעי) כי לצורך מימוש תוכנית החוליה, רכשו שני החשודים המרכזיים שתי סכינים באחת החנויות בעיר העתיקה, וכן חילקו תפקידים בין חבריה: שניים מהם, כבני 13 וחצי ו-14 וחצי, ישמשו תצפיתנים ואילו השניים האחרים, כבני 15 ו-17, יהיו אלה שיבצעו את מעשה הדקירה ממש. אל החבורה הצטרף קטין נוסף כבן 17, שהיה שותף לתכנון אך חברי החוליה לא הסכימו שיצטרף אליהם מסיבה בלתי ברורה.

אחד הקטינים החשודים בפיגוע הדקירה במזרח ירושלים מובא להארכת מעצר, היוםצילום: אמיל סלמן

עוד עולה כי ביום הדקירה הסתובבו החשודים באזור ראס אל-עמוד וחיפשו קורבן. הם ידעו כי יהודים נוהגים להגיע רגלית למתחם מוסקוביץ' בתום תפילת יום השישי בכותל. שני החשודים בדקירה המתינו מאחורי משאית שחנתה בכיכר ראס אל-עמוד, בעוד השניים האחרים תצפתו על המקום מנקודה רחוקה יותר. האות המוסכם היה שריקה שישרוק אחד המתצפתים לחבריו לחוליה, כאשר יבחין ביהודים שמתקרבים אל המקום, וכך היה: שני היהודים הגיעו אל סמוך לכיכר, האות ניתן, ואז הגיח הקטין בן ה-17 מאחורי המשאית, נעץ את הסכין בגבו של אחד מהם, ונמלט. הקטין השני יצא אף הוא ממחבואו כדי לדקור את היהודי השני, אך באותו הרגע חלף במקום כלי רכב שהפריע לו. הוא נמלך בדעתו ונמלט אף הוא מן המקום. כך גם שני התצפיתנים.

בתמיכת חברו שהיה עמו, הצליח הנדקר להגיע למתחם מוסקוביץ', שם שלף את הסכין מגבו והועבר לטיפול רפואי. הסכין הועברה לבדיקות במעבדות הזיהוי הפלילי במטה הארצי של המשטרה, ובמוצאי שבת, בתום חקירה מאומצת, נעצר החשוד העיקרי באירוע - זה שנעץ את הסכין - ונלקח לחקירת שב"כ. כמה ימים מאוחר יותר, ובעקבות מעצרו של האחרון, נלכד גם החשוד השני. השניים כאמור הודו בחקירתם במעשה ואף הפלילו את שני החשודים הנוספים.

בחקירת הארבעה הוברר כי הם שיתפו את בני משפחותיהם במעשה, ואלה ניסו לסייע להם בטשטוש עקבותיהם. אביו ואחיו של החשוד בן ה-15 נעצרו לאחר שלקחו ממנו את הסכין והשליכו אותה סמוך לביתם, ואחותו של החשוד בן ה-17 נעצרה אף היא, זאת לאחר שהתברר כי ידעה על תכנון הדקירה. נגד השלושה יוגשו בקרוב כתבי אישום. בין היתר, בגין שיבוש הליכי חקירה ומשפט.

בשעות הצהריים היום (רביעי) הוגשו כתבי אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד שני הקטינים ששימשו תצפיתנים, באשמת קשירת קשר לביצוע פשע. במקביל, שני החשודים בדקירה עצמה הובאו היום לבית משפט השלום בעיר, שם הוארך מעצרם עד יום ראשון. סנגורם, עו"ד מוחמד מחמוד, אמר לאחר הדיון: "נלמד את החומר ואז נגיב. אני מאמין בחפותם. אני לא יודע אם גרסת המשטרה וההודאה שלהם אמיתית או נכונה. אם אדם נעצר בעבר על זריקת אבן - זה עדיין לא אומר שהוא אשם במעשה אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ