צבי בראל

מצרים קיצרה אתמול באופן משמעותי את שרשרת התגובה שבה הורגלה ישראל בתקופת מובארק. היא החזירה את שגרירה מישראל בגלל חיסולו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, ולא בגלל משבר מדיני. החזרת השגריר להתייעצויות אינה ניתוק יחסים, אבל היא מצמצמת את מרחב התגובה הדיפלומטי המצרי ומכאן גם את מידת השפעתה על המשך המהלך הצבאי. עד אתמול העריכה מצרים כי היא הצליחה, כמו בעבר, לבלום את גל האלימות ולבנות הפסקת אש בין ישראל לחמאס. חיסולו של אחמד ג'עברי טרף את המשוואה הזאת וקלע בהפתעה מטלטלת את מצרים לפינת החלטה שלא היה לה מנוס ממנה. לכאורה, אם יימשך המבצע הצבאי ואם יתברר כי הוא מפיל הרוגים רבים בקרב האוכלוסייה האזרחית בעזה, יצטמצם מלאי התגובות המצריות להחרפה נוספת ביחסים שפירושה עלול להיות נתק של ממש.

מנגד, מורסי משדר גם מסר נוסף. הוא זימן בדחיפות את שרי החוץ של מדינות ערב להתייעצות והוא גם פנה למועצת הביטחון, שקיימה הלילה דיון דחוף במשבר בעזה. הרחבת מעגל מקבלי ההחלטות ושיתוף מדינות ערב בעיצוב תגובה ערבית משותפת, לצד פנייה למועצת הביטחון, עשויים לחלץ את מצרים מאותה פינה. העברת הטיפול במשבר בעזה ממצרים למדינות ערביות אחרות ולקהילה הבינלאומית, פירושה חלוקה בנטל האחריות, שעשויה למנוע ביקורת חריפה מדי על מצרים, הן מבית והן מצד חמאס, על כך שאינה נוקטת צעדים חריפים יותר כמו ניתוק יחסים. היעדרה של סוריה מכינוס כזה, בשל הרחקתה מן הליגה ערבית, מניחה למצרים, ירדן וסעודיה, להציע החלטות מתונות יחסית שעשויות להבהיר גם לחמאס את מידת הגיבוי שהוא יכול לצפות לו.

מצרים, השרויה עכשיו במאבק פוליטי מתיש על ניסוח חוקה ונדרשת לפעול בנחישות נגד הארגונים הסלפים החמושים, אינה זקוקה לעוד אתגר מדיני מסוכן מול ישראל. המשך שיתוף הפעולה השקט בין ישראל למצרים במערכה נגד הטרור בסיני הוא חיוני כדי שממשלו של מורסי יוכל להציג הישגים. מנגד, החשש המצרי הוא שאם ידרדרו היחסים עוד יותר, עלולה ישראל לפעול באופן עצמאי בסיני ובכך לערער עוד יותר את מעמד הממשלה בעיני הציבור.

הפגנה בקהיר נגד פעילות צה"ל ברצועת עזה, אתמולצילום: אי-פי

גם לירדן, שנקלעה לסחרחורת של מחאות נגד עלית מחיר הדלק שעלולות להתפתח למרי אזרחי, יש אינטרס גדול להרגיע את המשבר בעזה, כדי שלא יזין מחאות של פלסטינים בתחומה. זליגת המשבר לשטחה עלולה לעורר דרישה לניתוק היחסים בין הממלכה לבין ישראל. סעודיה תתאמץ למנוע את הסטת תשומת הלב הערבית מסוריה לעזה, במיוחד על רקע מעורבותה של קטאר ברצועה, שחיזקה את האמירות הקטנה והעשירה על חשבון השפעתה של סעודיה.

מפגש האינטרסים בין מצרים, ירדן וסעודיה עשוי בשלב זה להניב רטוריקה קולנית וגינויים חריפים, אבל לא צעדים משמעותיים יותר מהחזרת השגריר המצרי. אולם אם יימשך המבצע הצבאי ולא תושג רגיעה, עלולה מצרים, בגיבוי מדינות ערב, לפתוח באופן חד-צדדי את מעבר רפיח לא רק לאנשים אלא גם לסחורות, ובכך למוטט את מדיניות הסגר הישראלית. בהמשך, ירדן תיאלץ גם היא להחזיר את השגריר, אחרי שרק לאחרונה מינתה אותו. זהו השלב השני של התגובה הערבית ממנו רוצות מדינות ערב להימנע. השאלה עכשיו היא באיזו מידה תוכל ותסכים ארה"ב להוציא בעבורן את הערמונים מן האש, כדי להביא לרגיעה.

חיסול ג'עברי – פרשנויות: צה"ל עשוי להיגרר לפעולה קרקעית | עמוס הראל || ג'עברי הוא הבן-לאדן של נתניהו | ברק רביד || ישראל חיסלה את קבלן המשנה שלה בעזה | אלוף בן || אין טעם להרוג את אחמד מבלי לעזור לעבאס | אמיר אורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ