הפעיל שסייע בשחרור שליט: ג'עברי עמד לחתום על הפסקת אש קבועה עם ישראל

פעיל השלום הישראלי גרשון בסקין, שמנהל קשרים עם ראשי החמאס, טוען כי ג'עברי הפנים באחרונה כי סבבי ההתכתשות עם ישראל לא מועילים לארגון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שעות לפני שחוסל אחמד ג'עברי הוא קיבל לידיו טיוטת הסכם להפסקת אש קבועה עם ישראל. ההסכם כלל פירוט על מנגנון לשמירה על הפסקת האש, גם במקרה של התלקחות בין ישראל לבין פלגים ברצועה - כך סיפר היום (חמישי) ל"הארץ" גרשון בסקין, פעיל השלום הישראלי שסייע בתיווך בין ישראל לחמאס בעסקת שליט ושמר מאז על קשרים עם ראשי החמאס.

מבצע "עמוד ענן" - דיווחים חיים באתר "הארץ"

לדברי בסקין, הגורמים הרשמיים בישראל ידעו על המגעים שלו עם החמאס ועם המודיעין המצרי לגיבוש הפסקת האש הקבועה, אך למרות זאת אישרו את החיסול. "אני חושב שהם עשו טעות אסטרטגית שתעלה בחיים של לא מעט חפים מפשע בשני הצדדים. את הדם הזה אפשר היה למנוע. מי שקיבל את ההחלטה צריך לעמוד לדין הבוחר, אבל לצערי הם יקבלו יותר קולות בגלל זה".

את ג'עברי הכיר בסקין כאשר היה מתווך בין דוד מידן, נציג ישראל למגעים בעסקת שליט, לבין החמאס. "ג'עברי היה בעל הבית הכל יכול. הוא תמיד קיבל את המסרים דרך גורם שלישי, איש החמאס ראזי חאמד, שכינה אותו מיסטר ג'יי". במשך חודשים העביר בסקין מסרים יומיומיים לקראת גיבוש העסקה. בסקין שמר על צינור הקשר עם עזה גם לאחר השלמת עסקת שליט.

פיצוץ בעזה, הבוקרצילום: אי–פי

לדבריו, ג'עברי הפנים בשנתיים האחרונות את ההבנה שסבבי ההתכתשות עם ישראל לא מועילים לחמאס ולא לתושבי הרצועה ורק גורמים לסבל. לכן, הוא טועןן, פעל ג'עברי כמה פעמים למנוע ירי של חמאס לעבר ישראל. לדבריו, גם כאשר חמאס נגרר להשתתף בשיגורי הרקטות, היו הרקטות שלו נופלות תמיד בשטחים פתוחים. "וזה היה בכוונה", ציין.

בחודשים האחרונים קיים בסקין קשר שוטף עם אנשי החמאס והמודיעין המצרי, וכן עם גורמים רשמיים בישראל שהוא מסרב לנקוב בשמם. לפני כמה חודשים הציג בסקין לשר הביטחון את טיוטת ההסכם, ועל סמך הטיוטה הוקמה ועדה בין-משרדית בנושא. ההסכם אמור היה להיות בסיס להפסקת אש קבועה בין ישראל לחמאס שתמנע את סבבי הירי הקבועים.

לדברי בסקין, ההסכם כלל אפשרות להקמת מנגנון שימנע התלקחות בין ישראל לחמאס בשל פעילות של פלגים אחרים ברצועה. רוב סבבי האלימות האחרונים פרצו לאחר שישראל פעלה למניעת פיגוע או שיגור על ידי אחד מהפלגים הקיצוניים ותוך כדי הפעולה הרגה פעילים חמושים - ואז החמאס וארגונים אחרים נאלצו להגיב.

"בישראל החליטו שלא להחליט, ובחודשים האחרונים נטלתי יוזמה לדחוף את זה בחזרה", אמר בסקין וציין כי בשבועות האחרונים התנהלו מגעים עם החמאס בתיווך מצרים, וכי רק השבוע הוא היה במצרים ונפגש עם בכירים במערך המודיעין ועם איש חמאס. הוא התרשם שהלחץ שהמצרים הפעילו על הפלסטינים לחדול מן האש היה רציני.

"הוא היה בן מוות. לא מלאך ולא חסיד של שלום", אומר בסקין על ג'עברי ועל תחושותיו בעקבות החיסול, "אבל עם חיסולו הם חיסלו גם את האפשרות להגיע להפסקת אש וגם את היכולת של המתווכים המצרים לתפקד. אחרי החיסול דיברתי עם הגורמים בארץ בשצף קצף, הם אמרו לי 'שמענו אותך', ועכשיו הם מתקשרים לשאול אם שמעתי משהו מהמצרים או מעזה".

מאז החיסול היה בסקין בקשר עם המצרים שלדבריו היו "מאוד קרי רוח, אמרו שצריך לתת לדם הטרי להירגע. אנשי המודיעין המצרי עושים את מה שהם עושים ברשות ובסמכות הממשל ונראה שהם מאוד מאמינים במלאכה הזאת", הוא אומר. "אני בעיקר עצוב. אני רואה אנשים נהרגים וזה מה שמעציב אותי. אני אומר לעצמי שעם כל מי שנהרג, ככה אנחנו מולידים את הדור הבא של השנאה".

האם חוסלה האפשרות להגיע להפסקת אש עם החמאס? הגיבו באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ