עדכונים שוטפים |

שלושה הרוגים מפגיעת טיל בבית בקרית מלאכי

מאז חיסול ג'עברי נורו מעל ל-150 רקטות, כיפת ברזל יירטה עשרות מהן. חיל האוויר פיזר כרוזים הקוראים לתושבי עזה להתרחק ממפקדות חמאס

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

מאז החל אתמול (רביעי) המבצע הצבאי הנרחב בעזה, נורו לעבר יישובי הדרום למעלה ממאה חמישים רקטות. על פי דיווחי הצבא, במבצע שהחל לאחר חיסולו של רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי, הותקפו כמאה מטרות שונות בעזה ותשתית השיגור לטווח ארוך של החמאס נפגעה. היום לא מתקיימים לימודים בכל היישובים הנמצאים בטווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה.  בצבא נערכים לקראת האפשרות של הרחבת המבצע והכנסת כוחות קרקעיים לרצועה.

12:00: מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו: "חמאס הם האחראים למה שקורה בדרום. אנחנו לאט מטפסים בשלבי התגובות. מערך הפאג'ר ספג פגיעה קטלנית". 

11:30: צומת יד מרדכי וכמה צמתים נוספים בנגב נסגרו חלקית לתנועה בשל חשש לירי תלול מסלול.

11:05: סוללת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון. במקביל התפוצצו 4 רקטות בשטחים פתוחים באזור המועצה האזורית אשכול.

10:41: המונים משתתפים במסע הלווייה של אחמד ג'עברי, שחוסל אתמול ברצועה. 

10:37: כיפת ברזל יירטה מטח רקטות שנורה לעבר קרית מלאכי ואשדוד.

10:32: ועדת החוץ והביטחון תתכנס ב-13:00 לדיון והצבעה על בקשת שר הביטחון לזימון אנשי מילואים בצו 9. 

10:30: מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, הגיע הבוקר לזירת האירוע בקרית מלאכי וסיפר על חשיבות ההישמעות להוראות פיקוד העורף. "זה מקרה טראגי שגבה חיי אדם, אבל צריך לזכור שגם כאן אם אנשים היו נשמעים להוראות ונכנסים לחדר המדרגות אז סבירות גבוהה שהיינו נמצאים בסיפור אחר לגמרי", אמר דנינו. "המשימה של האזרחים היא לצמצם פגיעה בנפש. זו משימה לא פחות חשובה מזו שמבצעים כעת כוחות הצבא והשב"כ בעזה. ההוראות שהאזרחים מקבלים הן הוראות שמצילות חיים".

10:00: שני מטחי רקטות לעבר המועצה האזורית אשכול. מפעל באזור ספג פגיעה ישירה. שאר הרקטות נפלו בשטחים פתוחים, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

09:52: הרקטה שהתפוצצה בקרית מלאכי פגעה בתשעה בני אדם, משתי משפחות שונות. בדירה אחת נהרגו שני בני אדם, ואדם נוסף נהרג בדירה השכנה. בין הנפגעים גם שני תינוקות, אחד מהם נפצע באורח בינוני. שי כהן, שמתגורר בקומה הראשונה של הבניין שנפגע, סיפר ל"הארץ": "הייתי בחדר המדרגות כשנשמעה האזעקה. ואני ועוד שכן ירדנו למקלט. איך שנכנסנו נשמע פיצוץ חזק, והבנו מיד שהיתה פגיעה ישירה בבניין". 

שכן נוסף, טל פרי, המתגורר בקומה השנייה, סיפר שהיה בחוץ בזמן הפגיעה. "ירדתי לעשן סיגריה למטה כשנשמעו שתי אזעקות ברצף. לאחר כ-5 דקות של שקט, נשמעה שריקה חזקה, ופיצוץ. הרגשנו כאילו האדמה נפתחה. מיד לאחר הפגיעה, יצאו כל השכנים מהבניין. לא ידענו מה לעשות, פשוט רצנו לרחוב". 

09:39: כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות שנורו לעבר אשדוד. רסיסים נחתו בעיר.

09:31: השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', מבקר במקום פגיעת הטיל בקרית מלאכי.

09:12: מספר ההרוגים בפגיעה הישירה בקרית מלאכי עלה לשלושה בני אדם. תינוקת נפצעה בינוני באירוע.

09:06: רקטה התפוצצה בקרית גת.

09:01: לאחר מאמצי החייאה, נקבע מותה של אחת הפצועות בפגיעה הישירה בבית קרית מלאכי. חשש כבד לחייהם של שני פצועים נוספים, שלכודים תחת ההריסות. שני בני אדם נוספים נפגעו באורח בינוני ופונו לבית החולים "קפלן" ברחובות. 

09:00: חמישה יירוטים מעל המועצה האזורית אשכול.

08:57: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ונשיא מצרים, מוחמד מורסי, שוחחו על ההסלמה באזור וסיכמו לפעול במשותף למען השגת רגיעה. כך נמסר מהבית הלבן. השניים יישמרו על קשר הדוק בימים הקרובים. אובמה חזר על דבריו, כי לישראל יש זכות להגן על עצמה מירי הרקטות.

08:32: 3 פצועים קשה בפגיעה ישירה בבית בקרית מלאכי. צוותי מד"א מבצעים באחת הפצועות החייאה. מטח רקטות נוסף נורה לעבר המועצה האזורית אשכול, נזק נגרם לרכב באחד היישובים, וכן ללולים ביישוב אחר.

08:23: פגיעה ישירה בבית פרטי באשדוד. לא היו נפגעים. מטח כבד של רקטות הבוקר לעבר יישובי הדרום. 10 רקטות נורו לעבר המועצה האזורית אשכול, והתפוצצו כולן בשטחים פתוחים, רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח באחד היישובים, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. טיל פגע הלילה גם במבנה בית ספר באופקים, וגרם נזק למבנה. לא היו נפגעים.

07:54: מערכת כיפת ברזל יירטה חמש רקטות מעל באר שבע. אזעקות נשמעות באשקלון ובאשדוד.

07:43: שתי רקטות התפוצצו באזור המועצה האזורית אשכול. שתי רקטות נוספות נורו לעבר אשדוד. מערכת כיפת ברזל יירטה אחת מהן והשנייה התפוצצה בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים ועל נזק. במהלך הלילה פגעה רקטה במפעל באזור אשקלון: לא היו נפגעים, אך נגרם נזק. כבישים באזור עוטף עזה נחסמו לתנועה בהוראת צו אלוף, על מנת לאפשר את תנועת הצבא.

07:25: במערכת הביטחון מעריכים כי הירי הכבד מרצועת עזה יימשך היום בשעות הבוקר, וכן לאחר מועד הלווייתו של אחמד ג'עברי, היום בשעה 11 וחצי בבוקר. השר להגנת העורף, אבי דיכטר, אמר הבוקר ל"הארץ" כי "המבצע מתנהל לפי התוכנית". לפי גורם צבאי, במהלך התקיפות הלילה נפגע חלק ניכר מתשתית השיגור לטווח ארוך של חמאס. עם זאת, לא ניתן לדעת אם מדובר בכל מצבורי הרקטות של הארגונים. לדברי דיכטר, כעת יהיה לפלסטינים קשה הרבה יותר לפגוע במטרות רחוקות, אך "אין הבדל בין פגיעה בתל אביב לבין פגיעה באשדוד או בבאר שבע".

בינתיים ממשיכים בצבא להיערך לקראת האפשרות של הרחבת מבצע "עמוד ענן", ולכניסת כוחות קרקעיים. אנשי מילואים גויסו בצווים מיוחדים, ביניהם חוליות תצפית צבאיות, מפעילי דחפורים ועוד, וכן הועברו לאזור הרצועה כלים הנדסיים וטנקים נוספים. בצבא החלו היום גם להוציא צווי שטח צבאי סגור לחלק מאזורי עוטף עזה, דבר המלמד על ריכוזי כוחות צבאיים באזור. דיכטר התייחס לאפשרות של כניסה קרקעית לרצועת עזה ואמר: "אנחנו לא מקריבים חיילים כי אין לנו משהו אחר לעשות. אנחנו מטילים על הצבא משימה שהיא מתבקשת".

06:45: לפנות בוקר נהרגו שלושה פעילי חמאס בשתי תקיפות נפרדות של חיל האוויר באזור חאן יונס. במהלך תקיפות צה"ל הלילה בעזה נפצעו כ-15 בני אדם. חיל האוויר החל לפזר כרוזים ברצועת עזה הקוראים לתושבים להתרחק ממצבורי אמצעי הלחימה והרקטות.

06:25: אזעקות נשמעו בבאר שבע. במהלך הלילה נורו כ-25 רקטות לעבר ישראל. מאז תחילת המבצע הצבאי, אתמול, נורו 104 רקטות. 28 בני אדם הוגדרו כנפגעי חרדה ושניים נפצעו קל.

06:05: הסתיים הדיון במועצת הביטחון של האו"ם על ההסלמה בין חמאס לישראל. שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, אמר שבכינוס הובעה הבנה שיש לישראל זכות להגן על עצמה. השליח הפלסטיני באו"ם, ריאד מנצור, אמר בדיון: "ישראל מבצעת פשעי מלחמה נגד העם הפלסטיני. הקהילה הבינלאומית חייבת לפעול כדי להביא לסיום המדיניות והפעולות הלא חוקיות של ישראל".

הטוויטר של דובר צה"ל על חיסול אחמד ג'עברי

06:00: הפלסטינים מדווחים על שתי תקיפות נוספות של צה"ל בעזה, אחת בעיר רפיח והשנייה בבית להיא.

05:45: היום לא יתקיימו לימודים בכל היישובים הנמצאים בטווח של 40 קילומטרים מעזה, לרבות אוניברסיטת בן גוריון. בכל היישובים במרחק של 7-0 קילומטרים נאסרה כל התכנסות של מעל 100 אנשים ולא תותר יציאה לעבודה, למעט משרות חיוניות.

04:00: רקטה נוספת נורתה לעבר גזרת באר שבע. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח, לא דווח על נפגעים או על נזק.

03:20: נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח עם נשיא מצרים מורסי וגינה בפניו את ירי הרקטות לעבר ישראל. השניים הסכימו כי יש לפעול כדי להרגיע את העימות בין ישראל ועזה בהקדם האפשרי.

02:50: שתי רקטות נורו לעבר גזרת באר שבע. רקטה אחת יורטה ע"י מערכת כיפת ברזל ואחרת התפוצצה בשטח פתוח.

02:28: מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הלילה כדי לדון במבצע הצבאי של ישראל ברצועת עזה.

02:00: סוכנות ידיעות מצרית מדווחת כי הזרוע הצבאית של חמאס ניסתה לירות טיל לעבר תל אביב. לדבריהם, ישראל לא הודתה כי שיגור כזה אכן אירע.

1:11: מטח של 15 רקטות נורה לעבר גזרת באר שבע. מרבית הרקטות יורטו ע"י מערכת כיפת ברזל והיתר התפוצצו בשטחים פתוחים. לעת עתה לא דווח על נפגעים או על נזק.

00:45: ארבע רקטות נפלו בשטחים פתוחים בגזרת באר שבע. מתחילת הלחימה נפלו 85 רקטות, 27 יורטו על ידי כיפת ברזל. 30 ישראלים נפגעו: 28 נפגעי חרדה ושניים שנפגעו מאורח קל משברי זכוכית ונפילה במדרגות. באשדוד ובבאר שבע היו פגיעות ברכוש.

23:55: גורם מדיני בכיר בירושלים ציין הערב בתדרוך לכתבים כי ישראל נערכת "להרחבה משמעותית של הפעולה כולל כניסה קרקעית לרצועת עזה וגיוס מילואים". הגורם המדיני ציין כי עד כה יש כבר הישגים למבצע ובעיקר פגיעה קשה במערך טילי הפאג'ר ארוכי הטווח של חמאס שמסוגלים לפגוע בתל אביב וגוש דן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון אתמול עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. "אני מעריך את תמיכתך בזכותה של ישראל להגן על עצמה", אמר נתניהו לאובמה. נתניהו שוחח גם עם סגן הנשיא ג'ו ביידן ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. כמו כן צפוי נתניהו לשוחח בטלפון עם עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. "ראש הממשלה ימשיך במגעים דיפלומטיים ויסביר שישראל תפעל לשינוי המציאות ברצועת עזה ולהפסקת הירי", אמר הגורם המדיני. 

23:50: רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח באזור העיר אשקלון. לא דווח על נפגעים או נזק. רקטה נוספת נורתה לעבר חוף אשקלון. היא יורטה באמצעות כיפת ברזל. 

23:39: השר להגנת העורף, אבי דיכטר, ביקר הערב בבאר שבע. "אין כל כוונה לסגור את הסבב הזה ולחטוף בסבב הבא", אמר דיכטר. "בעופרת יצוקה זה היה בלי כיפת ברזל. הפעם יש כיפת ברזל וזה סרט אחר ואנחנו מבינים את זה". לדברי דיכטר, מבצע הצבא לא הוגבל על ידי הדרג המדיני כדי להשיג את יעדיו.

23:37: הפלסטינים בעזה מדווחים כי בנוסף לאחמד ג'עברי נהרגו היום ברצועה תשעה פלסטינים, בהם תינוק בן 11 חודשים וילדה בת 7. 

23:31: מאז תחילת הירי לעבר הדרום נפגעו 16 ישראלים: 14 נפגעי חרדה ושניים שנפגעו מאורח קל משברי זכוכית ונפילה במדרגות. 

23:26: שתי רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור המועצה האזורית חוף אשקלון. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. כיפת ברזל יירטה רקטה נוספת מעל אשדוד. 

23:20: משרד החוץ האמריקאי הביע תמיכה במבצע בעזה. "אנו תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה, ומעודדים את ישראל לעשות כל מאמץ כדי למנוע נפגעים בקרב האזרחים", מסר סגן דובר משרד החוץ, מארק טונר. הוא הוסיף כי "אין הצדקה לאלימות של החמאס וארגוני הטרור נגד תושבי ישראל". מוקדם יותר היום קיים הנשיא אובמה את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו בבית הלבן מאז שנבחר שוב, אך למרות שהזכיר את ישראל פעמיים בהקשר לסכסוך הפנימי בסוריה, הוא לא התייחס למבצע הישראלי בעזה.

23:07: כיפת ברזל שהוצבה ליד שדרות יירטה מטח של חמש רקטות שנור לעבר העיר. במקום כמה נפגעי חרדה. לא דווח על נזק. 

22:56: שתי רקטות גראד נורו לעבר אזור אשקלון ויורטו על ידי כיפת ברזל. 

22:53: הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס הערב בקריה בתל אביב הסמיך את צה"ל, בהתאם לצורך ובאישור שר הביטחון, לגייס כוחות מילואים, כדי להרחיב את המבצע. כמו כן, הסמיך הקבינט את ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ, להחליט על הרחבת המבצע במידת הצורך ולהביא החלטות בעניין לאישור הקבינט.

הקבינט החליט להנחות את צה"ל והשב"כ להמשיך ולפעול ברצועת עזה "במטרה להביא לשיפור המציאות הביטחונית, ולאפשר חיים תקינים לתושבי מדינת ישראל". בהחלטת הקבינט הודגש כי "פעילות זו אינה מכוונת נגד האוכלוסייה האזרחית של רצועת עזה". וכי ישראל תפעל למנוע פגיעה באזרחים "תוך כיבוד הצרכים ההומניטאריים של האוכלוסייה, והכול בהתאם לכללי המשפט הבינלאומי".

22:50: רקטות נורו לעבר אופקים. אחת מהן התפוצצה בשטח פתוח בעיר. 

22:19: ראש העיר אשקלון, בני וקנין, אמר כי "תושבי אשקלון מוכנים לסבול כדי שצה"ל יפעל ויחזיר את כושר ההרתעה של מדינת ישראל".

22:11: בעולם הערבי מיהרו לגנות את חיסול ג'עברי. זמן קצר לפני שמצרים הודיעה על החזרת השגריר בתל אביב להתייעצויות, שלח הנשיא מורסי תנחומים לעם הפלסטיני. מורסי ביקש משגריר מצרים באו"ם לפעול לכינוס דחוף של מועצת הביטחון. שר החוץ המצרי, מוחמד עמרו, ביקש מישראל לעצור את התקיפות ברצועה. בהודעה שפרסם דוברו נמסר כי ההסלמה מתרחשת בשלב קריטי לאזור. "המהלך מצית את האזור בצורה מסוכנת", אמר, "על ישראל לעצור את התקיפות בעזה מיד".

ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, הודיע כי יקרא לקיים ועידה ערבית לעצירת התוקפנות הישראלית. חיזבאללה גינה את ההתקפה ומסר כי "על כל האומה להיות אחראית לתגובה".

מפלגת החופש והצדק המצרית פרסמה הודעה בה נאמר כי "החזרה למדיניות החיסולים נגד מפקדי ההתנגדות מוכיחה שהכיבוש הישראלי מעוניין לדרדר את האזור למצב של חוסר יציבות". שר החוץ של קטאר מסר כי ההתקפה הישראלית על עזה אינה יכולה לעבור ללא עונש. בטהראן אמרו כי "על ישראל להבין שהמצב לא ישוב לקדמותו ושהתגובה תהיה מכוונת". תוניסיה גינתה את התקיפה בעזה וטענה כי היא אינה מוצדקת. 

21:59: בעשרים הדקות האחרונות נורו כעשר רקטות לעבר המועצה האזורית אשכול. רקטה פגעה בעמוד חשמל באחד היישובים וגרמה לניתוק החשמל ביישוב. בחברת החשמל פועלים לתיקון הבעיה. 

21:30: רקטות נורו לעבר אשדוד והמועצה האזורית חוף אשקלון. כיפת ברזל יירטה אחת  מהן. כ-50 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום מאז חיסול ג'עברי: 14 רקטות לעבר אזור באר שבע, 3 לאזור אשדוד, לפחות 12 לעבר המועצה האזורית אשכול, 4 רקטות למועצה האזורית שער הנגב, 10 לאזור אופקים, שלוש רקטות לאזור דימונה. כיפת ברזל יירטה 13 רקטות. רקטה אחת התפוצצה בבאר שבע וגרמה לנזק ולכמה נפגעי חרדה. רקטה נוספת התפוצצה בתוך העיר אשדוד. לא היו נפגעים או נזק. 

16 מתוך 16 |
1 מתוך 16 |
אלוף פיקוד דרום טל רוסו בב"ש
2 מתוך 16 |
כוחות המילואים בדרוםצילום: דו"צ

21:25: מצרים הודיעה על החזרת שגרירה בתל אביב להתייעצויות בקהיר, זאת כמחאה על פעולת צה"ל ברצועת עזה. שגריר ישראל במצרים צפוי להיות מזומן מחר לשיחת נזיפה במשרד החוץ המצרי.

21:14: דובר צה"ל בטוויטר: "אנו ממליצים לכל פעילי חמאס, בדרגה נמוכה או גבוהה, שלא להראות את פניהם מעל פני האדמה בימים הקרובים".  

21:09: שלוש רקטות נורו לעבר המועצה האזורית אשכול. כיפת ברזל יירטה רקטה נוספת מעל באר שבע. עד כה יירטה כיפת ברזל 14 רקטות. 

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

21:03: שמונה רקטות נורו בדקות האחרונות לעבר המועצה אזורית אשכול ושתיים נוספות לעבר המועצה האזורית שער הנגב. כולן התפוצצו בשטחים פתוחים. 

21:01: מקור מדיני בכיר סיפר הערב ל"הארץ" כי מצרים פנתה לישראל בכמה ערוצים וביקשה להפסיק את המבצע ברצועת עזה.

20:47: מטחי רקטות נוספים נורו לעבר אזור דימונה ורקטה נוספת לעבר באר שבע. רקטה נוספת התפוצצה במועצה האזורית אשכול. 

20:40: שר הביטחון, אהוד ברק, סיפר בהצהרה במשרד ראש הממשלה על הרקע למבצע ומטרותיו. "צה"ל החל במבצע עמוד ענן וחיסול הרמטכ"ל ג'עברי, חיסול טילי פאג'ר ומטרות אחרות", אמר ברק. "מטרת המבצע: חיזוק ההרתעה, פגיעה קשה במערך הרקטות, פגיעה כואבת במערך ארגוני הטרור וצמצום הפגיעה בעורף האזרחי שלנו".

שר הביטחון הדגיש בדבריו כי זה לא יהיה מבצע בזק. "צה"ל יקבל גיבוי לעשות ככל שיידרש. זה לא יקרה ב'זבנג וגמרנו'. נשיג את היעדים שהצבנו למבצע הזה... בטווח הארוך אני מאמין שהמבצע יתרום להשבת כוח ההתרעה והשקט. ‬

20:39: תושבי המועצה האזורית אשכול התבקשו להיכנס מיידית למקלטים. 

20:35: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות האירועים בגזרת הדרום. "היום פגענו בדייקנות במטרות אסטרטגיות של חמאס. אנו פוגעים ביכולת השיגור לדרום", אמר נתניהו שבירך את ראש השב"כ, יורם כהן, והרמטכ"ל, בני גנץ, על חלקם בחיסול רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי. "פגענו משמעותית ביכולת שיגור הרקטות למרכז הארץ. ארגוני הטרור יורים לעבר האזרחים שלנו בכוונה תחילה תוך כדי כך שהם מסתתרים מאחורי האזרחים שלהם, אנחנו לעומת זאת נמנעים מפגיעה באזרחים. זה ההבדל המוסרי. להם אין סייג בפגיעה בחפים מפשע", אמר נתניהו שהוסיף כי "אם יהיה צורך, צה"ל ערוך להרחבת הפעולה. נמשיך לעשות הכל כדי להגן על אזרחינו", אמר נתניהו. 

20:33: שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח בתחום המועצה האזורית אשכול. רקטות נוספות נורו לעבר באר שבע והמועצה האזורית מרחבים. 

20:31: חיל הים הפגיז מטרות בצפון רצועת עזה ומשתתף באופן פעיל במבצע "עמוד ענן". זו הפעם הראשונה שהחיל מפגיז מטרות ברצועה מאז מבצע "עופרת יצוקה".

20:20: שלוש רקטות נוספות שוגרו לעבר המועצה אזורית מרחבים, אזור אופקים ובאר שבע. לא דווח על נפגעים או נזק במטח האחרון. בדקות האחרונות יירטה כיפת ברזל כ-10 רקטות. 

20:16: שתי רקטות נוספות נורו לעבר באר שבע. מהשעה שמונה נורו לעבר העיר כעשר רקטות. 

20:00: מטח של שש רקטות גראד נורה לעבר באר שבע. כיפת ברזל יירטה שלוש מהן. אחת הרקטות פגעה בככלי רכב חונה. נזק כבד נגרם לכלי רכב נוספים. במקום יש כמה נפגעי חרדה. 

19:50: נועם שליט בתגובה לחיסול ג'עברי: "אין כאן עניין אישי או נקמה אישית. הוא מפקד הזרוע הצבאית של חמאס ונקט קו מאוד נוקשה ויש לו הרבה דם על הידיים, בעיקר של אזרחים וזה פשע מלחמה והיו חייבים לעצור אותו". שליט הוסיף: "אנחנו מחזקים את תושבי הדרום, חיילי צה"ל ואת מקבלי ההחלטות - אבל אחרי שזה ייגמר ואני מקווה שזה יגמר מהר מאוד, צריכים למצוא את הדרך לדבר עם חמאס כדי להשיג שקט. בסופו של יום חמאס לא ייעלם ותושבי עזה לא יעלמו ולכן צריכים לדבר על מנת להשיג שקט ורגיעה". 

19:45: גורמים פלסטינים מדווחים על פיצוץ בביתו של ראשיד אבו-שבאכ, מפקד ביטחון הפנים לשעבר ברשות הפלסטינית. לא דווח על פרטים נוספים. 

19:43: שר הביטחון אהוד ברק הכריז על מצב מיוחד בעורף במרחק של עד 40 "מ מרצועת עזה. ההכרזה טעונה אישור הממשלה. 

19:41: נשיא המדינה, שמעון פרס, שוחח בטלפון עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ועדכן אותו על פעולת צה"ל בעזה. "ישראל לא מעוניינת להגביר את גובה הלהבות, אך מזה חמישה ימים נורים טילים לעברנו ואמהות וילדים אינם יכולים לישון בשקט בלילה", אמר פרס לאובמה. "יש גבול למה שישראל מסוגלת לספוג. אחמד ג'עברי עמד מאחורי פעולות טרור רבות".  

19:31: הפלסטינים מדווחים על הרוג נוסף מאש חיל האוויר ברצועת עזה. מניין ההרוגים עלה לשמונה, כ-30 בני אדם נפצעו. 

19:20: בעקבות ההסלמה, ביקש יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו- מאזן) ממזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, לכנס דיון דחוף של נציגי הליגה כדי לדון בהסלמה בעזה. 

19:00: משרד החוץ המצרי גינה את פעולות ישראל ברצועה היום. על פי הודעת המשרד, "להסלמה הישראלית תהיה השפעה על ביטחון ויציבות האזור כולו". גם בכיר במפלגת האחים המוסלמים, סובחי סאלח, תקף את ישראל בגין חיסול ג'עברי. 

18:55: מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, קיים הערכת מצב ובסיומה הנחה את מפקדי המחוזות להעלות רמת הכוננות בכל הארץ ולעמוד בקשר עם גופי ההצלה והחירום בארץ. בתיאום עם פיקוד העורף, בוטלו כל האירועים בדרום בהם יש חשש לשלום הציבור. כוחות משטרה גדולים יתפרשו ברחבי הארץ.

18:50: הרשות הפלסטינית הגיבה על חיסול ג'עברי: "ישראל הכשילה את המאמצים המצריים בכך שהגבירה את תוקפנותה בעזה". בכיר הרשות, סאיב עריקאת, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית כי "לישראל היתה כוונה ברורה לתקוף בצפון רצועת עזה, למרות המאמצים המצריים לשימור הרגיעה. האג'נדה הישראלית בחיסול ג'עברי ברורה". עריקאת הוסיף שיו"ר הרשות מחמוד עבאס משקיע מאמצים רבים בקשר עם מוסדות בינלאומיים לסיום הפעולה בעזה. עריקאת הביע חשש כי ההתקפה שהחלה בעזה תגדל לממדים גדולים יותר.

18:45: משרד החוץ הכריז על מעבר לעבודה בנוהל חירום. כל החופשות במטה בישראל ובנציגויות ישראל בעולם בוטלו. שגרירי ישראל הונחו להעניק ראיונות לתקשורת הבינלאומית ולהסביר את הנסיבות בגינן יצאה ישראל לפעולה בעזה. בשלב זה לא זומנו שגריר ישראל בקהיר וברבת עמון לשיחות נזיפה. אולם שר החוץ המצרי פרסם הודעת גינוי חריפה לפעולת ישראל בעזה.

18:40: בצה"ל החלו בגיוס כוחות מילואים: צווי 8 נשלחו לחיילי פיקוד העורף. 

18:28: כלי טיס של חיל האוויר תקף בצפון רצועת עזה. לדברי הצבא, בתקיפה נהרגו שני פעילי טרור רכובים על אופנוע. 

18:05: פיקוד העורף הודיע על ביטול יום הלימודים מחר בכל היישובים מבאר שבע ועד אשדוד. גם באוניברסיטת בן גוריון ובמכללת ספיר לא יתקיימו מחר לימודים. 

18:03: בעקבות החיסול, קראו האחים המוסלמים במצרים לנשיא מוחמד מורסי לשקול מחדש את הקשרים עם ישראל. 

17:53: בתקיפות צה"ל אחר הצהריים ברצועה נהרגו עד כה שישה בני אדם, כולל ג'עברי. דובר חמאס, סמי אבו זוהרי: "ישראל תשלם מחיר יקר על המעשה שעשתה. חמאס יגרום לה להתחרט על המחשבה לפגוע בראש הזרוע הצבאית". גם דובר הג'יהאד האיסלאמי הבטיח תגובה כואבת לישראל.

17:50: ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה: "אנחנו מגבים את צה"ל בכל פעולה שלו. תושבי עוטף עזה ושדרות יתנו רוח גבית לכוחות הביטחון כדי שישלימו את עבודתם. אנחנו נשב בחדרים הממוגנים והמקלטים כדי לאפשר לצה"ל להשלים את עבודתו, שהיא החזרת השקט והביטחון לתושבי עוטף עזה וכל תושבי הדרום".

17:35: ‫דובר צה"ל: "אני מציע להקשיב לפיקוד העורף, יהיו ימים ממושכים בדרום. אני מניח שבשעות הקרובות תימרות הענן מעל עזה תמשכנה. הפגיעה בג'עברי הושגה באמצעות שיתוף פעולה עם השב"כ. המטרה הראשונית היא להגן על תושבי הדרום מהמצב הבלתי נסבל. ללא ספק, צה"ל נערך לעימות. במידה ויידרש, גם כניסה קרקעית עומדת על הפרק. חמאס יעשה ככל שיכולתו לפגוע בתושבי מדינת ישראל וינסה גם עכשיו אחרי המכה הקשה שחטף. אם הייתי פעיל חמאס מזוטר ועד בכיר הייתי מוצא עכשיו מקלט".

17:22: דיווח בעזה: ראאד עטאר, קצין המבצעים הבכיר של חמאס ומפקד חטיבת רפיח,  נפגע אך לא נהרג בתקיפת חיל האוויר במוצב של חמאס בחאן-יונס. במשך זמן רב נחשב עטאר למבוקש מספר אחת של צה"ל ברצועה. הוא היה מעורב בחטיפת שליט ועל פי הערכות של גורמי מודיעין הוא אף החזיק בו במהלך רוב התקופה. ביום שחרורו של שליט תועד עטאר על ידי מצלמות הטלוויזיה כשהוא מלווה את שליט בדרך למצרים.

17:20: הזרוע הצבאית של חמאס הגיבה לחיסול ג'עברי: "הכיבוש פתח על עצמו את שערי הגיהינום". בכיר חמאס בעזה, אסמאעיל אל-אשקר, מאיים: "התגובה שלנו תייסר את ישראל".

17:15: דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי אמר כי בתקיפת חיל האוויר בשעה האחרונה נפגעו כעשרים מתחמי שיגור תת-קרקעיים ברצועה שבהם הוטמנו רקטות לטווח בינוני של חמאס והג'יהאד האסלאמי. מדובר ברקטות איראניות מוברחות מדגם פאג'ר-5 שהטווח שלהן, 75 קילומטרים, מאפשר פגיעה בתל אביב. בשלב זה לא ברו האם סוכלה כל היכולת הפלסטינית לשגר לעבר גוש דן.

17:11: במערכת הפוליטית מיהרו להגיב על החיסול. ציפי לבני: ברכות לצה"ל ולשב"כ על חיסול ג'עברי. זהו חיסול ראוי של ראש ארגון טרור שאחראי לשפיכת דמם של אזרחים ישראלים. חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) גינה את החיסול: "חיסולי מנהיגים לעולם אינם פתרון". 

17:07: רקטות נורו לעבר אשקלון, ויישובים במועצה האזורית חוף אשקלון ושער הנגב. לא דווח על נפגעים או נזק. 

17:04: כלי טיס של חיל האוויר ביצעו שבע תקיפות ברצועה, חמש במרכז העיר עזה, אחת ברפיח, בדרום הרצועה ואחת נוספת בחאן יונס שבמרכז הרצועה. הפלסטינים מדווחים כי בכיר נוסף בארגון נפגע בתקיפות.

17:01: דובר צה"ל: "אחמד ג'עברי הוא היעד הראשון, זה לא סוף הסיפור. כל האופציות פתוחות".

16:59: פיקוד העורף הנחה את תושבי עוטף עזה להישאר סמוך למרחבים מוגנים. מחר לא יתקיימו לימודים גם בכל אזור עוטף עזה ונאסרה התכנסות של יותר ממאה איש.

16:55: ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני לישיבת חירום בשעה 18:00. השרים צפויים לקבל סקירה על תקיפות צה"ל בעזה ולדון בהיערכות להסלמה חריפה בגזרה הדרומית. השם שניתן למבצע לתקיפת מוקדי טרור בעזה: "עמוד ענן". 

16:52: הג'יהאד האסלאמי פרסם הודעה בה נכתב כי חיסולו של ג'עברי הוא בגדר הכרזת מלחמה. בנוסף, הכריז הארגון על מצב כוננות כללית. 

16:43: צמרת המשטרה תקיים בקרוב הערכת מצב בעקבות חיסול ג'עברי. כוננות גבוהה הוכרזה בכל ארגוני החירום.

16:41: פיקוד העורף הנחה את עיריית אשקלון לא לקיים מחר לימודים. גם באשדוד ובאוניברסיטת בן גוריון הודיעו על ביטול יום הלימודים מחר. 

16:38: ההרוג השני בתקיפת חיל האוויר הוא מוחמד אל המס, עוזרו של ג'עברי. המס עבד בלשכתו של חאלד משעל כאחראי על ההסברה. ‬

16:30: בצבא הנחו את תושבי הדרום להיערך לקראת מטח טילים ורקטות בעקבות החיסול. דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, אמר כי "מהרגע הזה כל האופציות פתוחות. המציאות תכתיב את ההמשך. יש פה מדיניות לפגוע קשה ככל הניתן בחמאס ובארגונים נוספים".

16:10: בצה"ל החלו בשעות האחרונות במתקפה אווירית נגד ראשי חמאס וארגונים נוספים הפועלים ברצועה. ההערכה היא שחמאס יגיב בירי עד לאזור תל אביב.

ג'עברי, בן 53, הוא הדמות המרכזית שאחראי לפיגוע בכרם שלום בו נהרגו שני חיילים ונחטף גלעד שליט. ג'עברי ניהל את המשא ומתן לאורך חמש השנים בהן ישב שליט בשבי חמאס. ג'עברי הוא בן משפחתו של עבד אל-עזיז רנתיסי, ממקימי חמאס, ובנו נשוי לבתו של סאלח שחאדה. הן רנתיסי והן שחאדה נהרגו בתקיפות של חיל האוויר. ג'עברי נחשב לבעל עמדות ניציות בתנועה, הוא לקח חלק מרכזי בהכנות להפיכה ברצועת עזה ב-2007 ומאז פיקד על גדודי עז-אדין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס.

ב"הארץ" דווח אתמול כי בעקבות שלושה ימים של ירי טילים מתמשך על הדרום, החלו לדון בישראל בחידוש החיסולים של בכירי החמאס וארגוני הטרור ברצועה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הותקף בזירה הפוליטית על העדר תגובה נחרצת בעזה, הן על ידי יו"ר קדימה, שאול מופז, שביקר אתמול בקיבוצי הגבול, והן על ידי ח"כים ושרים של הליכוד, המתמודדים כעת על מקום ברשימת המפלגה לכנסת, שדרשו גם הם להפגין יד חזקה. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר אמש כי "ברצועה מתהווה איום רקטות עד גוש דן". לדבריו, "ישראל לא תירתע משום צעד צבאי כדי להחזיר את השקט והביטחון". 

השתתפו בהכנת הידיעה: עמוס הראל, גילי כהן, אבי יששכרוף, יניר יגנה, ברק רביד, ג'קי חורי ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ