מדריך לבחירת המרחב המוגן

תושבי הדרום מתורגלים בירי הרקטות ועמו במונח "מרחב מוגן". עבור הפחות מנוסים, ביישובים בטווח הרחוק יותר מהרצועה, כך יש לפעול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אני מעריך שאילו האנשים שנפגעו היו בחדר המדרגות, אנחנו היינו במקום אחר מבחינת הפגיעות", אמר הבוקר (חמישי) מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו בהגיעו לבניין בקרית מלאכי שספג זמן קצר קודם לכן פגיעה ישירה של רקטת גראד ובו נהרגו שלושה דיירים ונפצעו שני תינוקות, והוסיף: "המשמעת האזרחית מצילה חיים - הטרגדיה הבוקר מבהירה זאת".

מבצע "עמוד ענן"- דיווחים חיים באתר "הארץ"

על פי הנחיות פיקוד העורף, לא מתקיימים היום (חמישי) לימודים ואף לא נפתחו מקומות עבודה שאינם מוגדרים חיוניים, ביישובים הממוקמים במרחק של אפס עד שבעה קילומטרים מרצועת עזה; ביישובים המצויים במרחק של בין שבעה ל-40 קילומטרים מהגבול, נקבע עוד אתמול (רביעי) גם כן כי לא יתקיימו הלימודים ואף נאסרה התקהלות של יותר מ-100 אנשים, אך העסקים ומרכזי הקניות פועלים לעת עתה; ואולם, גם ביישובים הממוקמים ברדיוס של יותר מ-40 קילומטרים מהרצועה, ובהם גוש דן - אזורים שאינם מנוסים ככלל באזעקות "צבע אדום" ובבקשה להישאר ב"מרחבים המוגנים" - מבקשים כעת בפיקוד העורף להגביר את ההיערכות ולהנחות את התושבים כיצד לבחור בעת הצורך את המרחב המוגן ביותר.

במקרה שבו נשמעת אזעקה באזורכם, יש להיכנס במהירות למתחם המוגן ביותר, ולסגור את כלל הדלתות והחלונות בקרבת מקום. אם תישמע אזעקה באזור גוש דן והמרכז, למשל, מדובר בהתרעה של דקה וחצי כדי להיכנס למרחב המוגן. ביישובי עוטף עזה, מנגד, מדובר בהתרעה של 15 שניות; באשקלון - 30 שניות; באשדוד - 45 שניות; ואילו בבאר שבע - דקה אחת בלבד. בהתאם, לעתים אין די זמן כדי להגיע למקלט ציבורי חיצוני או אפילו למקלט תת-קרקעי בבניין רב קומות. עוד אפשר שבחלק מהיישובים מדובר במקלטים נעולים או שפשוט אינם ערוכים לקליטת אנשים. עם זאת, במרבית מהמבנים החדשים מאז מלחמת המפרץ ב-1990, מצויים ממ"דים (מרחב מוגן דירתי) או ממ"קים (מרחב מוגן קומתי) והם הבחירה המועדפת במקרה של אזעקה.

רק כאופציה שנייה, אחרי הממ"ד או הממ"ק, קובעים בפיקוד העורף את הירידה למקלט. כך, אם מדובר במקלט בבניין משותף – בתנאי שהמקלט פנימי ונמצא בתוך הבניין ובתנאי שניתן להגיע אליו דרך חדר מדרגות פנימי, ללא תלות בזמן ההתרעה; אם מדובר במקלט ציבורי - בתנאי שניתן להגיע אליו בתוך פרק הזמן הנדרש מרגע הישמע האזעקה. בכל מקרה, ממליצים בפיקוד העורף להכיר את המקלט המצוי בקרבת ביתכם ולבחון כי הוא פתוח וערוך למקרה חירום.

כאופציה שלישית - באין ממ"ד, ממ"ק או מקלט העונים לדרישות האמורות - מנחים בפיקוד העורף לבחור חדר פנימי שבו מינימום קירות חיצוניים ומינימום דלתות, חלונות ופתחים אחרים. כך, למתגוררים בבית קרקע או בבית דו-קומתי ממליצים בפיקוד העורף לבחור בחדר פנימי שכזה, בעדיפות לקומה התחתונה. לעומת זאת, את המתגוררים בקומה העליונה בבניין בן שלוש קומות, מנחים בפיקוד העורף לרדת קומה אחת לחדר המדרגות של הקומה האמצעית. המתגוררים בקומות העליונות בבניין בן ארבע קומות ומעלה מתבקשים לרדת שתי קומות ולהתמקם בחדר המדרגות. למעשה, בבניינים רבי קומות כל חדרי המדרגות מוגנים, פרט לזה בקומת הקרקע ובשתי הקומות העליונות.

בפיקוד העורף מבקשים מהתושבים שלא לשהות בכניסה לבניינים, מחשש לפגיעה מרסיסים. כמו כן, רק לאחר עשר דקות מהישמע האזעקה, מתירים בפיקוד העורף לצאת מהאזור המוגן. כאשר שוהים באזור פתוח ואין מבנה סמוך, מנחים בפיקוד העורף לשכב על הקרקע ולכסות את הראש. באם נוהגים במכונית, יש לצאת מהרכב ולשכב על הקרקע. כאשר אין אפשרות לצאת מכלי הרכב, מבקשים בפיקוד העורף לעצור עם הרכב בצד הדרך ולהמתין כעשר דקות. בצה"ל מדגישים כי אין לצאת החוצה בעת הישמע האזעקה ולאחריה, וכי צפייה ביירוטי "כיפת ברזל" בשטח פתוח מסוכנת.

במקביל, הורה היום (חמישי) השר להגנת העורף, אבי דיכטר, על הפעלת משק לשעת חירום בטווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה. משמעות הדבר היא כניסה לנוהל חירום של מתן שירותים חיוניים - כמו מפעלים חשובים, מרפאות, רשויות מקומיות, תחבורה ציבורית ובנקים - במתכונת מיוחדת שתאפשר לשמור על השגרה בעורף המותקף.

בנוסף הנחה היום (חמישי) פיקוד העורף את המפעלים המחזיקים חומרים מסוכנים באזור הדרום לצמצם את כמותם, כדי למנוע נזק רחב היקף במקרה של פגיעה ישירה של רקטה. צוותי המשרד להגנת הסביבה מסיירים כעת ב-15 מפעלים בטווח הירי, בעיקר באזור אשדוד ובאר שבע, כדי לבחון את המהלך. רשימת המפעלים עצמה נקבעה על ידי פיקוד העורף, ובמשרד להגנת הסביבה הסבירו כי היא צפויה להשתנות בהתאם להתפתחויות בטווחי הירי.

לשאלות בנושא מיגון והנחיות פיקוד העורף יש לפנות למרכז המידע של פיקוד העורף -1207 מכל טלפון, 24 שעות ביממה.

ילדים במקלט בנתיבות צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ