שלושת ההרוגים בקרית מלאכי: מירה שארף, אהרן סמדג'ה ואיציק אמסלם

מירה שארף היתה פעילה מרכזית בבית חב"ד בהודו ונהרגה ביום השנה הרביעי לפיגוע במומבאי. אהרן סמדג'ה ניהל מזנון בשכונה והיה מעורב בחיי הקהילה בה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הותרו לפרסום שמות שלושת תושבי קרית מלאכי שנהרגו הבוקר (חמישי) לאחר שרקטה פגעה בבניין מגוריהם: מירה שארף (27), אהרן סמדג'ה (46) ואיציק אמסלם (27). השלושה מובאים למנוחות הערב.

מבצע עמוד ענן - כל העדכונים

מאות בני אדם ליוו הערב את מירה שארף בדרכה האחרונה בעיר שבה נולדה וגדלה, ירושלים. בעלה וילדיה הפצועים מאושפזים בבית החולים ולא השתתפו בהלוויה. אלפי מטיילים ישראלים ואנשי עסקים יהודים שביקרו בשנים האחרונות בניו דלהי הכירו את שמוליק ומירה שארף ואת ילדיהם. הם היו השליחים המרכזיים בבית חב"ד בבירת הודו מאז נישואיהם, אירחו מטיילים לשבתות וסיפקו להם שירותים שונים, כנהוג בבתי חב"ד בעולם. מרכז חייהם מאז נישאו היה לב ה"מיין בזאר", שם גם גדלו שלושת ילדיהם.  

אביו של שמוליק, יהושע שארף, סיפר בהספדו בהלוויה של מירה שארף כי רק לפני שיצא להלוויה, בשעת ערב, בישר לבנו על כך שהתאלמן. הוא אמר כי כלתו "מסרה את נפשה על קיום השליחות של הרבי מליובאוויטש. היום כולם רוצים לוקסוס, אבל היא חיה בתת-תנאים בהודו ועבדה 24 שעות ביממה לקירוב אנשים ליהדותם. בשבת רגילה אצלם היו מאה איש".

לפני כמה חודשים, עם תום עונת הטיולים בהודו, הגיעה משפחת שארף לישראל והתגוררה באופן זמני בשכונת נחלת הר חב"ד, מרכז החסידות בקרית מלאכי. הם שכרו דירה בקומה העליונה של הבניין, שנפגע הבוקר מרקטה. מירה שארף נהרגה, ובעלה שמוליק ושלושת ילדיהם, בהם תינוקת בת שנה, נפצעו. 

מירה נולדה לבית חרדי מחסידות סדיגורא, ובתור נערה החלה להתקרב לחב"ד ולרעיונות של הרבי מלובביץ'. מיד עם נישואיה, עברה מהשכונה החרדית המוגנת בה גדלה בירושלים למיין בזאר של ניו דלהי.

בית חב"ד בדלהי הוא אחד הגדולים והבולטים המשתייכים לפלג הלא-רשמי של חב"ד, הפלג המשיחי, שיש לו נציגות גדולה גם בישראל. מרבית השליחים בהודו משתייכים לקבוצה זו, ואחת מהם, רחל, הנמצאת בפונה, סיפרה על קבוצה מגובשת של נשים שבשל המרחק ביניהן שומרות על קשר הדוק באמצעות הרשתות החברתיות.

5 מתוך 5 |
בית משפחת שרף לאחר פגיעת הרקטהצילום: ניר כפרי
1 מתוך 5 |
הלוויית מירה שארף, שנהרגה בקרית מלאכיצילום: אמיל סלמן
2 מתוך 5 |
צילום: ניר כפרי

רחל סיפרה בראיון טלפוני ל"הארץ", מפונה, על שמוליק שארף שהחל בפעילות בבית חב"ד כבר כרווק, לפני יותר משמונה שנים, כעוזר לשליח בניו דלהי. לאחר נישואיו למירה קיבל את תפקיד השליח הראשי בבירת הודו. "כשהתקרב לחתונה כולנו ידענו שהוא ייקח רק בחורה שתהיה מוכנה לחיות יחד אתו במיין בזאר", סיפרה רחל, "מבחינת מירה, זה לא היה לבוא כמו כלה נורמלית שרוצה להקים בית עם עציצים ועם מפה יפה. בית חב"ד במיין בזאר זה קודם כל בית ציבורי, אין טיפה של פרטיות לאורך כל היום. אין מטבח פרטי. זה מקום סואן עם פרות, ריקשות, שלוליות וביוב. מירה נתנה מעצמה לאחרים, וככה הם חיו מאז החתונה. מתוך האלפים שעברו אצלם, אני לא יודעת כמה אנשים חשבו על האשה הנעימה והחייכנית, איך היא גרה במקום הזה עם שלושת הילדים שלה".

שימי גולדשטיין, שליח חב"ד בפושקאר השוהה השבוע בישראל, סיפר ל"הארץ" כי לפני כמה ימים שבה מירה ממסיבה וכתבה לפורום השליחות בצ'אט "אין רע יורד מלמעלה, הכל לטובה". "היא מסרה את החיים שלה בשביל יהודים", סיפר, "מהמקום שהיא הגיעה, מהשכונה החרדית, אל המקום שהיא הלכה, במיין בזאר, זו ממש מסירות נפש. אני בהודו 13 שנה אבל לא גדלתי במקום כל כך מסוגר, ולא נסעתי למקום כל כך קשה. היא החליטה שהיא נותנת את החיים שלה לרבים ולרבי המשיח". 

בחב"ד מציינים היום ארבע שנים לפיגוע במומבאי שבהודו, בו נהרגו רבקי וגבי הולצברג, השליחים בעיר מטעם החסידות העולמית.

אהרן סמדג'ה התגורר בדירה צפונית בקומה הרביעית של הבניין, שלא נפגעה מהרקטה. הוא הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים. שכניו סיפרו כי לאחר האזעקה הוא שמע את הוויכוח שהתנהל בבית משפחת אמסלם בין איציק לאמו, שדרשה ממנו לצאת לחדר המדרגות. סמדג'ה הגיע לבית משפחת אמסלם ובה נפגע מהטיל.

סמדג'ה היה דמות מוכרת בשכונת נחלת הר חב"ד ונודע כפעיל בקהילה. במשך שנים רבות היה בבעלותו מזנון ששימש את תושבי השכונה. שכניו סיפרו כי הוא ואשתו התקשו להביא ילדים לעולם במשך שנים, עד שלפני כעשור נולדו להם תאומים, בן ובת. בעקבות האירוע ערך סמדג'ה חגיגה גדולה לתושבי השכונה. 

לפני כשנתיים נולדה לבני הזוג בת נוספת. "היינו חברים טובים", סיפר גדי, בעל המכולת השכונתית שנמצאת בצמוד למקום בו שכן בעבר המזנון של סמדג'ה, "זה איש שידע רק לעשות טוב לאנשים. בחגים הוא היה דומיננטי, אם בבניית סוכה או במדורת ל"ג בעומר. הולדת ילדיו היתה הרגע המאושר בחייו. הוא המתין לזה כל כך הרבה שנים. כעת שלושת הילדים נותרו יתומים".

איציק אמסלם עבד עד לאחרונה בבנק, אולם בחודשים האחרונים החליט לחזור בתשובה והחל ללמוד תורה. חבריו מהשכונה תיארו אותו כאדם מלא שמחת חיים. לאחר שנשמעה האזעקה הבוקר צעקה אמו לדיירי הבניין כי בנה עדיין בדירה, ודרשה ממנו לצאת למרחב המוגן בחדר המדרגות, לצד שאר הדיירים. האם סיפרה כי בנה נשאר בדירה וביקש לתעד בטלפון הסלולרי את יירוט הרקטות בידי מערכת "כיפת ברזל". לדבריה, הוא עמד במרפסת, והטיל שהכה בבניין פגע ישירות בחלון הבית וגרם למותו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ