אחמד ג'עברי: האיש שהפך את חוליות הטרור לצבא מאורגן

ישראל כבר ניסתה לחסל בעבר את רמטכ"ל חמאס ג'עברי, אך הוא ניצל והמשיך לבסס את התשתית הצבאית של הארגון ברצועה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אחמד סעיד ג'עברי, בן 53 במותו, היה מפקד הזרוע הצבאית של חמאס (גדודי עז א-דין אל קאסם) ונחשב לאחד האנשים החזקים בארגון ולדמות הדומיננטית ביותר ברצועה. 

הכוח שצבר ג'עברי בשנים האחרונות בקרב אנשי הזרוע הצבאית ושליטתו בתשתית הצבאית של חמאס סייעו לו בחיזוק מעמדו מול הדרג המדיני בארגון. הדבר בא לידי ביטוי כשנבחר לנהל מטעם חמאס את מערך החזקתו והמשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט. במהלך המגעים עם ישראל נקט ג'עברי קו נוקשה במיוחד, אך במקביל הקפיד לשמור על ערוצי שיח – ובסופו של דבר אכן היה זה שגיבש מצד חמאס את פרטי העסקה שהובילה לשחרור החייל החטוף. 

התמונה המוכרת ביותר של ג'עברי צולמה במעמד שחרורו של שליט, כאשר הוא באופן אישי אחז בו בעת שהובא למעבר רפיח ושם נמסר על פי הסיכום לאנשי המודיעין המצרי. 

ג'עברי לצד משעל (יושבים) לאחר שחרור שליט. בצעירותו היה פעיל בפתחצילום: רויטרס

משפחתו של ג'עברי הגיעה במקור מחברון, אך נמלטה לרצועת עזה עוד בתחילת המאה הקודמת מחשש לנקמת דם. את ילדותו העביר ג'עברי בשכונת סג'עיה ומיד לאחר שסיים את לימודי התיכון, הפך פעיל בתנועת פתח בעזה. בגיל 22 הוא נעצר על ידי ישראל בעקבות מעורבותו בפיגוע, ונידון ל-13 שנות מאסר. אסיר ביטחוני לשעבר שהיה שותפו לתא המאסר סיפר בשיחה עם "הארץ" כי בין כותלי הכלא ג'עברי דווקא לא נחשב לדמות דומיננטית. "היינו יושבים ושותים תה, זה היה בתקופה אחרת עוד לפני האינתיפאדה הראשונה, הוא לא נחשב אז למנהיג ואף אחד לא דמיין אז שהוא יגיע לתפקיד בכיר", סיפר.

אדם נוסף שהיה שותפו לתא של ג'עברי במשך תקופה ארוכה הוא סלאח שחאדה, מי שנחשב למייסד הזרוע הצבאית של חמאס בעזה, וחוסל בידי ישראל בשנת 2000. החברות עם שחאדה הביאה להצטרפותו של ג'עברי לתנועת חמאס. בשנותיו הראשונות בארגון הוא שימש פעיל תשתית וכן סייע לארגוני צדקה שמפעילה התנועה, ובהמשך עבר לשמש חוליה מקשרת בין פעילות איסוף הכספים לבין הפעילות הצבאית. עם הזמן הפך ג'עברי לציר מרכזי בחמאס ויצר קשר עם בכירי התנועה בחו"ל. מתוקף תפקידו הוא הפך מקורב מאוד לכמה מבכירי הזרוע הצבאית, כדוגמת מוחמד דף ועדנאן אל-ע'ול. באמצע שנות התשעים עבר ג'עברי גם למעורבות ישירה בהוצאה לפועל של פיגועים. ב-1998 נעצר על ידי הרשות הפלסטינית, אך שוחרר עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, כעבור שנתיים.

ב-2003, לאחר חיסולם של בכירים צבאיים בתנועה, כדוגמת סלאח שחאדה ואבראהים מקאדמה, ובעקבות פציעתו הקשה של ראש הזרוע הצבאית, מוחמד דף, קיבל ג'עברי את הפיקוד על צבא חמאס. ב-18 באוגוסט 2004 ניסה צה"ל לחסל את ג'עברי באמצעות ירי טילים על ביתו. ג'עברי נפצע באורח קל עד בינוני, אך בנו, אחיו ושלושה מבני משפחתו נהרגו.

ג'עברי נשוי לשלוש נשים, בהן בתו של עבד אל-עזיז א-רנתיסי, ממייסדי חמאס שחוסל גם הוא בידי ישראל. בנו נשוי לבתו של סלאח שחאדה.

כרמטכ"ל חמאס, הוביל ג'עברי מדיניות של פיתוח יכולות הליבה הצבאיות של הארגון בעזה. את ההתמקדות בהוצאת פיגועים מתוך הרצועה אל שטחי ישראל, הוא החליף בהקצאת משאבים לבניית תשתיות צבאיות נרחבות ולהפיכת הזרוע הצבאית לכדי ארגון צבאי ממשי. בין היתר נחשב ג'עברי לאחד מיוזמי ההפיכה הצבאית האלימה בעזה שביצע חמאס בשנים 2006 – 2007 נגד הרשות הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ