תושבי עזה אוגרים מזון ונמלטים ממטוסי הקרב

תושבי הרצועה, שציפו לסוף שבוע ארוך ורגוע וגם לחגוג את יום העצמאות הפלסטיני, צבאו מבוהלים על תחנות הדלק והחנויות כדי להצטייד

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

מיד כשהתבררה זהות ההרוג - כחצי שעה לאחר שכלי טיס ישראלי פגע באחמד ג'עברי – החלו תושבי רצועת עזה, אחוזי פחד ובהלה, להתארגן לקראת הגרוע יותר: הם התרכזו ליד תחנות דלק כדי להצטייד בדלק ובמכלי גז והתקבצו במאפיות ובחנויות כדי להבטיח אספקת מזון לימים הבאים.

בשיחות טלפון עם אחדים מתושבי הרצועה הם סיפרו כי הכל מיהרו לבתיהם, בעוד צה"ל מפציץ אתרים שונים לאורך הרצועה, ואמרו כי הורגשה תנועה ערה של כלי טיס ישראלים מסוגים שונים. בעזה אין מקלטים שאליהם אפשר לרדת, גם לא ממ"דים.

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

היו גם מי שסיפרו על תגובות בלבול של שוטרי חמאס. חמושים מקבוצות שונות ירו צרורות באוויר לאות אבל, ורמקולי המסגדים השמיעו הספדים ודברי שבח לג'עברי.

פינוי פצועים בעזהצילום: אי–פי

בתקיפות צה"ל אתמול בערב (רביעי) נהרגו לפחות עשרה אזרחים פלסטינים, בהם צעירה בת 19, ילדה בת שלוש ותינוק בן 11 חודשים; כך דיווחו מקורות פלסטיניים. כ-55 בני אדם נפצעו, שמונה מהם במצב קשה. בתי החולים הכריזו על מצב חירום וביטלו חופשות רופאים; משרד הכלכלה בעזה הזהיר סוחרים מפני ניצול המצב והעלאת מחירים.

ההתנקשות בוצעה כאשר התושבים התכוננו להפוגה יציבה ולסוף שבוע ארוך. היום, יום חמישי ה-15 בנובמבר, הוא יום חופשה ברצועה, כולל בבתי הספר, מסיבה כפולה: ציון יום העצמאות הפלסטיני (שעליו הכריז ערפאת ב-1988) וראש השנה המוסלמי שחל גם הוא באותו יום.

טרם היציאה למבצע הצבאי הישראלי, עד רביעי בבוקר, נהרגו בתקיפות צה"ל ששה אזרחים פלסטינים בהם שלושה ילדים. 53 נפצעו, בהם 12 ילדים ושש נשים. כך דיווח המרכז הפלסטיני לזכויות האדם. תושבי עזה שאינם תומכי חמאס סיפרו שברשת החברתית ובשיחות פנימיות הושמעו טענות נגד הירי הפלסטיני ותהיות לגבי נחיצותו, אם כי העמדה שזהו ירי תגובה לתוקפנות הישראלית מקובלת על הכל.

ההערכה היא שכעת המתקפה הישראלית תאחד את השורות מאחורי ממשלת חמאס. מתנגדי התנועה ברצועה העריכו כי ההסלמה תואמת את המטרות הפוליטיות הן של חמאס והן של ישראל: היא מקטינה את חשיבותה של יוזמת הרשות הפלסטינית להביא להצבעה באו"ם את הבקשה לקבלת פלסטין כמדינה משקיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ